1.5v dan 5v a yükseltemiyorum yardımcı olur musunuz?

iyi günler arkadaşlar 1.5v pil ile şekildeki devreyi kurdum. bc547 kullandım ve 100 ohm kullandım farklı olarak. led yanıyor lakin ölçü aleti ile ölçüyorum 0.50v görünüyor. Asıl amacım güneş panelleri ile 5v luk pili şarj etmek. pil 2.5A civarındadır. Güneş panelimden 2 v gibi bir şey alıyorum. 150-200 mA alabiliyorum en fazla. sistemi kurdum yarım gün boyunca pili şarj etmeyi denedim ama hiç artış olmadı sabit kaldı. bunun nedeni nedir yardımcı olur musunuz? beyz gerilimi ve ledin iki ucu arasındaki gerilim neden aynı ? yardımcı olursanız sevinirim. devreyi aldığım site :
http://easy-electronics4u.blogspot.com/2012/02/make-joule-thief.html
joule+thief+charger+battery.JPG

Yaptığın devrenin fotoğrafını ekle.

Devrede yapılabilecek en muhtemel hatalar:
-Transformatör sargıları birbirinin tersi yönünde sarılmalı
bu durum " . " nokta ile şemada gösteriliyor.
Bu durum T1 6 tur yazan taraftaki bacakları ters bağlayarak anlaşılabilir.
-Transistörün C ve E bacakları yanlış bağlanabilir,
bu durumu anlamak için;
transistörü söktüğün halde led yanıyorsa C E ters muhtemelen demektir.

1,5V pil ile 2~3 tane ledi seri bağlı iken yakabiliyorsan devreyi doğru kurmuşsun demektir.

Yaptığın devrenin fotoğrafını ekle.

Devrede yapılabilecek en muhtemel hatalar:
-Transformatör sargıları birbirinin tersi yönünde sarılmalı
bu durum " . " nokta ile şemada gösteriliyor.
Bu durum T1 6 tur yazan taraftaki bacakları ters bağlayarak anlaşılabilir.
-Transistörün C ve E bacakları yanlış bağlanabilir,
bu durumu anlamak için;
transistörü söktüğün halde led yanıyorsa C E ters muhtemelen demektir.

1,5V pil ile 2~3 tane ledi seri bağlı iken yakabiliyorsan devreyi doğru kurmuşsun demektir.

3 led bağladim ledler az yaniyor gerilim ise 0.70 v a yükseldi. Ne kadar yuk baglarsam o kadar articak mi?

Neredeki gerilim 0.7 V a yükseldi? 7 V olmasın o.
Fotoğraf eklememişsin.
Devre senin önünde biz göremiyoruz,
bu kadar veri ile pek bir şey söylemek zor.

1,5V pil ile 3 seri led yanıyorsa, en az 5~6 V üretiyor ve devre doğru kurulmuş demektir.
Ledlerin sönük yanması yeterli akımın üretilemediğine işarettir,
ledin çektiği akım ile devrenin çıkış gerilimi bayağı düşüyor tabiki.
Yani ledlerin yanabileceği (iletime geçebileceği) minimum gerilime kadar düşüyor.

talkingelectronics.com
sitesinde güneş pilleri ve joule thief devreleri var,
oradaki devreler denenmiş olup güvenilirdir,
bende ilk başladığım zamanlar bayağı devresini denemiştim,
gayet öğretici ve yararlıdır, o devreleri kurun deneyin derim,
birde işin mantığını ve teorik olarak aslında devrede neler olduğunu anlarsanız durum netleşir.

Şekildeki devreyi yaptim aynısını. 7 v degil malesef 0.7 v eminim. 3 ledin gerilimi 0.7 v ölçtüğümde. Led yerine pil bağladım bakiyim şarj edecek mi? Ben bu devreyi daha önce de yapmıştım 5v gerilim alıyordum çok net bi şekilde. Şimdi her şey doğru çalışiyor yine ayni şekilde ama ölçtüğümde çok düşük voltaj degeri var. Başka ölçü aletleri ile de denedim analog ve dijital olarak . Analogda pek belli olmasa da 0.7 v olduğu 5 v a çikmadiği kesin . Bunun nedenini bir türlü anlıyamadım. Acaba başka bir şey mi eklemem gerekiyor?

Devreyi incelemedim

Ama bu devreyi daha once yapmışsanız transistorunuz arizali olmasin.

7 v degil malesef 0.7 v eminim.
3 tane seri ledin 0.7V ile ışık verme ihtimali yoktur,
ölçü aleti ile ölçtüğün ortalama değer oluyor,
her halükarda devrenin çıkışı 3 led gerilimi misal 7V değerini anlık görüyor,
osiloskop ile bakabilsen bu durumu gözlemlersin.

Şekildeki devreyi yaptim aynısını.
Bir hata yapıp yapmadığını görmek için gerçek kurduğun devreyi takip etmek lazım.

Devre verimsiz bu ve güneş paneli ile istediğin şarj işini yapman bayağı zor zaten.
Bu iş içi özelleşmiş devreler mevcut ilerde onları yapmak istersen fikir verir:

LTC3108
http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/3108fc.pdf

Videodaki kit:
https://www.we-online.com/web/en/el..._go/energy_harvesting___linear_technology.php

Son düzenleme:
Teşekkür ederim yorumlarınız için. Malesef osiloskobum yok. Kit güzel bir şeye benziyor ama ben elimdekilerle bir şeyler yapmak istiyorum. Panellerden 2v 200mA civarında geliyor. Şarj edilecek pil ise 5.5v 3A civarında. Bu projede pil şarj süresi çok önemli değil 1 - 2 ayda bile şarj olsa bana yeterlidir. Eğer ki 3 ledi yakıyorsa 5v aşmış demektir tahminimce . Bu şekilde pili şarj edebilir mi ? 2 gündür panelde şarj etmesini bekliyorum 3.60 v sabit gidiyor artış olur mu ?

Devrede trafo muhtemelen sorun çıkarıyor sana, ölçümlerini iyi yapman gerekir. Ayrıca boost converter ile denesene 5v elde etmeyi. Basit bir 555 ile sürersin anahtarı , hem daha profesyonel olur hemde biraz daha elektronik bilgin artar. Yanlış anlama sakin beni , ama muhtemel sorun trafoda. Birde 3 tane led üzerine 2 v gerilim düşümü olur . 0.7 nasıl ölçtün anlamadım

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri