0-60V / 5V Regüle Devresi

rebooter

Üye
Merhaba arkadaşlar. Konuları araştırdım fakat ihtiyacım olan bilgiye ulaşamadım. AC Dinamo ile sabit 5V çıkış almak istiyorum. Dinamo biraz hızlı döndüğü esnada yaklaşık 50V çıkış veriyor. LM2596 0-40V Ayarlanabilir regüle devresi aslında işimi görüyor. Fakat nadiren de olsa dinamodan gelen güç 40V'tan fazla olabiliyor. 40V'tan fazla güç geldiği esnada devreye voltaj girişini kesecek bir devre olabilir mi veya 0-60V başka regüle devresi(varsa) mi önerirsiniz? Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kendin yapmak istermisin yoksa hazır almayı planlıyorsun. Giriş akımı maksimum nedir. nerede kullanacaksın.

arkadaşın isteği zener ile yapılamaz mı acaba.. güçlü bir direnç ve zener

Kendin yapmak istermisin yoksa hazır almayı planlıyorsun. Giriş akımı maksimum nedir. nerede kullanacaksın.

Her ikisi de uyar. Giriş akımı max. bilmiyorum fakat dinamo üzerinde 6V - 3W yazmakta. Biraz evvel tekrar denediğimde dinamo 51V'a kadar çıkış verdi. Daha da devirli dönerse (ki olası bir durum) voltaj artacak. Cep telefonu gibi 5V'da çalışan cihazları şarj etmeyi düşünüyorum.

dosyayı ltspice4 ile aç . çalıştır. ltspice 4 ücretsizdir.
rload senin 5v çıkışın oluyor.

Ekli dosyalar

• 1246hssdxx.asc
    4.2 KB · Görüntüleme: 2
Çok teşekkürler. Dosyayı açıp uyguladığımda buradan detayları paylaşacağım inşallah.

Her ikisi de uyar. Giriş akımı max. bilmiyorum fakat dinamo üzerinde 6V - 3W yazmakta. Biraz evvel tekrar denediğimde dinamo 51V'a kadar çıkış verdi. Daha da devirli dönerse (ki olası bir durum) voltaj artacak. Cep telefonu gibi 5V'da çalışan cihazları şarj etmeyi düşünüyorum.

İşi elektronik olarak çözmeyin mekanik olarak çözmeniz çıkış voltajını daha stabil oranlara düşürebilir.

Dinamonuz nereden hareket alıyor ise mekanik aksamda bir değişiklik yapıp daha yavaş dönmesini sağlayınız. 6 voltluk bir dinamodan 50 volt almak mantıklı değil. Ya devrinin çok çok katı üzerinde döndürüyorsunuz yada dinamonun çıkış ucu boşta olduğu için sizin okuduğunuz değer pik değer okuyorsunuz.

Dinamoya sunni bir yük bir akkor telli lamba bağlayıp denerseniz yük altında hem dönmesi zorlaşacak hemde çıkış voltajı düşecektir.

Denemekte fayda var.

Evet, büyük ihtimalle dediğiniz gibi oluyor. Dİnamo boştayken ölçüm yapmıştım.

Eğer elinizde 12 volt 50 watt halojen varsa birde ona bağlayıp deneyiniz. Belki başka bişeye hiç gerek kalmadan çözülecek.

Bu dinamoyu ne ile çevirip test ediyorsunuz? Gerçekte ne ile dönecek ? Su mu hareket verecek rüzgar mı? PErvane mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri