Şu ups devresine bir göz atarmısınız

Kardiyalog

Üye
Herkese merhaba. Öncelikle belirtmeyimki yıllardan beri forumu takip etmekteyim. Her başım sıkıştığında önce. Forumda arama yaparak sorunumu çözüyorum ama bir noktada takıldım. Elimde 600va ups var ben bunu kutusunu iptal ederek yeni kutu yaptım üzerine 12 cm fan taktım. Ve 12v40 amp vrla akü ile kullanmaktayim. Uzun süreden beri sıkıntısız kullanıyorum. Fakat kesintiler uzun süreli olmaya başlayınca haliyle şarj süreside uzun sürdüğü için sorun olmaya başladı. Sizlerden ricam şu devreye bir göz atarsaniz acaba olurmu onuda bilmiyorum. Fakat eğer olursa şarj akımıni yükseltmek istiyorum. Yani 600 ma yerine 4 amp ile şarj etsin istiyorum. Devredeki bir parçanın değişimi ile olacak bişey mi yoksa harici bir devremi yapmalıyım. Ups trafosu harici çalıştırınca 14.2 volt ac ve dogrultma ile 19.8 volt veriyor. Yine araştırdıgim kadarıyla 20 amp kadar güç verebiliyor. Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. Herkese iyi pazarlar

IMG_20190406_231356.jpg
IMG_20190406_231458.jpg
IMG_20190406_231541.jpg
IMG_20190406_231421.jpg
IMG_20190406_231431.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
12 volt 5 amper led adaptörünü ayar yerinden 14.5 volta çıkarıp seri diyot bağlayıp kullanın. Diyot sürekli 5 amperi taşıyabilecek güçte olsun. Devresinde değişiklik yaparsanız nereden ne çıkacağı belli olmaz. Adaptörüde ups içine uygun bir yere sabitleyebilirsiniz (izolasyon gerekebilir).

12 volt 5 amper led adaptörünü ayar yerinden 14.5 volta çıkarıp seri diyot bağlayıp kullanın. Diyot sürekli 5 amperi taşıyabilecek güçte olsun. Devresinde değişiklik yaparsanız nereden ne çıkacağı belli olmaz. Adaptörüde ups içine uygun bir yere sabitleyebilirsiniz (izolasyon gerekebilir).
Cevap için çok teşekkür ederim ama kendi trafosunu kullanacak bir devre olursa çok daha iyi olur. Hazır satılanda olur.

İşiniz zor kolay gelsin.

cihazın trafo gücü vb bütün güç ayarları 12v 7ah için yapılmıştır..
4 amper az değil, zorlamak işinize gelmeyen sonuçlar doğurabilir..
arkadaşın dediği gibi söküp dışarıdan şarj edin yada otomatik şarj cihazlarından alın kendisi şarj etsin, kafanız rahat olsun..

cihazın trafo gücü vb bütün güç ayarları 12v 7ah için yapılmıştır..
4 amper az değil, zorlamak işinize gelmeyen sonuçlar doğurabilir..
arkadaşın dediği gibi söküp dışarıdan şarj edin yada otomatik şarj cihazlarından alın kendisi şarj etsin, kafanız rahat olsun..
Öncelikli olarak ilgilendiğiniz çok teşekkür ederim. Yalnız bu trafo 6 ince 3 kalın kablo çıkışı var. İnce kablolar 220 v girişi ve 7 amper akü şarj çıkışları. Kalın kablo mavi ve siyah olan 19 volt ve 20-25 amper gücünde. İnce olanlar ise 7 amper akü şarjı için kullanılıyor. Ben kalın kablolara anahtar ile ek devre bağlamak istiyorum. Yani anahtarlar tek yön çalışacak. 1ci kademede ups normal devresi ikinci kademe ise benim yaptığım ek devreye volt verecek. Olurmu olmazmı onu merak ediyorum ve eğer uygun olur ise nasıl bir devre kullanmaliyim. Hazırda olur üst mesajdaki gibi
IMG_20190407_140111.jpg

20 amper olduğunu nereden biliyorsunuz

yukarıdaki devreyi alıp bağlayın madem..
yinede akü uçlarını söküp bağlasanız daha sağlıklı olur, ups devrelere zarar vermesin garanti olsun

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri