İndüksiyon makinası iki fazla çılışıyor. İndüktif ve kapasitiften ceza geliyor.

indiksiyon ocagında akım degişken olarak cekildigi için kondansatörlerinde devreye o sıklıkta devreye girip cıkması gerekiyor bu da kontokötrle mümkün olamayacagın dan size tristorlü kompanzasyon panosu gerek

Bir idüksiyon ocağı üreticisi olarak söylüyorumki indüksiyon ocaklarının kompanzasyonları kontaktörlü sistemlerle son derece rahat yapılabilir. Ancak ark ocaklarının kompanzasyonunda statik kompanzasyona ihtiyaç duyar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
onur 91 kardeşimin sıstemı uyguluyor dum yanı munferıt kompanzasyon yaptım makına nın akım ayarına gore 2 fazlı kondastor kullan dım sonuç elde ettım role bagladıgım zaman sıkıntı yapıyo munferıt le cozum buldum 2 fazlı kondastor calış maz dıyen arkadasları uyarıyorum bılmeden olmaz demesınler 2 fazlı kondastor calısıyo 3 fazdakı dırenc sokulmesı lazım tum arkadasların ellerıne dusuncelerıne ve dıllerıne saglık bol musrerı ve hayırlı işler dılegıyle

onur 91 kardeşimin sıstemı uyguluyor dum yanı munferıt kompanzasyon yaptım makına nın akım ayarına gore 2 fazlı kondastor kullan dım sonuç elde ettım role bagladıgım zaman sıkıntı yapıyo munferıt le cozum buldum 2 fazlı kondastor calış maz dıyen arkadasları uyarıyorum bılmeden olmaz demesınler 2 fazlı kondastor calısıyo 3 fazdakı dırenc sokulmesı lazım tum arkadasların ellerıne dusuncelerıne ve dıllerıne saglık bol musrerı ve hayırlı işler dılegıyle

Sorunun çözüldüğüne çok sevindim.Ayrıca , geri dönüş yapıp ,durumu bildirdiğiniz için de sağolun.
yazınızda 3 fazdaki direnc sökülmesi lazım demişsiniz.Bu ne demektir?

Kondansatörleri deşarj etmeden bir sonraki sefer cihazı devreye alırken yüksek gerilim farkı oluşabilir ve sorun yaşayabilirsiniz(kondansatör arızası-patlama gibi). Ekonomik bir çözüm olduğu aşikar, tebrikler, değerler hakkında bilgilendirirseniz seviniriz.

Son düzenleme:
dırenc sokulmesı lazım konusu soyle kondansator un enerjı gırıs uclarına dırenc baglantısı mevcut oldugundan kullan madıgımız 3 cu yanı 2 faz kullanınp bosta kalan 3 cu faz baglantısı olmadıgın dan 3 cu faza baglı dırenc sokulmelı sıkıntı olmaması acısından bu onemlı husus

kondansatörler üç fazlı olsun kardeşim sen panonundaki röle 3 fazlı ise kompanzasyon röleni tek faza çevirme şansın var ve bu amaçlada en yüksek çeken faza akım trafonu baglayarak bu sorunu ortadan kaldırırsın ve kalıcı bir çözüm olur????????

biraz geç okudum. hiç filtreyle falan uğraşma. makinanın kontaktörüne paralel kondansatör bağla. benzer durumda bizde öyle yapmıştık. kontak çekince makina ile birlikte kondansatörde devreye girer sorun kalmaz. genellikle makinanın aktif gücünün 0,7 katı kondansatör yeterli olur. ama yinede birkaç kez tecrübe etmen gerekebilir.

sorunu kendi başına çözmene sevindim arkadaşım olmaz diyenlerede olur dedirttin :)tebrikler hocam sana bi fikirde ben vereyim tense marka röleler var üçfazlı hiç bişi bilmesen bile onların ekranından hangi faza ne kadar kondansatör yada reaktör bağlaman gerektiğini kendisi söylüyor tek faz çift yada üç fazlı. yada güç akış grafiği var ordan sanırım 60 örnek alıyor hafızasına onlara da bakarak gerekli reaktif yükünü bulabilirsin ha birde kondansatörleri çift faz bağlarsan gücünün 1/4 ü kadar değer verir sana bilesin 20kvar kondansatör 5kvar olarak gelecektir sana faz başına tabi.Saygılarım la

kardeş sen fazlar arasındaki dengisizliği ancak lokal kompanzasyonla çözebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri