İnvertöre bağlı tesisatta sigorta ve topraklama hakkında sorularım.

Gungory

Üye
Merhabalar; bir bağ evim var, invertör beslemeli bir tesisat kuracağım, ilk etapta aracımdaki invertöre bağlayacağım, sonra solar sistem kuracağım. klasik ev tesisatı şeklinde planladım, 10 kadar led lamba olacak, maksimum 60-70w, bir de mini buzdolabı, telefon , laptop vs şarjı için prizler bulunacak. aydınlatmayı 4A, prizleri ise 10A iki sigortaya bağlamayı düşündüm. Ayrıca prizlerden toprağa topraklama yapmayı düşünüyorum. Ancak invertör çıkışlarında faz-nötr olmadığını öğrenince kafam karıştı. Sorularım:
1) İnvertör bir sorunda elektriği otomatik kestiği için, sigorta kullanımına gerek var mıdır? Çıkışlardan herhangi birine sigorta bağlayınca sigorta bir kısa devre durumunda görevini yapar mı? Tesisata farklı bir parça ilavesi gerekli midir?
2) Priz topraklamasını toprağa vermek anlamlımıdır, işe yarar mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- invertörün çıkışı 1 faz 1 nötrdür ve topraklı çıkış vardır. invertörünü bir jeneratör olarak düşün ve evine topraklama yap, sigorta sigortadır bence ihmal etme

teşekkür ederim. inverter çıkışları kontrol kalemi ile ikisi de faz gibi davrandığı için, herhangi biri sigortalara bağlanacak anladığım kadarıyla.

kontrol lakemi her yerde toprak hattında bile yanar sizi aldatmasın

İnvertör çıkışlarından birine rastgele bağlağacağım sigortayı mecburen, hangisinin faz olduğunu ayırma imkanım var mı?

faz nört çalışan birşey olmalı ki ölçebilesin ama sıkıntı olacağını sanmıyorum

Teşekkür ederim

Arkadaşlar merhaba.
Nereye yazacağımı şaşırdım bir çözüm bulamadım lütfen yardım edin.
Ana nötürü getirip Şebeke kontaktörün den geçirdim.
İnvertör den çıkan bir ucuda invertör kontaktöründen geçirdim.
Şebeke elektriğini kesip invertörü devreye sokunca,
Lambalar yanmıyor.
Buzdolabı falan çalışacak gibi ses yapıyor.
Halbuki tali panoya gelen faz sadece lambalara ait sigortaya girildi.
Nötr le ilgili ne sorun varda böyle oluyor.
Az bişey kaldı derken bütün moralim alt üst oldu.

Ekli dosyalar

• IMG_20190808_191200.jpg
    IMG_20190808_191200.jpg
    203.4 KB · Görüntüleme: 51

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular