şofben için yeni elektrik hattı çekmek

redrous

Üye
arkadaşlar köyde yaşamaya başladım ev eski oldugu için haliyle elektrik tesisatıda eski banyoya elektrikli şofben almayı düşünüyorum elektrik sayacı hemen banyo camının dışında saaatde c32 sigorta var hattı bu sigortadan geçtikden hemen sonra çekebilirmiyiz bi sıkıntı olurmu extradan bi sigorta daha koymamıza gerek varmı yada banyodaki prizden alıp c32 sigorta dan geçirip şofbeni baglasakda olurmu

şimdiden yardımlarınız için sagolun

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
şimdi konuyu biraz açalım,
1- elektrikli şohben mi? ani su ısıtıcı mı?
2- sorun olmaz düz mantık
3- sen genede araya 16 amper bir sigorta koy ve topraklamasını iyi yap(kablo kalınlığıda önemli)

Sayaç panosundaki sigortayı 40 amperle değiştirmenizi ve şofben bağlantısı için ayrı bir 32 amper sigorta tahsis etmenizi tavsiye ederim.
Olurda şofben sigorta attırırsa dışarı ana panoya gitmek zorunda kalmazsınız.
3x4 mm kesitinde kablo kullanırsanız hiç sorun yaşamazsınız.

üçüncü şıkkı her durumda kullanmanızı tavsiye ederim.

teşekkür ederim arkadaslar bilgiler için

arkadaşlar köyde yaşamaya başladım ev eski oldugu için haliyle elektrik tesisatıda eski banyoya elektrikli şofben almayı düşünüyorum elektrik sayacı hemen banyo camının dışında saaatde c32 sigorta var hattı bu sigortadan geçtikden hemen sonra çekebilirmiyiz bi sıkıntı olurmu extradan bi sigorta daha koymamıza gerek varmı yada banyodaki prizden alıp c32 sigorta dan geçirip şofbeni baglasakda olurmu

ısıtıcılarda b tipi siğorta kullanılır . ( kailteli markalar ) ?
sayaç giriş ve çıkışı ? siğortası kaç amper ? ve tipi ?
siğorta kutusundan yeni hat çekilmesi !!!
kablo kesiti ?
kaçak akım rölesi ? 30 mA
+ extra 10mA ? amperi ?
şohben yanına nem olmayacak yere b tipi siğorta ?

diğer
sizin için yararlı bilgiler bakmanız !!!

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/Şofben-kablom-da-nötr-kabloda-enerji-var.129616/page-2

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/10-ma-kaçak-akım-rölesi-nerden-alabilirim.129359/page-2

şimdi konuyu biraz açalım,
1- elektrikli şohben mi? ani su ısıtıcı mı?
2- sorun olmaz düz mantık
3- sen genede araya 16 amper bir sigorta koy ve topraklamasını iyi yap(kablo kalınlığıda önemli)

kesin !!! direk hat kablo 3x4 mm2 olması gerekir !!!

olmaz ama diyelim olsun
16 amper siğorta ile sadece 1 kademe çalıştırılır .
dalgalanma ( voltaj )
210 volt x 16 amper = 3360 watt eder
220 volt x 16 amper = 3520 watt eder
230 volt x 16 amper = 3680 watt eder

screenshot_2019-10-03-17-06-22-png.57777

Son düzenleme:
arkaplan
usta benim bağladığımdan çıkan sigortaya bakarak söyledim, hepsi standarttır diye 16 amper dedim. kullanma kılavuzuna bakmadan kurulum yapmamak lazım.

Arkadaşlar anlamıyorum anlam veremiyorum, sıfır aldığınız cihazda kullanım kılavuzu çıkmıyor mu okumuyor musunuz? Burdan okuyunca farklı mı olacak veya üreticiden farklı bilgi mi vereceğiz daha mı iyi bileceğiz? Bize güvenip de onlara mı güvenmeyeceksiniz?

Ha yıllardır yazıyoruz bu tip ısıtıcalar güvenli değil almayın aldırmayın, fakat cihaz alınmış artık gerektiği gibi güvenliği eksik etmeyin işi bilene tesisatı montajı yaptırın.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,954
Son üye
yulaf177

Yeni konular

Geri