Şemadaki bobinin kullanım mantığı smps midir yoksa dc filtremidir?

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

Bir solar şarj devresi yapacağım ancak aklıma takılan bir nokta var. SMPS konusunda çok bilgim olmasa da az çok bişeyler öğrenmeye çalışıyorum. Yakın zamanda bir solar panel yapacağım ve bu panel ile akü şarjı için bir şarj kontrol devresi yapmak istiyorum. Bir şema buldum ancak şemadaki bobin ne işe yarıyor anlamadım. Yani aslında şema MPPT smps olarakmı çalışıyor yoksa PWM mantığı ilemi çalışıyor çözmeye çalışıyorum. Bobin filtre bobini değil ise bobinde indüklenen voltaj çıkışta doğrultma v.s. yapılmıyor yada benmi yanlış düşünüyorum çözemedim.

Yorumlarınızı bekliyorum.

112335_16mg.jpg

Şu resimdeki yöntemlere göre benim yukarıdaki topoloji BUCK konverter olarak çalışan bir indüklemeli voltaj düşürücü sanıyorum. Yani smps mantığı ile çalışan bir yöntem.

Yanılmıyorum değil mi?

Not : Resimde sol sütundaki ilk yöntem.

EDA3C9562129F00856EF76E25E961841.jpg

Derslerden hayal meyal hatırladığım kadarıyla L1 ve C2 sonar panelin bozuk akımını düzeltmek için kullanılıyor. Smps ac akımı dc ye çeviren bir dalga değil midir bu devreyle ne alakası var onu kuramadım

devre bir buck converter. orada ki bobin amacı mosfet iletimi kestiğinde devrenin (akünün) bobinin üzerinde indüklenen akımla mosfet tekrar acilana kadar cıkısı beslemek icin.
bobinler üzerinde akım değişimine izin vermek istemezler. yani akım akmıyor iken akım akmasına bir direnc gösterirler, akım akıyorsada üzerindeki akımı devam ettirmek isterler. mosfet iletime geçtiğinde bobin üzerinden V(bobin)=L(bobin) X di(bobin) /dt seklinde akım akıtmaya baslar. mosfet iletimi kestiğinde de formule gore üzerinde o ana kadar biriken akımı akıtmak ister. bu yuzden polarite değiştirir..(ters voltaj indükler) ve üzerindeki akımı akıtmaya devam eder(diyot üzerinden devresini tamamlar) boylece cıkısında ki voltaj düşme ve yükselme olayı azalmıs olur. (ripple voltajı)

MPPT konusunda daha önce baska konularda da belirtmiştim. eğer güneş paneliniz atıyorum 18 volt 5 A 90watt lık olsun. akünüz de 12 volt 100 Ah luk olsun. bu durumda akünüzü sarj ederken eğer sekilde ki devreyi kullanırsanız akünüze 90 watt a yakın(kayıplar yuzunden) enerji depolayabilirsiniz. soyle ki 18volt x 5 A = 90 watt. 90/13.8(akü sarj voltajı) =6,52 amperle akünüzü sarj edebilirsiniz. eger linear sarj aleti kullanırsanız bu durumda günes paneliniz maksimum 5A verdiğinden 13.8x5A=69 Watt la sarj edersiniz. ve 21 watt enerji linear regulatorde ısı olarak harcanmıs olur.
ama eger akünüz 50 Ah ve asagısı ise linear regulator ve sekilde ki devre arasında sarj verimi yonunden fark olmaz. soyle ki akünüz 50/10=5 amper mak akımla sarj edilir. dolayısı ile panelin verdiği verebileceği butun akımı sarj için kullanabilirsiniz. fazlası ısı olarak linear regulatorde atılır. aynı aküyü sekilde ki devre ile sarj ederseniz eğer bu sefer panelden 5A guc cekmezsiniz. 69/18(panelin o an verdiği voltaj olsun) =3,83 amper cekersiniz günes panelinden. 18 volt 3,83 amper güç verir panel bunu sekildeki devre 13.8 volt 5 A güçe çevirir. Ama akünüzün 50Ah lık olmasından dolayı linear regulatorle bu devre arasında fark olmaz sarj verimi acısından. linear regulatorde fazla enerji cekip fazlasını ısı olarak harcarsınız, bu devre de ise sadece akünün ihtiyacı oldugu kadar enerji cekersiniz.

Son düzenleme:
Evet,sn.Serkan_48,bu devre bir buck-konverter devresidir.
L1 bobini de buck-konverterdeki bobinin yaptığı ayni işlevi yapıyor mantık olarak.Aşağıdaki verdiğim resimde de ayni elemanlar ve yine ayni prensip var,sadece "buffer (Op-amp amfisi) ve alçak geçiren filtre /amfi" yer almıyor V,I' nın parametreler olarak da IC1'e giremeyen değer büyüklüğü girişleri olarak.Solar panelde üretilen V/I orantılı bu akımın,bir şarj akımı halinde akü kutuplarına verilmeden önce,daha verimli kullanılmasını sağlayıp,tıpkı trafoda olan bir dönüşümdeki gibi şarj açısından ve akünün azami yararlanması açısından ara,tampon bir ünite şeklinde ara değer olarak yeniden düzenlendiği bir devre görünümündedir,bu devre.Kolay gelsin.

rm8J5M.jpg

MPPT konusunda daha önce baska konularda da belirtmiştim. eğer güneş paneliniz atıyorum 18 volt 5 A 90watt lık olsun. akünüz de 12 volt 100 Ah luk olsun. bu durumda akünüzü sarj ederken eğer sekilde ki devreyi kullanırsanız akünüze 90 watt a yakın(kayıplar yuzunden) enerji depolayabilirsiniz. soyle ki 18volt x 5 A = 90 watt. 90/13.8(akü sarj voltajı) =6,52 amperle akünüzü sarj edebilirsiniz. eger linear sarj aleti kullanırsanız bu durumda günes paneliniz maksimum 5A verdiğinden 13.8x5A=69 Watt la sarj edersiniz. ve 21 watt enerji linear regulatorde ısı olarak harcanmıs olur.

Sayın toyer , utility_35 ve binbaşı değerli yorumlarınız için çok teşekkürler ederim.

Asıl ve en çok merak ettiğim konuyu yukarıdaki editlediğim mesajdan tam ve açık şekilde cevabını aldım.

Lineer voltaj regülatörleri ile karşılaştırdığımızda verdiğiniz örnekte yaklaşık 21 watt ısı olarak atıldığı ama yukarıdaki topolojide bu kayıp enerjinin çevrilerek atık ısı yerine değerlendirilmesi benim için önemli idi. Çünkü zaten zor şartlar altında ürettiğimiz enerjiyi birde atık ısı olarak dışarı vermek hiç mantıklı değil ayrıca yukarıdaki örneğe paralel cevaplarsam 90 watt panele 90 wattlık para ödeyip bir şarj regülatörü yüzünden 60 watt almak boşa ödenmiş para olacaktır. Paramızın %30 unu boşa atmak gibi bişey.

Cevaplar için teşekkür ederim.

Devreyi kurup çalıştırmayı umuyorum. Yine başka bir topikte adım adım yapımını anlatacağım.

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,820
Son üye
husrev53

Yeni konular

Geri