Şerit led trafosu patladı!

trm97

Üye
Bugün cata 3 amper şerit led trafosu çalışırken patladı ve sigortayı attırdı. Sigortayı kaldırdığımda çalışmadı. Bende trafoyu söktüm. Ledleri başka bi adaptörle denedim ledler yandı. Trafo 6 7 aylık fazla açmıyoruz sizce neden patladı 2 metre 3 çipli led var
led trafo (2).jpg

Sizce tamir olurmu çok yer karamış birazda yanık kokuyodu. Yada aldıığım yere götürsem.
led trafo (1).jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evde başka bişey bozulmadı bugün baya yağış vardı çok ısınmıyordu Şebeke voltajı 228v normal
Yüksek voltaj gelmiştir çalışma aralığı dışı yada havasız kalmıştır çok ısınmıştir
şimdi baktım sigortası atmış köprü diyot gitmiş zaten o kısımlarda yanma vardı kondansatörler sağlam duruyo

Son düzenleme:
Yıldırım, yüksek pik voltajları dışında köprü diyottaki bir diyot içten veya dıştan kazayla bile olsa kısa devre olursa girişteki cam sigortası hemen atar, atarken de evdeki sigortaları (otomat, kaçak akım rölesi) attırır. Bunu nereden biliyorum, çünkü tasarruflu ampüllerin (CFL) girişteki köprü diyotlarını şebeke elektriği varken ne olduğunu anlamak için karıştırırken bazen kazayla köprü diyotların bir diyotunu kısa devre ettirdiğimde bu durum sürekli oluyordu. Kolay gelsin.

sigortası gitmiş bide transistörü ve köprü diyotta yanmış görünüyor kondansatörler sağlam onları değişmem lazım çok götürmüş

Bunun durduğu yer neresi, su yağmur filan gelmiş olmasın?

Bugün cata 3 amper şerit led trafosu çalışırken patladı ve sigortayı attırdı. Sigortayı kaldırdığımda çalışmadı. Bende trafoyu söktüm. Ledleri başka bi adaptörle denedim ledler yandı. Trafo 6 7 aylık fazla açmıyoruz sizce neden patladı 2 metre 3 çipli led var
Ekli dosyayı görüntüle 67749

Sizce tamir olurmu çok yer karamış birazda yanık kokuyodu. Yada aldıığım yere götürsem.Ekli dosyayı görüntüle 67750
benimde şerit ledde kullandığım trafonun şu vidalı kısmından kıvılcım çıktı ve biraz karardı sonradan denediğimde led çalıştı fakat şalter indirdi bende kablosunu değiştirdim sıkıntı olurmu

benimde şerit ledde kullandığım trafonun şu vidalı kısmından kıvılcım çıktı ve biraz karardı sonradan denediğimde led çalıştı fakat şalter indirdi bende kablosunu değiştirdim sıkıntı olurmu
Eğer trafo yandıysa trafoyu değiştirin bence resim varmı elinizde

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri