ışık şiddetini ayarlama yardım

youngman_2

Üye
arkadaslar sınıfımızın aydınlık miktarını ayarlamakla ilgili bir projem var
ışık miktarını ölçüp sonuclara göre sınıfta bulunan lambaları yakıp veya söndürecegim.bu konuda bana, nasıl yapılabilecegine dair bir fikir sunarsanız çok memnun olurum
pic kullanacagım hangi tür sensörler bu iş için uygundur ışık siddetini ölçmede ve pic ile haberleşme imkanı olan

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
daha önce hiç alakam olmayan bir konu onun içinde nette buldugum bilgileri nasıl kullanacagım konusunda kafam çok karısık

Kardeş bunun için PIC kullanmana gerek yok. 741 op-amp entegresi ile basit bir karşılaştırma devresi ile yapabilirsin.
İlla PIC kullanman gerekiyorsa, Ben PIC bilmiyorum ama o kısmını halledersen. Sensör olarak LDR (ışıkla değeri değişen direnç) kullanarak yapabilirsin...

pic kullanmalıyım cünkü baska ıvır zıvırlarıda var mesela içerdekimse yoksa ısıkları kapa saat 10 ise kosulsuz ısıkları kapa segmentte ışık siddtini göster falan uzuyup gidiyor
bende öncelikle ışık siddetini konusundan basladım belirli bir lüks miktarına göre program icerisinde adc yaparak lambaları kontrtol edecegim ya birde tavsiye edebileceginiz 100 tl civarında bir lüksmetre varmı acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Geri