İnvertöre bağlı tesisatta sigorta ve topraklama hakkında sorularım.

Saygıdeğer ustalarım.
Bu şemalara göre bana yardımcı olun lütfen.
Şarj aleti ve 1 adet 12 volt adaptör yandı,
1 adet tasarruflu lamba patladı.
Bu gece uyuyamam artık ☹️
Allah rızası için anlayacağım şekilde şu işi çözüverin.

Ekli dosyalar

• 15653794737286186043086440272693.jpg
    15653794737286186043086440272693.jpg
    248.6 KB · Görüntüleme: 21
  • 15653795030051516322462470706714.jpg
    15653795030051516322462470706714.jpg
    279.8 KB · Görüntüleme: 20
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Üç fazlı tesisatta giriş nötrünü kesseniz dahi sistem yıldız bağlı olduğu için oluşan yıldız noktasından tüm yüklere yayılma olur. Sadece aydınlatma linyesini besleyecekseniz invertör çıkışını sadece aydınlatma linyesinin faz ve nötrüne vermelisiniz. Sorununuz budur.

3faz.png

Son düzenleme:
Üç fazlı tesisatta giriş nötrünü kesseniz dahi sistem yıldız bağlı olduğu için oluşan yıldız noktasından tüm yüklere yayılma olur. Sadece aydınlatma linyesini besleyecekseniz invertör çıkışını sadece aydınlatma linyesinin faz ve nötrüne vermelisiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 56285
Anladım sayın ustam.
Aydınlatma nötürlerini nötür barasından ayırsam olacak bu iş anladım.
Fakat şebekeyi kullanmak istesek nötürler ayrı olduğu için şebekeden beslenmeyecek o halde lambalar yanmaz doğru mu anladım.

Anladım sayın ustam.
Aydınlatma nötürlerini nötür barasından ayırsam olacak bu iş anladım.
Fakat şebekeyi kullanmak istesek nötürler ayrı olduğu için şebekeden beslenmeyecek o halde lambalar yanmaz doğru mu anladım.

Nötr barasından aydınlatma linyelerine giden nötr kontaktör tarafından kesilecek ve invertör çıkışı verilecek. Şebekeden neden beslenemesin. Şebeke kontaktörü aydınlatma linyesinin fazını ve nötrünü kesecek, invertörün çıkışlarını verecek. Özetle invertörün nötre giden çıkışın nötr barasından tüm sisteme dağılımını engellemiş olacaksınız.
Şemayı o yüzden çizdim Mantık anlaşıldı umarım.

Son düzenleme:
Nötr barasından aydınlatma linyelerine giden nötr kontaktör tarafından kesilecek ve invertör çıkışı verilecek. Şebekeden neden beslenemesin. Şebeke kontaktörü aydınlatma linyesinin fazını ve nötrünü kesecek, invertörün çıkışlarını verecek.
Şemayı o yüzden çizdim Mantık anlaşıldı umarım.
Ustam siz gerçekten harikasınız şuan çok mutlu oldum.
Yinede bir toparlama yapalım lütfen.
Ana nötr barasından uc alacakmıyım.
Biraz burda kafam karıştı

Ustam siz gerçekten harikasınız şuan çok mutlu oldum.
Yinede bir toparlama yapalım lütfen.
Ana nötr barasından uc alacakmıyım.
Biraz burda kafam karıştı

Transferde nötr barasından aydınlatma linyesine giden nötr kesilecek. Böylelikle invertörün bir ucunun yıldız noktasından tüm sisteme yayılmasını önlemiş olacaksınız. Şebeke varkende kontaktör kapatacak aydınlatma linyesi şebeke nötründen beslenmiş olacak. Tesisatınızda bir problem yoksa, invertörünüz arızalı değilse bu şekilde sistemin çalışmaması imkansızdır.
İşlemi yaparken enerjiyi komple kesmeyi unutmayın. Enerji varken nötr ayırma olayı bizim meslekte en ahmakça yapılan hataların başında gelir.

Son düzenleme:
Transferde nötr barasından aydınlatma linyesine giden nötr kesilecek. Böylelikle invertörün bir ucunun yıldız noktasından tüm sisteme yayılmasını önlemiş olacaksınız. Şebeke varkende kontaktör kapatacak aydınlatma linyesi şebeke nötründen beslenmiş olacak.
Ustam anladım gibi inşallah bu sefer çözeceğim.
Eğer ufak bi yerde takılırsam yardımınızı esirgemeyin.
İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.
Bilmek mesele ama böyle paylaşmak en güzeli.
Allah gönlünüze göre versin.
Herkes imam adamın ne işi olur böyle şeylerle diyor bana.
Ama sizin gibi güzel insanlar varken herşeyi yapacak gücü buluyorum kendimde.

Ustam anladım gibi inşallah bu sefer çözeceğim.
Eğer ufak bi yerde takılırsam yardımınızı esirgemeyin.
İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim.
Bilmek mesele ama böyle paylaşmak en güzeli.
Allah gönlünüze göre versin.
Herkes imam adamın ne işi olur böyle şeylerle diyor bana.
Ama sizin gibi güzel insanlar varken herşeyi yapacak gücü buluyorum kendimde.

Genelde meslekten olmayanlara yardım etmek prensibim değil. Bunun sebebi işi yaparken başlarına birşey gelip sorumlusu olmamak içindir. Elektrik hata affetmez çok dikkatli olun çevrenizde bu işten anlayan kişilerden destek alın mutlaka.

Genelde meslekten olmayanlara yardım etmek prensibim değil. Bunun sebebi işi yaparken başlarına birşey gelip sorumlusu olmamak içindir. Elektrik hata affetmez çok dikkatli olun çevrenizde bu işten anlayan kişilerden destek alın mutlaka.
Allah razı olsun.
Şimdilik son sorum şu ustam.
Buatlarda aydınlatma nötürü ayrı olmak zorunda mı bu işi yapabilmek için.
Ana Nötür barasından aydınlatma nötürlerini ayırmak yeterli olacakmı.

Allah razı olsun.
Şimdilik son sorum şu ustam.
Buatlarda aydınlatma nötürü ayrı olmak zorunda mı bu işi yapabilmek için.
Ana Nötür barasından aydınlatma nötürlerini ayırmak yeterli olacakmı.

Cümlemizden,
Tesisatla buatlarla işiniz yok herşey olduğu gibi yerli yerinde kalacak.
Evet atıyorum 4 aydınlatma linyesi var hepsinin nötrleri birleşip kontaktörün ana kontağının bir tarafında, nötr barasından gelen tek nötr kontaktörün ana kontağının diğer tarafında olacak.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri