0-50V, 0-10A Çıkış Ayarlı SMPS Projesi

Fan kontrol devresi yenilenmiştir. Eski devrede üçgen dalga UC3844 den alındığı için frekansı 30kHz idi. 30kHz ide LM393 süremediği için PWM elde edilemiyordu. Yerine yine LM393 ile elde edilen 1kHz lik sawtooth, testere dişi sinyal kullanıldı. Çalışma mantığı yine aynı olup, LM358 opampı ile çıkış akımının sense direnci üzerindeki tam yükteki voltajı olan 0.5V, yaklaşık 2.35V a yükseltilmiştir. Testere dişi sinyali ise max yaklaşık 2.9V a kadar çıktığı simülasyonda gözlemlenmiştir. 2.35V un nispeten 2.9V dan düşük seçilme sebebi, bu voltajın üzerinde ripple ın barınmasından dolayıdır. Tam yükte iken sense direncinin voltajı 2.9V dan fazla olsaydı, mosfet sürekli açık kalacak olup, mosfetin üzerinde büyük miktarda güç kaybı olacaktı. O yüzden 2.35V, 2.9V dan biraz daha düşük olacak şekilde seçilmiştir.

Ekli dosyalar

• Proteus.rar
    264 KB · Görüntüleme: 85
Arkadaşlar projede yer alan flyback converter bildiğiniz üzere çeşitli entegreleri, opampları ve fanı beslemek için kullanılıyordu fakat bir çok kişi bu entegrenin çok çabuk bozulduğunu söyledi. Onun yerine yabancı forumlarda micrel firmasının entegrelerinin daha ii olacağı söylendi. Fakat bu micrel entegrelerini hiçbi yerde göremedim online komponent satan sitelerde. Bu entegreleri türkiye de satan yerler var mı bildiğiniz ? Yada bu entegrelerden koyucam o zaman projeyi yapacak olan herkes yurt dışından bu entegreyi getirmek zorunda kalacak. Bu besleme işini daha kolay ve sağlam olacak şekilde nasıl çözebiliriz fikri olan var mı ?

Aşağıdaki linkte bu firmanın entegrelerinin yer aldığı pdf var.

http://www.micrel.com/_PDF/other/Linear_Power_Interactive_Product_Selector.pdf

Arkadaşlar PFC nin PCB sini hazırladım. PCB de acemiyim onun için hatalar olabilir. PCB tekniklerine tam olarak uygun olmasa da belli başlı şeyleri dikkate aldım. PCB konusunda deneyimli kişiler görüşlerini bildirebilir. Çünkü her ne kadar tekniğini, teorisini bilsek de hayatın kendisi zaten tecrübeden ibaret. O yüzden tecrübeli kişilerden yardım alabiliriz. Şimdilik resimlerini koyuyorum düzenleme yapabilirim diye ares dosyasını koymuyorum.

1510incig5802552.jpg

3434incim7201859.jpg

Üstte yer alan kırmızı alan sigorta, sol alttakiler toroid nüvedir. Sağdaki büyük olan EE65 nüvesidir. Beyaz olanlar 5W taş dirençtir. Bej rengindeki ise röledir.

Besleme primeri ile sekonder şasesi ayrı izole olmalı (benim bildiğim). Özelden de attığım şemalar linklerde de bunu belirtmek istedim, ayrıca elinin altındaki elektronik cihazların beslemelerine göz atabilirsin. Çoğu smps ent üreticisi örnek pcb de vermektedir.

Primer ve sekonder yalıtımı 1 adet opto, 1 ad yüksek dirençli direnç ve 1 ad kond ile negatife bağlı ... Yine besleme giriş bakır yolları atlama ihtimali azaltacak mesafede birbirinden uzak hatta air gap denilen pcb ye açılmış kanallar yer almakta. Referans için yine elektronik cihazlara ve 320volt.com a bakabilirsiniz, Serka_48 konuyu foruma da taşıdı. 10A için biraz da kalın yol ve klemens kullanmalısın. EMI filtresi arkasına Y kond ekleyebilirsin http://electronics.stackexchange.co...-insulating-case-and-galvanic-separation-need bunların eklenmesiyle sanal toprkalma sağlandığını düşünüyordum topraksız fişli metal kasalı cihazlarda hep görüyorum.

Besleme primeri ile sekonder şasesi ayrı izole olmalı (benim bildiğim). Özelden de attığım şemalar linklerde de bunu belirtmek istedim, ayrıca elinin altındaki elektronik cihazların beslemelerine göz atabilirsin. Çoğu smps ent üreticisi örnek pcb de vermektedir.

Primer ve sekonder yalıtımı 1 adet opto, 1 ad yüksek dirençli direnç ve 1 ad kond ile negatife bağlı ... Yine besleme giriş bakır yolları atlama ihtimali azaltacak mesafede birbirinden uzak hatta air gap denilen pcb ye açılmış kanallar yer almakta. Referans için yine elektronik cihazlara ve 320volt.com a bakabilirsiniz, Serka_48 konuyu foruma da taşıdı. 10A için biraz da kalın yol ve klemens kullanmalısın. EMI filtresi arkasına Y kond ekleyebilirsin http://electronics.stackexchange.co...-insulating-case-and-galvanic-separation-need bunların eklenmesiyle sanal toprkalma sağlandığını düşünüyordum topraksız fişli metal kasalı cihazlarda hep görüyorum.

Mesajınız için öncelikle teşekkürler. Besleme primeri ve sekonder şasesinden kastınız neresi anlayamadım. Özelden attığınız linke de baktım. Çünkü bu PCB de primer veya sekonder söz konusu değil. EMI filtresi etrafında x ve y kapasitörleri zaten mevcut. Fakat bu kapasitörlerin ve filtrelerin sırası tabi kitaptan kitaba değişiyor. Pek standart bişi yok. 10A geçecek olan yer SMPS in çıkışı. Siz sanırım karıştırdınız. Bu en son paylaştığım PCB sadece PFC katı. Bütün katları ayrı ayrı çizmeyi düşünüyorum. Herhangi bi hatada müdahalesi kolay olsun. Yol kalınlıkları ve mesafelerini PCB dökümanına göre yaptım fakat atladığım yerler elbette olabilir.

Dün vaktim dardı şema resim aradım istediğim düşündüğüm gibi bulamadım şu anki de tam istediğim gibi değil neyse, beslemenin giriş kısmından smps trafosunun ortasına kadar kadar canlı bölge (primary, live, hot şeklinde yazılar görmüşsündür), trafonun diğer kısmına soğuk (cold, secondary) denilir, pcb alttan bu iki kısmı oldukça geniş boşluk ayırır, genelde çizgi ile işaretlenir. Evet karıştırmış olabilir zira Şebeke temsil eden girişler ve smps trafosu gördüm.

imagesgtgb56.png
insulatortests.jpg

SMPS-PCB-Layout-12-volt.png

Dün vaktim dardı şema resim aradım istediğim düşündüğüm gibi bulamadım şu anki de tam istediğim gibi değil neyse, beslemenin giriş kısmından smps trafosunun ortasına kadar kadar canlı bölge (primary, live, hot şeklinde yazılar görmüşsündür), trafonun diğer kısmına soğuk (cold, secondary) denilir, pcb alttan bu iki kısmı oldukça geniş boşluk ayırır, genelde çizgi ile işaretlenir. Evet karıştırmış olabilir zira şebeke temsil eden girişler ve smps trafosu gördüm.

imagesgtgb56.png
insulatortests.jpg

SMPS-PCB-Layout-12-volt.png

Anladım fakat PFC katında izole bi durum yok. Ordaki EE65 trafosu aslında şok bobini yani enerji depolayan bir bobin. Buradaki şok bobinin amacı izolasyon olmadığı için bahsettiğiniz gibi bi durum söz konusu değil. Dediğiniz durum izolasyon durumları için geçerlidir. Teşekkürler.

PFC için komponentleri sipariş ettim. Çoğu komponent elimde vardı. Yukarda vermiş olduğum PCB biraz değişecektir. PCB nin son hali komponentler elime ulaşınca foruma koyulacaktır.

her keze selamün aleyküm konuyu hortlatmak gibi olcak ama kusura bakmayın elektronık bilgim öyle agım şahim yok bitane smps yapmak istiyorum hem onunla uraşarak elektronık blgimi artırmak hemde işime yarayacağından dolayı ayarlı adaptörleri bilirsiniz
A5JmWp.jpg
bunun smps olarak yapa bilirmiyz ? yapa bilisem 15v 12v arasında çevirmeli yapmak istiyorum istediğim 12.5 13.3 gibi akımlarıda ala bilmek için 15v da 100a olmasılazım daha yukarı olur aşası olmaz :) ilginize teşşekurler

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri