Şerit Led Trafosu Aşırı Isınma

maxeyup06

Üye
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
arkadaşlar merhabalar

Kendi çapımca tv üniteme şerit led uyguladım resimde görüldüğü gibi;

her parçaya ayrı trafo bobinaj teli ile iletim sağladım ince ve gözükmüyor diye!(resimlerde paylaştım)

tv ünitesi etrafında reklamcılardan aldığım pleksi şeritleri japon yapıştırıcısı ile köşeli yapıştırıp görsellik yaptım!
çevre şerit ledi 7 metre uzunluğunda oldu ve her iki ucundanda bağlantı sağladım!(hem uzun ömürlü olsun hemde eşit yansın diye)

toplam 14-15 metre şerit şed kullandım 3 çipli tek renk!
16,5 Amper soğutuculu trafo kullandım resimdeki gibi!
şimdi herşey güzel
ancak 10 dk içerisinde alev gibi aşırı ısınıyor!
ısınmaması için herşeyi düzgün ve doğru yaptım;
trafo üstündeki ayar potundan 12.0 Volta ayarladım!

ne yaptıysam başaramadım!
Bilen üstadlarımdan yardım bekliyorum!

en son şöyle bişiy yapıcam;
sessiz çalışan bi pc cpu fanım var onu takıcam, hatta daha önce denedim;
gerçekten soğutuyo ancak yinede gürültü yapıyo, ve böyle soğuk bile olsa ilerleyen zaman cortlama riski olurmu acaba kafama takıldı!

Yani üstadlarım ısınma sorununa bi çare bekliyorum!
bildiğim yaptığım herşeyi anlattım!

Yardımınız için Şimdiden Teşekkür Ederim!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@maxeyup06 aşırı ısınma çok akım çekiliyor demektir. Şerit ledler toplamda ne kadar akım çekiyor. Yaptığın her parça şerit led birbirine seri mi paralel mi bağlı. Paralel bağlı ise akım yükselir biliyorsun. Ayrıca şu ince bakır telleri de normal iletkenlerle değiştir. Kesit ince geliyorsa o da ısınma yapar.

Her bir metresi ayrı bir ince bakır tel üzerinden sağladım!

Seri mi bağlamak gerekir diyosunuz hocam?

yok seri bağla demiyorum zaten doğru bağlantı yapmışsın. Ancak o zaman bir metre şerit led kaç amper çekiyorsa onu toplam metre ile çarp. Bakalım toplam akım ne çıkıyor. Trafonun 16,5 a dediğine bakma o maksimum değerdir. Sen o değere yaklaştıkça ısınma sorunun olur. O ince telleri de değiştir bence.

14-15 metre var metre başı 1 Amper çeker dedi aldığım yer;
(izmir gıda çarşısı-EasyLed)

İnce telleri değiştirirsem görsellik çok kötü olur;

20 amper ve üstü bi trafo kullansam çözüm olurmu hocam?

3 çipli şerit ledin metresi yaklaşık 1,5 amper çekiyormuş. Sende de 15 metre olduğuna göre 22,5 amper akım çekiliyor demektir. ısınma normal.

25 Amperlik trafo deneyeceğim Çok Teşekkür Ederim
İlginiz İçin Çok Sağolun
iyi geceler

Elektronik bilgin nasıl? İyiyse pic ile bir devre kur. Bunları sırayla yak. Sırayla demişken örneğin 10 milisaniye aralıklarla. Yani gözün yanıp sönmeyi farketmeyeceği şekilde. Böylece sırayla yanacakları için çekilecek anlık akım 1,5 Amper olacaktır ve ısınma sorunun kalmayacaktır. Şerit ledleri pic ile sürmek için TIP41 gibi bir transistör kullanabilirsin.

O kadar detaylı bilmiyorum ama
resimdeki gibi olduğu şekilde hepsi yine yanıcaksa ben bunu hazır şekilde pic li devreyi nasıl temin edebilirim?
az çok aşinayım yazılımcıyım zaten ama picleme aparatım kartlar filan elimde sıfır hiç bişiy yok masraf yapmak da istemiyorum.

Bu dediğim sistemi elektronik devre yapan birine anlat devreyi kursun. Yazılımda ben yardımcı olurum gerekirse.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri