Şofben ve Elektrikli Süpürge Kaçak Akım Rölesini Attırıyor

hadromer

Üye
Merhaba,
Aranıza yeni katıldım ve elektrik bilgim sadece kontrol kalemi ile elektrik var mı yok mu anlayacak kadar. O yüzden yardımlarınıza ihtiyacım var. Umarım konu doğru yerdedir, bir hatamız olursa affınıza sığınıyorum.
Yeni taşındığım stüdtyo tipi evde yaklaşık 2-3 aydır 3 kademeli ani su ısıtıcısı kullanıyorum. Herhangi bir problem yoktu. 1-2-3 kademelerde de kullandım bir problem çıkartmıyordu. Lakin bir problem oldu ve şofbeni açınca evdeki kaçak akım rölesi atıyor. 1. kademede çalışırken sorun yok, fakat 2. ve 3. kademelere getirdiğim an röle atıyor. Şofbenin kendi sigortasında bir değişiklik olmuyor direkt röle atıyor. bu sorundan bir hafta sonra da Bu gün de evi temizlemek maksadıyla elektrik süpürgesini fişe taktım, tuşuna basar basmaz röle yeniden attı. Farklı prizlerde denedim yine attı. burda bir elektrikçiye sordum öyle bir anlattı ki sanırım binanın komple tesisatının yenilenmesi gerekiyor :) Şofben lider lw-33 marka 7200w, aşağıya sigorta kutusunun fotoğrafını da bırakıyorum.. Kırmızı şofbenin , maviyi zaten benden iyi biliyorsunuz :) Şimdiden teşekkür ederim.

jqMBJL.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kaçak akım,genelde ! kullanılan cihazlardaki
sorun nedeniyle atar.Şofben dediğiniz,ani su
ısıtıcısı olsa gerek.Tesisatı düzgün yapılma-
mışsa,zaten,potansiyel tehlike bir alet.Yeter-
li geliyorsa 3. kademeyi hiç devreye almayın.
Süpürgenin her pirizde atıyor olması,süpür-
gede bir sorun olduğunu gösteriyor.Güvendi-
ğiniz iyi bir elektrikçiden yardım almanızda
yarar var.Sakın olaki,kaçak akımı devre dışı
yapmalarına müsaade etmeyin.

Kaçak akım,genelde ! kullanılan cihazlardaki
sorun nedeniyle atar.Şofben dediğiniz,ani su
ısıtıcısı olsa gerek.Tesisatı düzgün yapılma-
mışsa,zaten,potansiyel tehlike bir alet.Yeter-
li geliyorsa 3. kademeyi hiç devreye almayın.
Süpürgenin her pirizde atıyor olması,süpür-
gede bir sorun olduğunu gösteriyor.Güvendi-
ğiniz iyi bir elektrikçiden yardım almanızda
yarar var.Sakın olaki,kaçak akımı devre dışı
yapmalarına müsaade etmeyin.
Teşekkür ederim. Ani su ısıtıcısı 2. ve 3. kademelerde problem yaratıyor. önceleri bütün kademelerde sorunsuz kullanabiliyordum. Şofbenin rezistansını değiştirsem faydası olur mu ?

Ani su ısıcısının kablosu,tablodan müstakil
gitmeli ve kablo kesiti 4 mm² olmalı.Böyle
değilse,birsüre sonra sorun çıkar.Rezistans
değiştirilmeden önce,sorunun,gerçekten on-
dan kaynaklandığından emin olmak gerekir
Sorun,belkide bağlantı ve komütatördedir.
Eğer böyle ise,boşa masraf ve zaman kaybı
olur.İyi bir elektrikçi bulsanız iyi olur.

Sizin işiniz elektrikciyle değil.ev aletleri tamircisi ile..sorun belli..elektrikçi gelse tesisatta sorun yok diyip gidecek..boşuna servis ücreti ödeyeceksiniz...eğer tamamen anlattiginz gibiyse cihazları bı tamirciye goturun

Elektrik hakkında fazla bilgiye sahip değilseniz mutlaka elektrikçiye danışın. Ev aletlerinin diğerlerinde aynı problemi yaşamıyorsanız. ilk önce şofbeninizi bir tamirciye mutlaka götürün. Sanırım rezistansları değişmesi gerekiyor.Bu durumda duş alırsanız çarpma ihtimali yüksek olacaktır. Şofbeni tamir ettirdikten sonra kaçak akım rölesinin tesisatından şofbeninize kadar 4mm lik 3 damarlı antigron kablo ile tesisat çektiriniz. Mutlaka elektirkçinizden şofbeninizin topraklama hattını yapmasını isteyiniz. Unutmayın kaçak akım cihazınızı topraklama hayatınızı korur. Eğer var ise evinizdeki topraklama hattına bağlatın ve işinizi sağlama almak istiyorsanız toprakalama hattınızı mutlaka ölçtürün. İyi günler. :)

Elektrik hakkında fazla bilgiye sahip değilseniz mutlaka elektrikçiye danışın. Ev aletlerinin diğerlerinde aynı problemi yaşamıyorsanız. ilk önce şofbeninizi bir tamirciye mutlaka götürün. Sanırım rezistansları değişmesi gerekiyor.Bu durumda duş alırsanız çarpma ihtimali yüksek olacaktır. Şofbeni tamir ettirdikten sonra kaçak akım rölesinin tesisatından şofbeninize kadar 4mm lik 3 damarlı antigron kablo ile tesisat çektiriniz. Mutlaka elektirkçinizden şofbeninizin topraklama hattını yapmasını isteyiniz. Unutmayın kaçak akım cihazınızı topraklama hayatınızı korur. Eğer var ise evinizdeki topraklama hattına bağlatın ve işinizi sağlama almak istiyorsanız toprakalama hattınızı mutlaka ölçtürün. İyi günler. :)
şofbene ayrı bir hat çekili durumda. Sanırım sizin kastettiğiniz şekilde. tavandan bir yerdengeliyor onun kablosu biraz kalınca bir kablo. ev aletlerinin hiç birinde sorun yaşamıyorum elektrik süpürgesi hariç. Aslında hiç birinde sorun yoktu çamaşır makinesi çalışırken bile kullanabiliyordum elektrik süpürgesini. Şofbenden sonra başladı bu problemde. Bu gün şunu farkettim ; şofben 1. kademede de 5 dakika sonra röleyi attırıyor.

Benim anlamadığım şu ; Röle sağlam mı bozuk mu ? Elektrik süpürgesi ve şofben hariç bütün ev eşyalarında sorunsuz çalışıyor. Biraz önce çamaşır makinesi, fön makinesi, aspiratör, laptop şarjı vs hepsini aynı anda çalıştırdım sıkıntı yaratmadı. Şofben arızası elektrik süpürgesindeki arızaya mı neden oluyor ?

Elektrik süpürgeleri plastik gövdelere sahipler ve toprak hattını bunlar kullanmıyor, halı yıkama makineleri de keza aynidir. Bu yüzden kaçak akım rölesi elektrik süpürgesinden değil, (Prize ark, kıvılcım yapacak şekliyle temas sağlıyorsa olabilir, bunun nedenini az sonra açıklayacağım) ancak toprak hattını güvenlik amaçlı kullanan elektrikli şohbendeki iç sıkıntılarla (rezistansın iç izolasyonunun bozulup toprak hattına bağlı metal gövdesine kaçak akımları yapmasıyla bu röle atabilir) bunun olması muhtemeldir.

Bir de benim çarşamba günü evde yaşadığım kaçak akım rölesi atma sıkıntısını benden dinleyin, arıza aramaya başka hassasiyetle ve daha değişik mantkla yine devam edin. Fırın çakmaklığı toprak hatlı fırında butona basarken gövdeye olan kaçakla kaçak akım rölesini attırıyordu, sadece set üstü olarak kullanılıp fırın hiç kullanılmadığından toprak hatsız sadece fırın çakmaklığına kadar fırın içinden bağımsız hat çekmiştim. Topraklı prize topraklı fişle olan bağlantısında ,eve gelen elektrikçi komşumla birlikte tam prize takıldığı anda priz-fiş arasından bir cızırtıyı duyduk. Priz üzerine taklı olan üçlü priz çoğaltıcıda kömür karası (buradan priz-fiş arasında ark yaptığı anlaşıldı) izleri görüldü. Evde yedek başka bir topraklı fişle değiştirip prize öyle taktığımızda kaçak akım rölesi artık atmadı. Ama bunu tam anlayıncaya kadar kaçak akım rölesinin atma sorununu o gün bir süre yaşamış olduk.

Akılınızda bulunsun; topraklı priz-topraklı fiş arasındaki küçük temassızlıklar, arklar kaçak akım rölesini attırıyor, hem de en son aklınıza gelebilecek ve ulaşılması zor, kritik priz noktalarından olası arkla ve oluşan bir kaçak akımla (Çünkü olası arklar, kıvılcımlar sırasında faz ve nötr'den tam eşit akımlar geçemez, bu da röledeki balansı bozup kaçak akımı rölesinin atmasına neden olur) röleyi attırma olayı olabiliyor. Faz ve nötr'ün kısa devresinde otomatın yanında kaçak akımın da atması, faz ve nötr ucun suyla olan istenmeyen temaslarında, olan olaylarda da bu atma aynidir, hep bu nedenlerle, yani faz ve nötr ucunun eşit kaçak akım rölesine eşit girip çıkmaması nedeniyle bu atmalar direk bundan oluşmaktadır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri