Şohben kaçağı mı ?

MeToL

Üye
Merhabalar,
doğalgaz bağlanana kadar idare etmek için bir yapı marketin kendi markası olan bir şohben alıp elekrikçiye bağlattık.

ilk başlarda pek sıkıntı yoktu. Ama biraz geçtikten sonra tırnak kenarlarında açık yaralarda hafiften bir karıncalanma hissetmeye başladık.

şohbeni bağlayan elektrikçiyi aradığımda bu tarz minik kaçakları vücudun hassas bölgelerinin hissedebileceğini , kaçak akım rölesinin olduğunu sıkıntı olmayacağını söyledi.

bu arada bina iki senelik. topraklama var mı yok mu bilmiyorum.ailemin evinde topraklama kablolarının ucunu açık bırakmışlar pek güvenemiyorum insanlara.

daha sonra daha hissedilir hale gelmeye başladı bu kaçak mevzusu.

şohben açık DEĞİLKEN suyu açtığımda multimetre ile ölçüm yaptığımda batarya ile duş başlığı arasında 15-20 gibi bir değer görmeye başladım. ve elimle dokunamıyacağım boyuttaydı.

şohben açıkken denemedim.

işin garip kısmı ( bana göre garip belki size göre değil ) bu gıdıklama olayı her zaman olmuyor.Bazen oluyor bazen olmuyor.

yine banyonun lavabosunda ki musluktan da bir kaç kere ufak kaçağa denk geldim.

bu arada alakası var mı bilmiyorum ama evdeki prizlerin toprak-nötr arasını ölçtüğümde 30-35 gibi bir değer görüyorum. internetten baktığım max 0.5-1 olması gerektiğini söylemişler.

banyo dışında herhangi bir bölgede elektrik kaçağına denk gelmedim.

eğer sorun şohbenden ise direk söküp atabilirim. Ama değilse hangi ustayı çağırıp kime baktırabilirim hiç bir fikrim yok.
Gelen vatandaş büyük ihtimal abi kaçak akım rölesi var , evin de yeni olur böyle şeyler diyip gidecek.

Şohbende herhangi bir su kaçağı da göremedim. Onu da yazayım.

Çok çaresiz kaldım ne yapacağımı bilmiyorum

başka bir elektrikçiye kontrol ettiriniz, evinizde topraklama olsa bile banyo bölümünde sıkıntı var gibi görünüyor. bir de benim gibi cahiller biraz anlasın diye şu gördüğünüz/m dediğiniz değerlerin cinsini belirtseniz

başka bir elektrikçiye kontrol ettiriniz, evinizde topraklama olsa bile banyo bölümünde sıkıntı var gibi görünüyor. bir de benim gibi cahiller biraz anlasın diye şu gördüğünüz/m dediğiniz değerlerin cinsini belirtseniz
yukarıdaki iki resmi çektim. belki yanlış ölçüyorumdur.kusura bakmayın

duş başlığı ile batarya arasında bir değer göremedim.

Son düzenleme:
AC yi sevmem ve pek anlamam ama sizin ölçme şeklinizi ilk defa gördüm. zaten insanın başına ne gelirse ya meraktan geliyor yada meraktan. ben de sizin gibi ölçtüm 0,654 volt gibi bir değer gördüm ac voltaj kademesinde. doğrudur - yanlıştır diyemem çünkü hiç bilmiyorum.

işin garip kısmı ( bana göre garip belki size göre değil ) bu gıdıklama olayı her zaman olmuyor.Bazen oluyor bazen olmuyor.

Başka bir cihazda kaçak olabilir .

Fotolar ölçüm bu alt videodan esinlenilmiş gibi .
11.38

abiler eve elektrikçi çağıramıyoruz , ustaya 1000 lira vereyim gel diyorum keyfi yetmiyor paşaların. napalım biz de sağdan soldan kendimiz bişiler yapmaya çalıştık.
siyah kabloyu com a aldım .orası yanlışmış . başka yanlışımız varsa yardımcı olun dalga geçeceğinize.
usta çağırın demesi kolay

abiler eve elektrikçi çağıramıyoruz , ustaya 1000 lira vereyim gel diyorum keyfi yetmiyor paşaların. napalım biz de sağdan soldan kendimiz bişiler yapmaya çalıştık.
siyah kabloyu com a aldım .orası yanlışmış . başka yanlışımız varsa yardımcı olun dalga geçeceğinize.
usta çağırın demesi kolay
ac ölçmek için faz ve nötr olması lazım. ölçüm nasıl yapılır inceleyiniz. araştırınız. elektrikçi bir mahallede yoksa öteki mahallede vardır. bir de arızaya giden kalfalar/ustalar vardır. onları araştırınız. dükkandan elektrikçiyi çağırmak zor olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri