Şalt sahasında boşta ve yükte kayıp ölçme

özel bi sirkette calışmaktayım teiaş devrede olan 250 mva bir trafonun bosta ve yükte ve kısadevre empedansının tekrar ölçülmesini istemiş hatta yerde tepeören trafo merkezi , bu testtler laboratuar ortamında hakikaketten cok kolay ama dısarda yükte kaybını ölçmek hakikatten cok zor cok fazla hesap kitap gerektiyor ben 24 saat ugrastıktan sonra yapmayı basarabildim .fakat yinede kesin sonuc değil fabrikada değerlerine biraz yakın .ama yapmak istersen trafo kitabı al hesaplarına bak ben bobinin empedansını ölçmeden baslayarak yola cıkmıstım o testte ...gelelim bosta kayıp deneyini herhengi bir güç analizötörün varsa bu olay cok basit akım uclarını akım trafosuna gerilim uclarını gerilim trafosuna bağla w metreden okuduğun değerlerle ölçü trafosunun oranlarını carp al sana demir kaybı...sana bi tavsiyem sen yinede ugrasma derim ara imalatcıyı fabrika test değerlerini iste en kolayı o zaten yapılmışı varken...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

ercan hangi fabrikada calısıyorsun merak ettim bende transtek te 4 yıl dağıtım trafoları testte calıstım su an abb de saha servis bölümünde calısmaktayım eger merak ettiğin herhangi bir sey olursa cekinmeden bana sorabilirsin sana işinde basarılar dilerim.

SAYIN ABİM SEN TEKNOLOJİYİ HİÇ TAKİP ETMEMİŞSİN ANLASILAN ....

sevgili kardesim yükte kayıp testti yapılırken akımın yarısını verirsin w değerlerini 4 le carpman gerekir .

İyi de Sn mehmet ben yükte kayıp testi yap demedim ki, neyse çok mühim değil de. w değerleri ile kastettiğin watt galiba. ama illa yarısını vermen gerekmiyor. standart yarıdan fazla bir akım vermen gerekir der daha doğru bir ölçüm için. yoksa % 20 sinde okuduğumuz değerleri irca ettiğimiz zaman bile nerdeyse tam değeri veriyor.

sevgili kardesim yükte kayıp testti yapılırken akımın yarısını verirsin w değerlerini 4 le carpman gerekir .

iyi güzel yazıyonda benim dediğim yanlışmıki ekleme yapıyon kısadevre deneyi yaparken trafo bazen cok yüksek akım ceker güç trafosuna gitme 1600 kva 6.3 kv mesela o zaman yarısını vermen daha yararlı olur cıkan watt (kısaca w) değerini 4 le carpman gerekir .yüzde uk yı hesaplamak içinde ölçülen kısadevre geriliminide 2 y le carpman gerekir . senin dediğin gibi yüzde 20 yle yaparsan uk yı 5 le carpman lazım .w değerlerini kacla carpcan . ben bu konuda yüzlerce varyate denedim ...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…