Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık 1 haftadır yeni taşındığımız evin sorunları ile uğraşıyorum buna şimdi de elektrik sorunu çıktı.
Şöyle anlatayım, bizimkiler temizlik yaparken antrede süpürge çalışırken kapı girişindeki şalterler tak tak atmaya çalışıyor süpürgeden ve antre prizinden şüphe ettik ama ölçtük priz 220 V sorun yok prizler de süpürge haricindede yaptığı için ondanda şüphem kalmadı.

Gene akşamları otururken lamba hafif hafif yanma sönme yapıyor.
Yatak odasındaki lamba sönükken lambaya elektrik geliyor yıldırım gibi gece karanlıkta yatarken belli oluyor.
Asma tavana yaptırdığım ledler böyle bir durumda çata pat gibi eskiden bayramlarda satılan çata patlar gibi patlıyor ayriyetten lamba düğmesi gibi şalter düğmesi yapmışlar... hemen sigortaya koşup kapatıyorum.

Ledleri yaptırdığım elektrikçiyi prizlerin hepsini tek tek cihaz ile ölçtü 220 yazıyordu. Bir sorun göremedim yüksek voltaj gelebilir dedi.

Arkadaşlar bu sorun nedir binadan mi? Hatlardan yüksek voltaj mı geliyor? Cihazlarım bozulacak diye korkuyorum...

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Eviniz yeni mi? Yeni değilse kaç yıllık?

Ev yeni arkadaşlar 2 yıllık bina bizden önce oturan olmamış. Bugün bir kaç elektrikçi geldi baktı ama kapının yanındaki şalterler de sorun göremediler akım koruyucu role var bir sıkıntı olmaz endişe etmeyin dediler. Ama binanıza yakın trafo var mı diye sordular?

nötr faz ölçümü ?
faz toprak ölçümü ?
nötr toprak ölçümü ?
yaptırdınız mı ?
kaçak akım kontrolu ?
kaçak akım devrede mi ?

tesisat trifaze mi ?

nötr hatında temassızlığı ve gevşeklik olabilir .
sorun olduğunda ölçüm yapın . ( yükte ) çalışan cihaz + lamba + vs gibi olmalıdır .)
trafoya yakın mı / uzak mı ?

Son düzenleme:
nötr faz ölçümü ?
faz toprak ölçümü ?
nötr toprak ölçümü ?
yaptırdınız mı ?
kaçak akım kontrolu ?
kaçak akım devrede mi ?

tesisat trifaze mi ?

nötr hatında temassızlığı ve gevşeklik olabilir .
sorun olduğunda ölçüm yapın . ( yükte ) çalışan cihaz + lamba + vs gibi olmalıdır .)
trafoya yakın mı / uzak mı ?

5N bir K gibisin dikkat ediyorum tüm mesajlarında arka arkaya tüm soruları soruyorsun :)

Nötr gevşemesi problemi olabilir. Tesisatınız bir fazlı mı üç fazlı mı?

5N bir K gibisin dikkat ediyorum tüm mesajlarında arka arkaya tüm soruları soruyorsun :)

merhaba sn @emodiyator

uyarılar için teşekkürler .
yoktan var olmadığı gibi , her arızanın da sebebi , nedeni vardır .
varsayım konuşacağımıza sonuçlara göre tam bilğiler alınsa doğru olmaz mı ?
sonuca ulaşmak önemli değil mi ?

merhaba sn @emodiyator

uyarılar için teşekkürler .
yoktan var olmadığı gibi , her arızanın da sebebi , nedeni vardır .
varsayım konuşacağımıza sonuçlara göre tam bilğiler alınsa doğru olmaz mı ?
sonuca ulaşmak önemli değil mi ?

Amacım seni kırmak değildi latife yapmıştım haklısın her arızanın bir sebebi vardır.Arkadaşın sorununa kişisel görüşüm kötü temas yada nötr gevşekliği olabilir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar evim trafoya yakın bu akşam bir şey fark ettim 23.20 civarı odamdı ki yuvarlak florans pır pır yani kıpırdanmaya başladı genelde böyle oluyor hissettim olacağını artık 2-3 dk sonra daire kapı girişinin yanındaki sigortalar takır takır atı ama elektrikler gitmedi garip bir durum sanki bütün sigortaları hızlıca indirip kaldırıyormuşsunuz gibi patlama sesi gibi bir şey ne yapacağımı hiç bilmiyorum elektrikçiler sorun göremedi... Genelde gece o saatlerde başıma geliyor bu olay artık tahminim trafodan olabilir ne yapabilirim? Medaş Mepaş bakıyor şebekeye?

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,590
Son üye
mt_aydogan

Yeni konular

Geri