Şu ups devresine bir göz atarmısınız

Bende de 1000VA inform marka ups var. Akü Ah'ni yükseltmeyi düşünüyorum. üzerinde 2 adet 12v 7Ah akü var.
Siz 1A elde edebilirmiyim diye sistemi zorluyorsunuz oysaki 1A akımla anca 12v 9Ah aküyü şarj edebilirsiz ve bu fark için attığınız taş ürküttüğünüz kuşa deymeyecektir. Şarj akımı akü kapasitesinin 1/10'u kadar olmalıdır hadi uzun sürsün 1/20 olsun. 1A şarj akımıyla ancak 1 adet 20Ah akü şarj edebilirsiniz.
Mantıklı olan bağımsız akü şar devresi almak olacaktır. Zamanınızı ve emeğinizi boşuna harcamayın.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bende de 1000VA inform marka ups var. Akü Ah'ni yükseltmeyi düşünüyorum. üzerinde 2 adet 12v 7Ah akü var.
Siz 1A elde edebilirmiyim diye sistemi zorluyorsunuz oysaki 1A akımla anca 12v 9Ah aküyü şarj edebilirsiz ve bu fark için attığınız taş ürküttüğünüz kuşa deymeyecektir. Şarj akımı akü kapasitesinin 1/10'u kadar olmalıdır hadi uzun sürsün 1/20 olsun. 1A şarj akımıyla ancak 1 adet 20Ah akü şarj edebilirsiniz.
Mantıklı olan bağımsız akü şar devresi almak olacaktır. Zamanınızı ve emeğinizi boşuna harcamayın.
Sayın kral kobra. Amacım 1A değil sayın yamyam dediği gibi LM317 1A veriyor onun yerine LM350T takarak 3A akım elde etmek. Sistem zaten kendisi orjinal haliyle 700ma veriyor.neden 1A ile uğraşayım ki?... 3A veya üstünü almaya çabalıyorum. Çünkü akü 40 amper. Ama sayın kaygısızın uyarısı sonucu orjinal devre üzerinde değişiklik yapmaktan vazgeçtim. ilginiz içinde ayrıca teşekkür ederim
Arkadaşlar ustadlar, elimde üç adet psu mevcut, burdaki konudaki 17v olanı yapsam harici şarj için kullansam olurmu https://320volt.com/seri-baglanti-ile-guc-kaynagi-voltajini-yukseltme/
2-atx-seri-baglanti-voltaj-yukseltme-10v-17v-27v.jpg
yazmayı unuttum doğrudan 17v değil 14.4 volt vereceğim 14.4 olunca otomatik kesecek akımı. Sadece bu ikili psu uygun olurmu diye merak ettim.

Son düzenleme:
Trafo gücü sargı ile sınırlanamaz.
Şarj amacıyla kullanılmak amacıyla ayrı tahsis edilmiş olsa da akım sınırlaması yapılamaz.
1A için tasarlanmış bir sekonder sargısından 2A de çekilebilecektir. Ancak sargı çapı ince olacağı için kısa zamanda ısınması ve gerilim düşümü de sözkonusu olacaktır.
Şarj için ayrı sargı kullanıyor. Bunu ilk başlarda yazmıştım. Uyarınız dan sonra kontrol ettim güç olarak ne durumda diye. Sonuç hüsran oldu. Trafoyu devreden ayırarak dogrultma yaptım ve boşta 1 amper akım çeken dc motora bağladım. Anlık olarak ne kadar zorladiysam 900 ma geçmedi. Demekki LM317 değişse bile trafodan gelen güç sınırlı olduğu için sorun olacak. Uyarı için teşekkür ederim. Geriye ikinci bir devre kullanmak kalıyor. Birazdan buna düşündüğüm bağlantı için bir çizim atacağım. Galvanik izolasyona gerek kalır mı kalmaz mı ona göre fikir verirseniz çok sevinirim.
Bu tür uygulamalarda motor ile test etmek son derece yanlış bir uygulamadır.
Motor devreye bağlandığı anda sargı gerilimini düşürebilecek ve sargının müsade etmiş olduğu akımXgerilim oranı dengelenecektir. Bu olay elektriğin temel kurallarındandır.
Bilimsel bir test işlemi için uygun değerde direnç kullanımı gerekmektedir.
Trafo çıkış gerilimi AC RMS olarak ölçülür.
İlk mesajda belirtildiği üzere 14.2V AC gerilim mevcuttur.
O halde 1A akım çekebilmek için 14.2ohm 15W veya daha büyük güçte (15 ohm da olur) kullanılmalıdır.
1A akım ölçülerek doğrulandıktan sonra, direnç değeri düşürülür.
2A için yaklaşık 7 ohm direnç bağlanmalıdır.
Keza 4A için de yaklaşık 3.5 ohm gereklidir.
Her akım ölçümünde trafo çıkış gerilimi ölçülmelidir. %10 oranında gerilim düşümü kabul edilebilir olup AC gerilim 13.8V un altına düşmeyen akım kullanılabilir demektir.
Transformatör istenilen akımda çok fazla gerilim düşümü yapıyorsa UPS içerisine uygun güçte (4X15=60W) civarı bir transformatör konularak sonuca gidilebilir. Gerekirse trafo dışardan da kullanılabilir.
Bir transformatör son derece iyi bir izolasyon sağlamaktadır. SMPS güç kaynaklarında bu denli izolasyon mümkün değildir. Çok fazla risk taşır. En ufak bağlantı hatasında ciddi tehlikeler oluşturabilir.

Sürekli takılı kalacak ise 13.5 volt olmalı. 12 volt ve 5 volt kısmını seri bağlayarak Akım ve gerilim ayarlı devre bağlayarak kullanabilirsiniz. Aslında güvenli ve iyi bir yol var izolasyon sorunları da olmaz ama uğraşırmısınız bilmiyorum. 15 volt 60 wat bir trafoya 35 amperlik köprü diyotlardan takarak şarz etmek. Bir de akü gerilimi 13.5 voltu geçince bu trafoyu devre dışı yapacak sistemi kurmak. Bir röleyi 13.5 voltta çekecek şekilde ayarlayabilirseniz sorun çözülür. Örneğin 12 volt röleye seri diyot veya güçlü zener diyot ile çözüm sağlanabilir.

Detaylı bilgim yok ama akü şarjında hızlı şarj süreci tampon şarj süreci derin şarj süreci gibi kavramlar var. Yani Aküyü kaynağa bağlayıp dolana kadar sabit gerilim uygulamak akü şarj/deşarj ömrü açısından hiçte mantıklı bir hareket olmayacaktır. Şarj cihazına para vermeyeyim derken uzun vadede akü ömürlerinden büyük kayıp yaşamanız kuvvetle muhtemel bir durum olacaktır.

Trafo gücü sargı ile sınırlanamaz.
Şarj amacıyla kullanılmak amacıyla ayrı tahsis edilmiş olsa da akım sınırlaması yapılamaz.
1A için tasarlanmış bir sekonder sargısından 2A de çekilebilecektir. Ancak sargı çapı ince olacağı için kısa zamanda ısınması ve gerilim düşümü de sözkonusu olacaktır.

Bu tür uygulamalarda motor ile test etmek son derece yanlış bir uygulamadır.
Motor devreye bağlandığı anda sargı gerilimini düşürebilecek ve sargının müsade etmiş olduğu akımXgerilim oranı dengelenecektir. Bu olay elektriğin temel kurallarındandır.
Bilimsel bir test işlemi için uygun değerde direnç kullanımı gerekmektedir.
Trafo çıkış gerilimi AC RMS olarak ölçülür.
İlk mesajda belirtildiği üzere 14.2V AC gerilim mevcuttur.
O halde 1A akım çekebilmek için 14.2ohm 15W veya daha büyük güçte (15 ohm da olur) kullanılmalıdır.
1A akım ölçülerek doğrulandıktan sonra, direnç değeri düşürülür.
2A için yaklaşık 7 ohm direnç bağlanmalıdır.
Keza 4A için de yaklaşık 3.5 ohm gereklidir.
Her akım ölçümünde trafo çıkış gerilimi ölçülmelidir. %10 oranında gerilim düşümü kabul edilebilir olup AC gerilim 13.8V un altına düşmeyen akım kullanılabilir demektir.
Transformatör istenilen akımda çok fazla gerilim düşümü yapıyorsa UPS içerisine uygun güçte (4X15=60W) civarı bir transformatör konularak sonuca gidilebilir. Gerekirse trafo dışardan da kullanılabilir.
Bir transformatör son derece iyi bir izolasyon sağlamaktadır. SMPS güç kaynaklarında bu denli izolasyon mümkün değildir. Çok fazla risk taşır. En ufak bağlantı hatasında ciddi tehlikeler oluşturabilir.
Smps güç kaynağı upsden bağımsız olacak. Sadece şarj çok azaldığı durumlarda kullanacağım
Sürekli takılı kalacak ise 13.5 volt olmalı. 12 volt ve 5 volt kısmını seri bağlayarak Akım ve gerilim ayarlı devre bağlayarak kullanabilirsiniz. Aslında güvenli ve iyi bir yol var izolasyon sorunları da olmaz ama uğraşırmısınız bilmiyorum. 15 volt 60 wat bir trafoya 35 amperlik köprü diyotlardan takarak şarz etmek. Bir de akü gerilimi 13.5 voltu geçince bu trafoyu devre dışı yapacak sistemi kurmak. Bir röleyi 13.5 voltta çekecek şekilde ayarlayabilirseniz sorun çözülür. Örneğin 12 volt röleye seri diyot veya güçlü zener diyot ile çözüm sağlanabilir.
Burdaki devreyi yada benzerini psu çıkisina bağlayarak istediğim voktajda şarj duracak.
Detaylı bilgim yok ama akü şarjında hızlı şarj süreci tampon şarj süreci derin şarj süreci gibi kavramlar var. Yani Aküyü kaynağa bağlayıp dolana kadar sabit gerilim uygulamak akü şarj/deşarj ömrü açısından hiçte mantıklı bir hareket olmayacaktır. Şarj cihazına para vermeyeyim derken uzun vadede akü ömürlerinden büyük kayıp yaşamanız kuvvetle muhtemel bir durum olacaktır.
Şarj süreçlerinden haberim var. Sadece uzun süreli kesintilerde aküler harici devre ile dolacak. Tampon şarj kısmını ups kendisi halledecek. Zaten yapmış olduğum fanli sistemi uzun süredir kullanıyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri