0-30v Ayarlı Güç Kaynağı Ayar Sorunu

Beryun

Üye
Merhaba değerli forum üyeleri, amatör olarak basit seviye elektronikle ilgileniyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Akü şarjı ve basit düzey işler için 0-30v arası gerilim verebilen ayarlı bir güç kaynağı yapmak istedim.
Elimdeki malzemeler;
-220v giriş 16v çıkışlı transformatör (amper değerini bilmiyorum)
-lm317 voltaj regülatörlü hazır güç kaynağı entegresi
-analog ampermetre ve voltmetre ekranı
-B5k potansiyometre
Parçaların soğutma fanı dahil olmak üzere kutulamasını gerçekleştirdim. Ancak bir problemle karşılaştım. Sistemi çalıştırdığımda analog voltmetre ekranında ve multimetre ekranında 14v okuyorum. Potansiyometreyi tam tur çevirdiğimde ise, tam kısımda değişiklik olmuyor. Bunun yerine 14,1, 14,2, 14,3...14,9 şeklinde ondalık kısımda değişiklik oluyor. Problem potansiyometrede olabilir düşüncesiyle elimde bulunan B10k potansiyometreyi denedim. Voltaj değeri ilk çalışmada 20v, potansiyometre çevrildiğinde ise 20,1, 20,2, 20,3...20,9 şeklinde yine ondalık kısımda değişiklik oluyor, tam kısım 20v yine sabit. Problemin çözümü hususunda fikirlerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-20 at 12.01.51.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-20 at 12.01.51.jpeg
    144.8 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2022-05-20 at 12.10.34.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-20 at 12.10.34.jpeg
    71.3 KB · Görüntüleme: 48
  • WhatsApp Image 2022-05-20 at 12.11.03.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-20 at 12.11.03.jpeg
    127.5 KB · Görüntüleme: 51
Merhaba değerli forum üyeleri, amatör olarak basit seviye elektronikle ilgileniyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Akü şarjı ve basit düzey işler için 0-30v arası gerilim verebilen ayarlı bir güç kaynağı yapmak istedim.
Elimdeki malzemeler;
-220v giriş 16v çıkışlı transformatör (amper değerini bilmiyorum)
-lm317 voltaj regülatörlü hazır güç kaynağı entegresi
-analog ampermetre ve voltmetre ekranı
-B5k potansiyometre
Parçaların soğutma fanı dahil olmak üzere kutulamasını gerçekleştirdim. Ancak bir problemle karşılaştım. Sistemi çalıştırdığımda analog voltmetre ekranında ve multimetre ekranında 14v okuyorum. Potansiyometreyi tam tur çevirdiğimde ise, tam kısımda değişiklik olmuyor. Bunun yerine 14,1, 14,2, 14,3...14,9 şeklinde ondalık kısımda değişiklik oluyor. Problem potansiyometrede olabilir düşüncesiyle elimde bulunan B10k potansiyometreyi denedim. Voltaj değeri ilk çalışmada 20v, potansiyometre çevrildiğinde ise 20,1, 20,2, 20,3...20,9 şeklinde yine ondalık kısımda değişiklik oluyor, tam kısım 20v yine sabit. Problemin çözümü hususunda fikirlerinizi paylaşabilirseniz memnun olurum.

Devrede potansiyometre için 3 üç bulunurken siz 2 ucundan bağlamışsınız.

Bunu neden bu şekilde bağladınız? Devre karti üzerindeki 3 ucu sırasını bozmadan potansiyometreye aynı sıra ile lehimleyip dener misiniz?

Orjinal devrenin üzerindeki potansiyometre ne ise onu değer olarak kullanınız.

Son düzenleme:
Geri dönüşünüz için teşekkür ederim Serkan Bey. Aslında 3. kablo vardı, fotoğraf çekmeden önce 3. kabloyu sökmüştüm. Tabi bağlantı dalgınlıkla yine de yanlış olmuş ben de siz söyleyince fark ettim. Ancak potansiyometre kartın üzerindeyken de sonuç aynıydı. 5k potansiyometre sipariş edeceğim, fakat arızalı olma ihtimali olan başka bir parça varsa hepsini birlikte sipariş edeyim diye düşündüm. Sorun potansiyometre dışında başka hangi parçadan kaynaklı olabilir?

Bu devre oldukça basit bir devre. En kritik parça 5k potansiyometre ve 120 ohm direnç. Bu ikisi gerilim bölücü olarak çalışıp LM317 yi sürüyor. LM317 sağlam ise bu parçaları kontrol edin. Geriye güç transistörü kalıyor.

Adım adım ilerlemekte fayda var. Testlerde potu devreye lehimleyip testlerinizi yapın. Düzgün çaıştıktan sonra potu uzatma kablosuyla uzatın.

Yer Antalya ise yardımcı olayım.

Yardım teklifiniz için teşekkür ederim Serkan Bey, ancak Eskişehir'deyim. 5k potansiyometre ve lm317 siparişim geldi. Direnç değeri ise yanlış gelmiş (150ohm göndermişler). Yeni 5k potansiyometreyi denedim ancak sonuç değişmedi. Çıkış değeri hala sabit 20v. Fakat şunu fark ettim; potansiyometreye gelen kablolardaki gerilimi ölçtüğümde potansiyometre kontrolü ile 0-18v alabiliyorum. Birde devre üzerindeki direnç, renk değerlerine göre 30 ohm gözüküyor, ben de 30 ohm olarak ölçtüm. Lm317 ise sağlam gözüküyor, gerilim altında Vout ile adj arasını 1.25v olarak ölçtüm. Sanırım geriye güç transistörü kalıyor. Güç transistörünü avometre ile nasıl test edebilirim?

Yardım teklifiniz için teşekkür ederim Serkan Bey, ancak Eskişehir'deyim. 5k potansiyometre ve lm317 siparişim geldi. Direnç değeri ise yanlış gelmiş (150ohm göndermişler). Yeni 5k potansiyometreyi denedim ancak sonuç değişmedi. Çıkış değeri hala sabit 20v. Fakat şunu fark ettim; potansiyometreye gelen kablolardaki gerilimi ölçtüğümde potansiyometre kontrolü ile 0-18v alabiliyorum. Birde devre üzerindeki direnç, renk değerlerine göre 30 ohm gözüküyor, ben de 30 ohm olarak ölçtüm. Lm317 ise sağlam gözüküyor, gerilim altında Vout ile adj arasını 1.25v olarak ölçtüm. Sanırım geriye güç transistörü kalıyor. Güç transistörünü avometre ile nasıl test edebilirim?

Evet transistor de arızalı olabilir.

Transistorunuz npn tip. Aşağıdaki videodaki yönergede göre kontrol edebilirsiniz.

Gerekirse transistoru aradan çıkartıp lm317 ile tek deneriz.

Transistör ölçümünü gerçekleştirdim ve arızalı olduğunu tespit ettim. Değer vermemesi gereken bacaklar her şart altında değer veriyor. Güç entegresi olmadan kartı çalıştırmamız mümkün mü?

Transistör ölçümünü gerçekleştirdim ve arızalı olduğunu tespit ettim. Değer vermemesi gereken bacaklar her şart altında değer veriyor. Güç entegresi olmadan kartı çalıştırmamız mümkün mü?

Transistoru devreden ayırıp mi olctunuz ayırmadan mi?

Transistor olmadan da lm317 voltaj ayari sağlar. Sadece guc kaynağının akımını değil lm317 nin verebileceği maksimum akımı çekebilirsiniz.

Kartın semasini baglanti şeklini çizebilir misiniz tarif edeyim?

Her iki şekilde de ölçtüm, video da verilen bilgiye göre arızalı gözüküyor. Kartın şemasını görselde paylaşıyorum. Bu arada 2n5301 yerine 2n3055 kullanabilir miyim veya başka bir alternatifi var mı? 2n5301 sanırım piyasada pek yok.

Ekli dosyalar

• şema.jpg
    şema.jpg
    43 KB · Görüntüleme: 24
Her iki şekilde de ölçtüm, video da verilen bilgiye göre arızalı gözüküyor. Kartın şemasını görselde paylaşıyorum. Bu arada 2n5301 yerine 2n3055 kullanabilir miyim veya başka bir alternatifi var mı? 2n5301 sanırım piyasada pek yok.
Uygulama semadaki ile aynı ise lm317 nin 2 nolu çıkış ucu ile transistorun base bacağını ayırın.

Ölçümü lm317nin 2 nolu çıkış ucundan tekrarlayın. Ayarli olarak çıkış veriyor mu?

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri