30 amper 350watt led trafosu boştayken ne kadar enerji harcar?

Azizacu

Üye
Merhaba abilerim, evimdeki merdivenlere toplamda 15 metre 3 çipli led şerit döşedim, bu led şeritleri de 30 amper 350watt led trafosuna bağladım. Basamaklardaki ledler sensörler hareket algıladığında yanıp 10 saniye sonra sönüyor.

soruma gelecek olursak;

ledler aktif bir şekilde yanmadığı için sadece hareket algıladığında yandığına göre 30 amper 350watt led trafosu fişe takılıyken ledler aktif bir şekilde yanmasa dahi yine de 350watt enerji mi tüketir? Yoksa ledler yandığında mı bu kadar enerji tüketir. Boştayken tahmini olarak kaç Watt enerji tüketir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yanmadığı zaman birkaç vat boştaki güç kayıpları için harcar. Lambalar devreye girince lamba akımlarını karşılamaya başlar.

ledler çalışmadığı sürede güç harcaması 3-5 watt civarı ancak olur diye tahmin ediyorum.
üzerinde standby akımı diye bir bilgi varmı.

Adaptörün verimi 3-5W olarak ezbere belirtilemez.
Adaptörün max güçteki akım değeri üzerinde yazmalıdır. Bu akım değeri aynı zamanda bu cihazın verimini ifade etmektedir.
Volt Amper güç formülüne göre bu adaptörün max güç için harcadığı güç bulunursa, toplam güçten anma gücü çıkartılarak verimi hesaplanacaktır.
Adaptörün tasarım kalitesi doğrultusunda iç devreleri elde edilen verim doğrultusunda kabaca hesaplanabilir.
Ancak bu hesaplamalarda adaptörün tasarım kalitesi bilinemeyeceğine göre tek yol adaptörün boştaki akımının sağlıklı olarak ölçülmesidir.
Boştaki akım 1mA ise 220X0.001=0.2W
Boştaki akım 10mA ise 220X0.01=2.2W
Boştaki akım 100mA ise 220X0.1=22W

Trafo enerjiyi sensör üxzerınden alıyorsa, yani sensör hareket algıladıüında, trafoya enerji gelecek vede ledler yanacaksa, bekleme süresınce enerji harcaması olmaz. Eger, trafo devamlı enerji alrında ise, mutlaka azda olsa bir sarfıyaetı vardır. İkinci şıkdas baglama yaptırdınızsa, sensör uzerıonden devreye girerse, sensör kontaklarının ömrüde uzayacaktır.

Sanırım olay şöyle,
15 metre şerit LED devamlı olarak yanıyor,
Sensörlü armatür hareket algıladığı zaman yanıyor.

Trafo öncesi sensör ( 220 volt) koydugunuzda 1 sn sonra devreye girer az da olsa zaman kaybı , bence bu zaman kaybina değer .
ilk sensörun ( 220 volt enerji verme ) ikinci sensör trafo sonrası 12 volt için kullanilarak
( 220 volt için + zaman rolesi merdiven ne kadar zamanda çıkılacak + biraz daha süre ilavesi )

Son düzenleme:
Yanmadığı zaman birkaç vat boştaki güç kayıpları için harcar. Lambalar devreye girince lamba akımlarını karşılamaya başlar.

Anladım, ilginiz için teşekkür ederim

ledler çalışmadığı sürede güç harcaması 3-5 watt civarı ancak olur diye tahmin ediyorum.
üzerinde standby akımı diye bir bilgi varmı.

Standby akımı diye bir şey göremedim. İlginiz için teşekkür ederim

Trafo enerjiyi sensör üxzerınden alıyorsa, yani sensör hareket algıladıüında, trafoya enerji gelecek vede ledler yanacaksa, bekleme süresınce enerji harcaması olmaz. Eger, trafo devamlı enerji alrında ise, mutlaka azda olsa bir sarfıyaetı vardır. İkinci şıkdas baglama yaptırdınızsa, sensör uzerıonden devreye girerse, sensör kontaklarının ömrüde uzayacaktır.

Trafo prize bağlı, trafodan çıkan 12v ise pcb hareket sensörlü adım takipli devre kartına bağlı, ledler ve sensörler de bu karttan enerji alıyor. Trafo aktif bir şekilde çalışmakta ancak ledler hareket algılandığında yanmakta. Burada önemli olan nokta konu içeriğinde de belirttiğim gibi ledler deaktifken trafo yine dd 350watt mı harcar. Bilgin tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, teşekkürler

Adaptörün verimi 3-5W olarak ezbere belirtilemez.
Adaptörün max güçteki akım değeri üzerinde yazmalıdır. Bu akım değeri aynı zamanda bu cihazın verimini ifade etmektedir.
Volt Amper güç formülüne göre bu adaptörün max güç için harcadığı güç bulunursa, toplam güçten anma gücü çıkartılarak verimi hesaplanacaktır.
Adaptörün tasarım kalitesi doğrultusunda iç devreleri elde edilen verim doğrultusunda kabaca hesaplanabilir.
Ancak bu hesaplamalarda adaptörün tasarım kalitesi bilinemeyeceğine göre tek yol adaptörün boştaki akımının sağlıklı olarak ölçülmesidir.
Boştaki akım 1mA ise 220X0.001=0.2W
Boştaki akım 10mA ise 220X0.01=2.2W
Boştaki akım 100mA ise 220X0.1=22W

Adaptörün üzerinde ekteki fotoğraftaki bilgiler mevcut;
561CD583-51DD-4B69-B5B6-C148D7182501.jpeg

Multimeter cihazı ile adaptörün boştayken kaç amper güç çektiğini adaptördeki hangi yerlere probları takarak öğrenebilirim?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri