Kondansatörü ters bağlamışsındır.
Kondansatör doğru üstat çıkışta sürekli 25 volt var giriş voltajı 20 voltta kondansatör ters olsa ısınır ve patlar

O zaman giriş gerilimin yüksektir.
Haklısın hocam giriş voltajı yüksek olduğu için çıkış kondansatörünü patlattı. Daha sonra kondansatörü 50volt ile değiştirdim girişe verdiğim gerilimi 30 volta düşürdüm fakat buna rağmen çıkış voltaşını potansiyometreden ayarlıyamıyorum çıkış 25 voltta sabit kalıyor
Parçalardan biri yanık amöa hangisi diyot ve transistörleri kontrol ettim sağlam

Haklısın hocam giriş voltajı yüksek olduğu için çıkış kondansatörünü patlattı. Daha sonra kondansatörü 50volt ile değiştirdim girişe verdiğim gerilimi 30 volta düşürdüm fakat buna rağmen çıkış voltaşını potansiyometreden ayarlıyamıyorum çıkış 25 voltta sabit kalıyor
Parçalardan biri yanık amöa hangisi diyot ve transistörleri kontrol ettim sağlam
Konu içerisindeki güç kaynağı ise tüm transistörleri ölçmelisin.

Ben olsam hiç düşünmeden kucuk transistor ve diyotlarin hepsini değiştiririm.

Bir kere darbe almış. Başıma geldi olcumde sağlam görünen transistorler beni çok ugrastirdi. Saglam görünse de gerilim altında sorun olabilir.

QVy88g.jpg

9mbW3r.jpg

Ustalarım bu devreden 10amper çekebilirmiyim acaba eğer bana sürekli 10 amper verebilecekse bunu yapmayı düşünüyorum 30 voltta 10 amperi sürekli olarak verebilirmi şimdiden teşekkürler.
Devre bir elektronikçi abiye ait isteyen olursa proteus dosyasını paylaşabilirim.
Baski devresi ve devre semasi varmi acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri