1-5watt arası amfi devresi

-taha-

Katılımcı Üye
Müslüman aleminin kurban bayramı mübarek olsun.

Küçük boy hoparlörler için kullanmak istediğim 1watt 5watt arası amfi devresi öneriniz varmı hoparlörler 4 ohm kaliteli laptop hoparlörü var onlardan telefona bluetoot hoparlör yapmak istiyorum.fakat devre şemasına ihtiyacım var ses kalitesi yüksek olan düşük güçlü amfi devresi önerebilir misiniz transistörlü amfi de olabilir

Entegre onerisi çok ama birde olaya guc kaynagi sorunuda giriyor. Benzer bir projeyi bende düşünüyorum.

Asil hareket noktam tüm sistemi 1 adet lityum pil ile çözmek.

Tea2025 kullanabilirsiniz 12 volt besleme ile.

Besleme sıkıntım yok tabiki 4 volt civarı kabul etse mantıklı olur ama pam serisi modüllerin ses kalitesinden memnun değilim

Bu arada amfi devrelerinde transistörlü devreler mi daha güzel ses verir yoksa entegreli devreler mi tabiki devreden devreye değişir fakat kaliteli ses için nasıl bir araştırma yapmam gerekir

Besleme sıkıntım yok tabiki 4 volt civarı kabul etse mantıklı olur ama pam serisi modüllerin ses kalitesinden memnun değilim

Bu arada amfi devrelerinde transistörlü devreler mi daha güzel ses verir yoksa entegreli devreler mi tabiki devreden devreye değişir fakat kaliteli ses için nasıl bir araştırma yapmam gerekir
Amfi devreleri Class A, B C, D diye çıkış kaltelerine göre ayrılır. Dolayısıyla fiyatını doğrudan etkiler. Bu konuda araştırma yapıp ilerleyin.

Merhabalar.

Pam serisi D clas oluyor.

Pam dan memnun değilseniz clas A B gibi lineer anfilere yönelin.

Transistorlu anfi size kafayı yedirtebilir. Gerçi istediğiniz guc yüksek değil ancak transistorlerin eslenmesi lazim. Bu nedenle entegre anfi kullanmaniz daha kolay ve mantıklı.

Merhabalar.

Pam serisi D clas oluyor.

Pam dan memnun değilseniz clas A B gibi lineer anfilere yönelin.

Transistorlu anfi size kafayı yedirtebilir. Gerçi istediğiniz guc yüksek değil ancak transistorlerin eslenmesi lazim. Bu nedenle entegre anfi kullanmaniz daha kolay ve mantıklı.
Ses kalitesi için neyi tercih etmek gerek

Önce birşeyleri netleştirmek gerekiyor, mesela:

1) Güç kaynağınızı ne düşünüyorsunuz? adaptör? lityum pil? voltajı?

2) Hoparlörünüzün (varsa) özellikleri, modeli, (yoksa), çapı, mıknatıs ölçüleri, kağıt kenarları? lastik, kağıt, kağıt, üstüne kauçuk emdirilmiş vs. detaylar.
Kabini varmı? kabinini yapabilirmisiniz. bunun için boyut sıkıntınız varmı? adedi? elinizde 1 adet mi var?

Aslında en önemli kısım hoparlör, amplifikatöre bir çok iyileştirme yapmanız mümkün ancak hoparlörün bir tek kabini ile oynayabilirsiniz.

AB Sınıfı ampli tercih edebilirsiniz, tabi çok iyi D sınıfı amplilerde var ancak elinizdeki hoparlör, ve diğer imkanlar sizi sınırlar (ölçü aletleri, osilaskop vs)

Hemen bir kaç entegre tavsiye edebilirim: (hepsi AB sınıfı)
KA2209 8pinDIP 1.8V-9V (2 kanal, Köprü bağlanabilir) Tek Lityum pille ideal çözüm

Daha yüksek güç ve voltajlarda:
TDA7350, TDA1715, LM4950

Ama önce bir karar verin.
Hayırlı Bayramlar.

Hoparlör Ler kendi orijinal kabininin içinde leptop hoparlörü bagliyacam
Ka2209 aldım deniyeceğim hoparlörler 4 ohm 2 adet mevcut enfazla 2 watlik hoparlör olduğunu dusunuyorum ka2209 benzeri entegre tavsiyesi başka varmı ucuz entegreler se onları da alıp deniyim mümkünse 3.7 volt lityum pil ile besliyecem ama 12volt adaptör de 5volt adaptör de var elimde onlara göre birşey de olabilir

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri