Şebeke bazli parazitler ve Bilgisayar türü elektronik cihazlar üzerine etkisi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İzalosyon transformatörü kaybı ne kadar?
Bide nacizane fikrimi belirttim, bu kadar alinmaniza gerek yok..peki senin istediğin gibi olsun

Burada alınma söz konusu değil.
1. hatanız karşınızdaki kişinin seviyesini bilgisini tecrübesini bilmeden google bakın gibi bir cevap yazmanız
2. hatanız teknik olarak kulağı tersten gösteren bir çözüm önerisini en iyi çözümmüş gibi sunup uygulanmasını istemeniz.

Sizede iyi geceler...

Hiç biri çözüm olmadıysa, Antivürüs programından bile olabilir belirli saatler arasında arkada bişileri tarıyor vs gibi kaldırıp deneyin.

Mantıksızlığın birimi olmaz !
Şebeke / Çıkışı kalitesiz UPS / Filtre yada izolasyon trafosu / Bilgisayar mı?
Şebeke / Çıkışı kaliteli UPS / Bilgisayar mı?

Burada kaybın miktarı mı önemli yapılan mantıksızlığın boyutu mu?
[/QUOTE
]ilk defa bir fikir beyan ettim,
Burada alınma söz konusu değil.
1. hatanız karşınızdaki kişinin seviyesini bilgisini tecrübesini bilmeden google bakın gibi bir cevap yazmanız
2. hatanız teknik olarak kulağı tersten gösteren bir çözüm önerisini en iyi çözümmüş gibi sunup uygulanmasını istemeniz.

Sizede iyi geceler...
Siz neden üzerinize alindiniz ki? Anlamış değilim yanılmıyorsam ben size değil soruyu sorana yazmıştım.. izalosyon transformatörü hakkında bilgi sahibi olsun diye.ben kitabını yazdım diyerek gelen sizsiniz.. anlamış değilim neden üzerinize alindiniz.sizin bilgi ve becerinize bişey demedim ki.birde en iyi çözüm diye bir anlam da yok.deneyin demek ve araştırın demek le böyle bir anlamı nasıl cikarttin

Hocam gerçekten tartismaya gerek yok ben zaten tüm fikirleri değerlendirmek istiyorum. UPS ile ilgili şunu söyliyim apc 1kwa src online UPS var. Bypass moda geçmiyor. Sürekli 230 veriyor orda bir sıkıntı görmedim hiç açıkçası. UPS yeni zaten aküler de baya iyi durumda. Sinüsü UPS 50hz ye alıyor direk orda da incelediğim kadari ile herhangi bir sapma görmedim. Bir tanıdık elektrik uzmanı osiloskop ile ölçüm yaptı bir kaç cihaz daha vardı ölçümü nedense sağlıklı yapamadı benim evde. Oda anlayamadı aletler resmen çalışmadı düzgün. Cidden kafayı yedirticek bir sorun. Bu arada yazılımcı değilim arkadaşlar sistem ve ağ uzmaniyim. Bir araç programi soran arkadas için söyledim elimden gelse seve seve yardımcı olurdum. Benim işim server kurmak. Yani günün sonunda yapılan birçok testten fikirden sonra sanirim parazit konusunda birlestik. Şu emc filtre geldikten sonra belli olcaktir. Sabah saatlerinde ne değişiyor anlamak mümkün değil Allah kimseye böyle bir sorun vermesin gerçekten. Ya saç kurutma makinası sabahları daha sıcak çalışıyor voltaja bakıyorum 226 dan düşmüyor. Gerçekten kafayı yiycem. Nötr de mi bişey var anlamıyorum. Başka bir arkadaşım var o İstanbul da yaşıyor onda da aynı sorun var inanın yapamadığımız birşey denemediğimiz birşey kalmadı. İnşallah tek umudum burası açıkçası burda da bulamazsam bundan sonra zor
Hiç biri çözüm olmadıysa, Antivürüs programından bile olabilir belirli saatler arasında arkada bişileri tarıyor vs gibi kaldırıp deneyin.
Yazilim tarafı ile ilgili herşeyi denedim hocam sorun bilgisayar kaynaklı değil ondan eminim çünkü benim işim zaten.
Yazılım uzmanı olduğunuzu belirtmişsiniz sorunun internetten kaynaklanmadığına eminseniz;
Enerji kalitesi ile ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyorum. Geceleyin yükler azaldığında gerilim yükselir ve sinüsoidal form kalitesi daha yüksektir.
Double Conversion UPS kullandığınızı belirtmişsiniz bu ups'lerde filtreleme işlemi akülerin şarjı ve anahtarlama devresi sayesinde 50Hz sinüs formuna çevrilmesiyle sağlanır ancak aşırı şarj durumu, sistemin uzun süre devrede kalması ve akü performans düşüklüğü gibi durumlarda kendisini by-pass devresine atıp direk beslemeye geçerler. Çıkış cosfileri 0,9 gibi düşüktür.
Öncelikle UPS'in kendisini by-pass'a atma gibi bir durumu gerçekleştirip gerçekleştirmediği incelenmeli. Aküler kontrol edilmeli.
Online Delta conversion UPS'lerde yukarıda belirtilen dezavantajlar bulunmamaktadır enerji kalitesi çok daha yüksektir. Elinizdeki UPS'i satıp bu UPS'ten alıp deneyebilirsiniz. Sorunun kaynağı şahsımca UPS'dir burada revizyona gitmeden ekstra yapılacak filtrasyonlar havanda su dövmekten farksızdır, sorunu kaynağında bulup yok etmeden çıkışı ekstra filtrelemek takdir edersiniz ki hiçte mantıklı bir çözüm değildir. Diğer önemli husus topraklamadır.
Hocam teşekkürler cevap için delta marka upsi bir arastiriyim eğer butceme uygun ise elimdekini satar onuda alır denerim.

O zaman üyelerimizden rica edelim mesaj yazarken alıntı yaparak kime ithafen yazdıklarını belirtsinler. Kimse töhmet altında kalmamış olur.
Burada herkesin amacının bilgi ve tecrübeleri ışığında ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmak olduğunu düşünüyorum. Kendi aramızda tartışma söz konusu olamaz ancak zıt fikirler varsa bu belirtilmeli. Parazit filtreyle sorun çözülüyor ise UPS çıkışında sıkıntı var demektir. Çünkü elinizdeki online UPS şebekeden izole çalışmaktadır. Böyle bir durumda UPS'i değiştirmek yada tamire göndermek yerine filtre maaliyeti ekonomik olarak daha işime gelmekte derseniz başka yorum yapmaya gerek kalmaz.

Son düzenleme:
Hocam gerçekten tartismaya gerek yok ben zaten tüm fikirleri değerlendirmek istiyorum. UPS ile ilgili şunu söyliyim apc 1kwa src online UPS var. Bypass moda geçmiyor. Sürekli 230 veriyor orda bir sıkıntı görmedim hiç açıkçası. UPS yeni zaten aküler de baya iyi durumda. Sinüsü UPS 50hz ye alıyor direk orda da incelediğim kadari ile herhangi bir sapma görmedim. Bir tanıdık elektrik uzmanı osiloskop ile ölçüm yaptı bir kaç cihaz daha vardı ölçümü nedense sağlıklı yapamadı benim evde. Oda anlayamadı aletler resmen çalışmadı düzgün. Cidden kafayı yedirticek bir sorun. Bu arada yazılımcı değilim arkadaşlar sistem ve ağ uzmaniyim. Bir araç programi soran arkadas için söyledim elimden gelse seve seve yardımcı olurdum. Benim işim server kurmak. Yani günün sonunda yapılan birçok testten fikirden sonra sanirim parazit konusunda birlestik. Şu emc filtre geldikten sonra belli olcaktir. Sabah saatlerinde ne değişiyor anlamak mümkün değil Allah kimseye böyle bir sorun vermesin gerçekten. Ya saç kurutma makinası sabahları daha sıcak çalışıyor voltaja bakıyorum 226 dan düşmüyor. Gerçekten kafayı yiycem. Nötr de mi bişey var anlamıyorum. Başka bir arkadaşım var o İstanbul da yaşıyor onda da aynı sorun var inanın yapamadığımız birşey denemediğimiz birşey kalmadı. İnşallah tek umudum burası açıkçası burda da bulamazsam bundan sonra zor
[/QUOT

Öncelikle merhaba.

Tek önerim, arızanın olduğu saatlerde dijital multimetre ile AC volt kademesinde boş bir prizden nötr+toprak voltajını ölçmenizdir. iyi geceler.

Hocam cevabınız icin tesekkür ederim. ölcümleri elektrikçi sıkıntı olan saatlerde yaptı ve anormal olmadıgını söyledi. Varsa baska birşeyi yapabilirim ama

Tuzluğu aldım da geldim..Eksik kalmayayım...:)

Eğer bilgisayarınız diz üstü değilse o bilgisayarı tamamen dağıtıp yeniden kablaj ve soketlere dikkat ederek tekrar toplayın.

Tuzluğu aldım da geldim..Eksik kalmayayım...:)

Eğer bilgisayarınız diz üstü değilse o bilgisayarı tamamen dağıtıp yeniden kablaj ve soketlere dikkat ederek tekrar toplayın.
İnanın hocam şuana kadar topladigim bilgisayar sayısını hatırlamıyorum. Kendime sadece en az 15 defa yeni sistem toplamışimdir. Bunun haricinde bir yerde hata mı yapıyorum diye dağıtıp topladıklarim sayısı belirsiz. Zaten kablo yada donanım veya power ile ilgili bir sorun olsa gece o saatlerde duzelmez. Bu sorun benim dışımda birşey. Ben bilgisayar konusunda iyiyimdir. Donanım tamiri bile yapabiliyorum. Bu başka birşey
O zaman üyelerimizden rica edelim mesaj yazarken alıntı yaparak kime ithafen yazdıklarını belirtsinler. Kimse töhmet altında kalmamış olur.
Burada herkesin amacının bilgi ve tecrübeleri ışığında ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmak olduğunu düşünüyorum. Kendi aramızda tartışma söz konusu olamaz ancak zıt fikirler varsa bu belirtilmeli. Parazit filtreyle sorun çözülüyor ise UPS çıkışında sıkıntı var demektir. Çünkü elinizdeki online UPS şebekeden izole çalışmaktadır. Böyle bir durumda UPS'i değiştirmek yada tamire göndermek yerine filtre maaliyeti ekonomik olarak daha işime gelmekte derseniz başka yorum yapmaya gerek kalmaz.
Hocam bende sizin gibi düşünüyorum. Normalde apc gibi kaliteli bir UPS şebekeden izole çalışmalı. Ancak size son bu akşam bulduğum birşeyi anlatiyim belki aklınızda bir fikir uyandırır. Ups normalde 230v ancak 220v-240v olarakta ayarlanabiliyor. 220v yapinca biraz daha iyi oluyor. 230v olunca UPS ten ses geliyor. Böyle içinde küçük bir motor çalışıyor gibi. Tıkır tıkır. 220v ye alınca o ses gidiyor. Ayrıca monitör u baglamadigimda yine 230v olsada o ses gelmiyor. Tabi monitör ayrı prizde de faydası olmadi. Bunları belki size bir fikir verebilir diye tamamen mantiksizca yazdım. Çünkü elektrik ile ilgili bilgim çok az ve her yaşadığımı çözüme ulaşmak için paylasmak istiyorum. Tekrardan teşekkür ederim

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri