İnverter Devresi

immortall

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Aşağıdaki proje 12V aküyü şarj etmek için kullanılan bir devre. Bu devreye ek olarak 12V DC / 220 V AC inverter devresi yapılabilir mi ? (Yani tasarım şeklinde matematiksel hesaplamalar yapılarak. Hazır devreler kullanarak değil.)
Çıkış 220V AC 50Hz 1 A

Ekli dosyalar

• Fig_1.jpg
    Fig_1.jpg
    53.4 KB · Görüntüleme: 49
yapılmaz. inverteri ayrıca yapın. sonra buna kuple edebilirsin. bu devre yokmuş gibi yapın inverteri.
Şöyle düşünmüştüm;
Aküyü şarj ettikten sonra bu devreden komple ayırıp 2. bir devre gibi inverter devresine bağladıktan sonra çıkıştan 220 V elde etmek. Sanırım bunda bir sakınca olmaz. Çıkışta 220V AC 1A 50 hz elde edebilecek bir devre tasarlanabilir mi?

Şöyle düşünmüştüm;
Aküyü şarj ettikten sonra bu devreden komple ayırıp 2. bir devre gibi inverter devresine bağladıktan sonra çıkıştan 220 V elde etmek. Sanırım bunda bir sakınca olmaz. Çıkışta 220V AC 1A 50 hz elde edebilecek bir devre tasarlanabilir mi?
kafandan(m) geçen , diş macununu sıkacağım, sonra tekrar geriye dolduracağım hesabı gibi bir şey oluyor gibime geliyor. multi sistemlerde bile redresör ve invertör katı ayrıdır. victron markasını bir araştır. yatlarda gemilerde ve dağ evlerinde kullanılır dünya markasıdır.

kafandan(m) geçen , diş macununu sıkacağım, sonra tekrar geriye dolduracağım hesabı gibi bir şey oluyor gibime geliyor. multi sistemlerde bile redresör ve invertör katı ayrıdır. victron markasını bir araştır. yatlarda gemilerde ve dağ evlerinde kullanılır dünya markasıdır.
Diyelim ki şekildeki gibi bir devre kullandım. Aküyü şarj olduktan sonra üstteki devreden ayırsam buraya dahil etsem çıkışta 220V Ac alamaz mıyım?
Cevabınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• inverter_100w_12v-220v_by_ic-4047_irf540.png
    inverter_100w_12v-220v_by_ic-4047_irf540.png
    26.3 KB · Görüntüleme: 32
Diyelim ki şekildeki gibi bir devre kullandım. Aküyü şarj olduktan sonra üstteki devreden ayırsam buraya dahil etsem çıkışta 220V Ac alamaz mıyım?
Cevabınız için teşekkür ederim.
ben tamirciyim, bu güne kadar görmedim, bak sen devre de çizebiliyorsun dene o zaman

Alırsınız. İnce ayarlar yapmak gerekebilir. O mosfetleri o şekilde sürmek sıkıntı çıkartabilir. Mosfet gatelerini boşaltmak için direnç yada transistörle sürmek daha mantıklı.

Bu şema geliştirilmeli.

ikinci konu sanırım tine size söylemiştim yukardaki solar şarj devresi ile standart piyasadaki solar panel kullanıp 12 volt akü şarj edemezsiniz. Akünüz kısa sürede bozulur.

Alırsınız. İnce ayarlar yapmak gerekebilir. O mosfetleri o şekilde sürmek sıkıntı çıkartabilir. Mosfet gatelerini boşaltmak için direnç yada transistörle sürmek daha mantıklı.

Bu şema geliştirilmeli.

ikinci konu sanırım tine size söylemiştim yukardaki solar şarj devresi ile standart piyasadaki solar panel kullanıp 12 volt akü şarj edemezsiniz. Akünüz kısa sürede bozulur.
getiriler ve götürüler - kazançlar ve kayıplar risk çok fazla beni çok çok aşar. victron dünya markası adamlar bu işi bilmiyorlar mı acaba multi sisteme çift kat koymuş ve yazılımla beslemiş? mastervoltta aynı. ama arkadaşım sen uğraş ve yap

Vakti zamanında sene 1998 de 250 watt kadar bir trafo ile aşağıdaki devreyi yapmıştım.

Çok güzel olmuştu. Lamba , tv , uydu cihazı çalıştırabiliyordum. Bu devreyi veya benzer devreleri yapabilirsiniz.

dc-ac-konvertor-devreleri.jpg

Bu şema geliştirilmeli.

Tahmini ne kadar götürür. Yani ne kadar süre sonra bozulur? Cevap için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri