Şöyle toparlayayım arkadaşlar köprü diyotu 38Amper 1000volt bir köprü diyotla değiştiricem büyük bir soğutucu ve ısıya duyarlı fan kullanıcam devreye giriş çıkışta bağlantı konnektörü kullanmiycam direk kabloyu pcb ye bağliycam , tam 10 amper olmasada olur 9 olsun yeter, trafom çok iyi bir trafo eski sony ses sisteminden çıkma 24 voltta 10 amper veriyor 1.2-5-12-15-22-0-22-32-0-32 yanlış olmazsam bu şekilde çıkışları vardı ben 0-32 olanı kullanıcam. beradi06 hocam o devreden 9.9 amper 42 volt çekebileceğime eminmisiniz saygılar.

Şöyle toparlayayım arkadaşlar köprü diyotu 38Amper 1000volt bir köprü diyotla değiştiricem büyük bir soğutucu ve ısıya duyarlı fan kullanıcam devreye giriş çıkışta bağlantı konnektörü kullanmiycam direk kabloyu pcb ye bağliycam , tam 10 amper olmasada olur 9 olsun yeter, trafom çok iyi bir trafo eski sony ses sisteminden çıkma 24 voltta 10 amper veriyor 1.2-5-12-15-22-0-22-32-0-32 yanlış olmazsam bu şekilde çıkışları vardı ben 0-32 olanı kullanıcam. beradi06 hocam o devreden 9.9 amper 42 volt çekebileceğime eminmisiniz saygılar.
evet neredeyse eminim. doğru bir köprü diyot ve trafo ile. 42 volta kadar değil. lm338 hesaplayıcının hatasını şimdi yeni farkettim.
lm338'in destekledği sürece yani 9.9 ampere kadar, 35v giriş ve maks. 30 volt çıkış ile kullanılabilir.
power-transistor-voltage-regulator.jpg

ama bu devrede 7805'e yapılan hileyle(transistörü yüksek akım ve voltaj destekleyeniyle değiştirmek şartıyla) daha fazla amper ve voltaj desteklemesi sağlanabilir

arkadaşlar proteus dosyası pdf baskı devreside burda isteyen olursa indirir kolay gelsin.

evet neredeyse eminim. doğru bir köprü diyot ve trafo ile. 42 volta kadar değil. lm338 hesaplayıcının hatasını şimdi yeni farkettim.
lm338'in destekledği sürece yani 9.9 ampere kadar, 35v giriş ve maks. 30 volt çıkış ile kullanılabilir.

hocam bu senin devreyi yapsam iki lm 338 i paralel bağladığın olanı 38Amper köprü diyot kullansam 6800uf 50v kondansatör kullansam 32 volt 10 amper destekleyen trafo kullansam bu iş tamammıdır Saygılar

Ekli dosyalar

• 0-30 volt elek. sigort.rar
    190 KB · Görüntüleme: 93
kondansatör olarak 2 tane 1000uF paralel bağla. köprü diyot ve trafo desteklemesi şart. 32 volt giriş yaparsanız lm338'e, işte o zaman 30v 9.9 amperi çekersiniz

Peki ya hocam benim attığım devre söylediğim şartlarda sıkıntı çıkarmadan çalışır dimi

size veren elektronikçi 10 amper olarak verdiyse ve üzerindeki elemanların hepsi 10 amperi destekliyorsa, 9,9 amperi çekersiniz. ama dediğim gibi, tam 10 ampere ççıkınca nalları dikebileceği için bir 10 amper cam sigoorta kullanın. unutmayın ki soğutma, devrenin sağlıklı çalışması için bir araçtır. soğutmaya fanı dahil etmeyi unutmayın. iyi çalışmalar

size veren elektronikçi 10 amper olarak verdiyse ve üzerindeki elemanların hepsi 10 amperi destekliyorsa, 9,9 amperi çekersiniz. ama dediğim gibi, tam 10 ampere ççıkınca nalları dikebileceği için bir 10 amper cam sigoorta kullanın. unutmayın ki soğutma, devrenin sağlıklı çalışması için bir araçtır. soğutmaya fanı dahil etmeyi unutmayın. iyi çalışmalar

sağolun sigortayı unutmiycam inşallah yakın zamanda bitire bilirsem eklerim buraya

yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. iyi çalışmalar.
onu da güzelce kutulayıp atölyende güç kaynağı olarak kullanırsın artık

Köprü diyot yerine iki diyot ile orta uçlu tam dalga doğrultucu yapın. 32 voltluk sargıyı kullanırsanız trafo gücünün yarısını alırsınız. Ayırabilirseniz iki 32 volt sargıyı paralel yapıp köprü diyot ile doğrultun.

LbRL6V.jpg
LbRLza.jpg

Arkadaşlar güç kaynağıma simetrik +32 0 -32 çıkış eklemek istiyorum malum amfi devreleri için bu doğrultma devresi işe yararmı yetermi [kırmızı çizgi atlatma]

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri