ŞEBEKE SIFIR İLETKENİ

Merhaba arkadaşlar yg sebeke sıfır iletkeni tam olarak neyi ifade eder teşekkurler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İlk defa duyduğum bir terim.
Bildiğiniz kadarını paylaşırsanız, devamını getirebiliriz belki.

sıfır iletkeni değilde koruma iletkeni olabilir o söylediğin ..yıldırım enerji nakil hattına düşmesin diye

İlk defa duyduğum bir terim.
Bildiğiniz kadarını paylaşırsanız, devamını getirebiliriz belki.

bir makalede okumuştum yg ilgiliydi şimdi o metni bulamadım ama şöyle bir şey daha var bilmiyorum yg de sıfır iletkeniyle bu aynı şeyi ama metin şu:"Elektrik tesislerinde aktif olmayan bölümler ile sıfır iletkenleri ve bunlara bağlı bölümlerin, bir elektrot yardımı ile, toprakla iletken bir şekilde birleştirilmesine TOPRAKLAMA denilmektedir."burdaki sıfır iletkeni mesela

nötr kastedilmiş olabilir

Bence makaledeki metinde toprak hattı tarif ediliyor.

Bazı enerji sistemlerinde nötr ve toprak aynı oluyor,trafonun yıldız noktası toprağa bağlanıyor,buna sıfırlama deniyor,bahsettiğiniz sıfırlama iletkeni bu sanırım.

Bazı enerji sistemlerinde nötr ve toprak aynı oluyor,trafonun yıldız noktası toprağa bağlanıyor,buna sıfırlama deniyor,bahsettiğiniz sıfırlama iletkeni bu sanırım.

nötr ve toprak aynı olmaz.
bu sistemlerdeki nötr toprağa bağlanarak topraktan nötr alınıyor.
burda toprak sadece arada iletken görevi görüyor.
başka bi yerde yine toprağa bağlanan nötr ucuyla ilişki kurulmuş oluyor.
Eğer anlatabildiysem ne mutlu bana.
Yanlış bişey yazdıysam konuyu iyi bilen arkadaşlar düzeltsin.
benim bilgim bu .

nötr ve toprak aynı olmaz.
bu sistemlerdeki nötr toprağa bağlanarak topraktan nötr alınıyor.
burda toprak sadece arada iletken görevi görüyor.
başka bi yerde yine toprağa bağlanan nötr ucuyla ilişki kurulmuş oluyor.

Sayın arkadaşım,aynı şeyden bahsetmiyormuyuz acaba?Trafonun yıldız noktasıda nötr değilmidir?Trafo yıldız noktası toprakla irtibatlanınca(sıfırlama yapılınca) toprak ve nötr aynı olmuyormu?Zaten teoride toprakta nötr değilmidir?Bu sistemlerde toprak ve nötr farklı ise hemen bir soru sorayım;Trafo çıkışı sıfırlama yapılmış bir işletmede,enerji dağıtım kablolarında 4 tane damar bulunur,trafodan sonraki en uç birime kadar ayrıca bir topraklama işlemi yapılmadığına göre,bu damarlardan üçü faz ise 4. damar toprakmıdır nötr müdür?Eğer topraksa nötr nerededir,eğer nötr ise toprak nerededir?Enerji iletim hatlarındada toprak ve nötr ayrı ise enerji neden 3 tane kablo üzerinden taşınıyor?Bunun nötr ü nerede? Sizin bahsettiğiniz nötr ve toprağın ayrı olma durumu sıfırlama yapılmamış sistemler için geçerlidir.Zaten enerji nakil hatlarındada böyle bir durum söz konusu değildir,saygılar.

Eğer topraksa nötr nerededir,eğer nötr ise toprak nerededir?Enerji iletim hatlarındada toprak ve nötr ayrı ise enerji neden 3 tane kablo üzerinden taşınıyor?Bunun nötr ü nerede?

Aynı soruyu 1 hafta önce ünüverstede bir arkadaş YGT dersinde hocaya sordu.
Hocanın soruya verdiği cevaba göre söyledim ben onu yanlış anlamış olabilirim.
kusura bakmayın ama hocanının verdiği cevap şuydu:
"enerji iletim hatlarında nötr taşınmıyor. çünkü nötr için yeni bir iletken kullanmak extra masraf demek. enerji üretim yerlerinde nötr toprağa veriliyor burda toprak iletken olarak kullanılarak istenilen yerde nötr çekiliyor.
örneğin adalara enerji taşıması da böyle oluyor. nötr denize veriliyor.ek kablo masrafına gerek yok.bu seferde deniz iletken olarak kullanılıyor ve nötr ü adanını hemen yanınıdan (denizden) çekebiliyorsunuz."

ben anladığım buydu ama Enerji dağıtımını iyi bilen arkadaşlar varsa yanlışımızı düzeltsinler.
teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri