Şalt sahasında boşta ve yükte kayıp ölçme

ercan25eem

Üye
Arkadaslar 100 MVA trafonun şalt sahasında bosta, yükte kayıpları ve kısa devre empedansı ölçülebilir mi? Eger ölçülürse nasıl olur bu iş...... yardımcı olan arkadaslara şimdiden teşekkurler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu soruyu sorduğunuza göre bence kesinlikle ölçmeyi denemeyin... Özellikle de kısa devre empedansını... İşin en kolayı tabii ki etikette yazması zorunlu olan bu değerleri katalogdan hemencecik bulmak...Ama kısa devre empedansının tespitinin, trafo çıkışları kısa devre edilerek yapıldığını hatırlarsak bu işlem kesinlikle şalt sahasında yapmamanız gereken bir işlemdir.
Pratik bir yolu varsa da mutlaka öğrenmek isterim..Kolay gelsin

Bu soruyu sorduğunuza göre bence kesinlikle ölçmeyi denemeyin... Özellikle de kısa devre empedansını... İşin en kolayı tabii ki etikette yazması zorunlu olan bu değerleri katalogdan hemencecik bulmak...Ama kısa devre empedansının tespitinin, trafo çıkışları kısa devre edilerek yapıldığını hatırlarsak bu işlem kesinlikle şalt sahasında yapmamanız gereken bir işlemdir.
Pratik bir yolu varsa da mutlaka öğrenmek isterim..Kolay gelsin

:) ben trafo fab. calısıyorum ve dağıtım trafolarının projelerini ve rutin testlerını yapıyorum ama gecen hafta bi 100 MVA güç trafosu yerinde bakımı ile ilgili ihale gordum ve ihale sartlarında Bakım sonunda trafonun salt sahasında bosta ve yukte kaybının olculmesı vardı benim bildiğim şalt sahasında olculmez ama sartnameye yazmıslarsa muhakkak bıldıklerı bir sey vardır ve olculebılır diye dusundum sartnameyı hazırlayan arkadaslar da nasıl olculeceklerını bılmıyolar...
Bence olculemez ama belkı bende bu piyasada yenıyım belki benım bılmedıgım bir yontemle olculuyordur:)

Boşta ve yükte güç kaybını, trafonun giriş ve çıkışındaki sayaç ve ölçü aletlerinden rahatlıkla ölçebilirler.Bu kadarı ile sınırlı ise tamam. Ama kısa devre empedansı denildi miydi durmak lazım. Eğer ihale şartlarında bu da varsa ben de merakla beklerim sonucunu:)

boşta kayıp ölçmek kolaydır trafo gerilim altında iken ama yüksüz durumda iken analizör bağlarsınız okursunuz. yükte kaybını da şöyle bulabilirsiniz diye düşünüyorum. tam olarak bildiğiniz bir yük vardır. mesela 50 kw yani çok az bir yük bağlanmıştır. 50 kw ın üstünde bir değer okursunuz analizörden okuduğunuz değer - 50 kw size yük kaybını verir. ama bunun 75 dereceye ircası var. dirençlerini ölçüp sıcaklığını da kaydetmeniz lazım. kısa devre empedansı ölçümüne gelince ayrı bir ayarlı kaynağınız özel bir trafonuz olması lazım ve bu trafo ile test edilecek trafoyu nominal akımın en az yüzde 50 si kadar bir akımla besledikten sonra gerilimi okursunuz bu da size kısa devre gerilimini verir. burdan da kısa devre empedansını hesaplarsınız ama bunu sahada yapmak çok çok zor.

Sn. Emir trafoya analızoru nasıl bağlayacagım konusundada yardımcı olurmusunuz acaba....

Sn. Hiçbirşey İhale dokumanından aldığım testler bölümü
a) Sargı dirençlerinin ölçülmesi
b) Gerilim değiştirme oranının ölçülmesi ve bağlantı grubunun kontrolu,
c) Kısa-devre empedansının ve yük kayıplarının ölçülmesi,
d) Yüksüz kayıpların ve akımın ölçülmesi,
e) Dielektrik “DOBLE” and “FRA” testleri

Arkadaslar 100 MVA trafonun şalt sahasında bosta, yükte kayıpları ve kısa devre empedansı ölçülebilir mi? Eger ölçülürse nasıl olur bu iş...... yardımcı olan arkadaslara şimdiden teşekkurler...

Arkadaşım söylediğin test trafoların fabrika imalat testleridir.Sahada yapılmaz.Sahada boştaki akımı nasıl okursun akım trafosunun sınıfı kurtarmaz. Hele hele yükte kayıp ölçülemez.Sendeki şartnamede yanlış yazılmış olmalı.Kaldıki bu test ler düşük sınıflı ölçü aletleri ile ve özel tam sinüs veren tam 50 hz lik özel generatörlerle ve alçak gerilim sargılarından yapılır.
Güç trafosu sahada monte edildiğinde sadece rutin saha testleri yapılabilir.
saygılarımla

normal şartlar altında imalatı yapılmış bir trafonun plaka değerleride Po (boştaki kaybı), Pk (kısa devre kaybı) ve %Uk değerleri var olması gerekiyo. eğer ki bu iş şalt sahasında yapılcaksa, ampermetre, oto trafo, voltmetre ve cosfimetre ile ilgili trafonun Pk,Po ve Zk sı bulunabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn Edoo
bununla ılgılı kac mva lık bı oto trafo kullanılmalı ne kadarlık volt metre, cosfimetre kullanılmalı bana bunları ve aklınızdakı deney duzenegınıde yazarsanız sevınırım....

Sn Edoo
bununla ılgılı kac mva lık bı oto trafo kullanılmalı ne kadarlık volt metre, cosfimetre kullanılmalı bana bunları ve aklınızdakı deney duzenegınıde yazarsanız sevınırım....

ercan bey, öncelilkle trafonun dönüştürme oranını ( ör: 154/34,5 kv ) bilmeniz gerekiyo. ki büyük ihtimal bu trafo, indiri merkez trafosudur. eger bu bilgiyi bana verirseniz hesapları size yollayabilirim. ölçü aletlerinin düzenleri ile birlikte

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri