İndüksiyon makinası iki fazla çılışıyor. İndüktif ve kapasitiften ceza geliyor.

karizma_42

Üye
slm benım basım da bır sıkıntı var makına ındıksıyon makınası 200 amp akım cekıyor sebekeden bu makına 2 faz la calısıyor 2 fazla calıstıgı ıcın ınduktıf ve kapasıtıf ten ceza yıyıyoruz cok dengesız bır durum olus tu 2 fazlı harmonık fıltre varmı ve bu makına ıcın baglana bılır mı yardımlarınıza ıhtıyacım var sımdıden cok sagolun

kompanzasyon rolem 3 fazlı entes olup uc faz ı da gordugu ıcın belkı o yuzden bı dengesızlık oldu sayac lar kombı dııl onu belırt mek ısterım ayrıca

çok teşekkur ederım _genç arkadaş _saolun ınsallah baskalarına da yararlı oluruz sorumun yanıtını tum meslektaslarım dan beklıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kael in yeni çıkacak olan rölesi var ona 2 faz kondansatör ve reaktör bağlanabiliyor kaeli inceleyin derim.yük değişimi hızlımı?indüksyon makinesi ne amaçla kullanılıyor

ındıksıyon makınası sılındırık 30mm caplı uzunlugu 25 cm olan demır ın 10 cm ını erıtıyo o demır parcası makınadan alınarak peres le sekıl halıne getırıyo yapısı bu makınanın akım degerı sabıt 3 saat veya fazla calısıyor bu da ınduktıf ve kapasıtıf degerlerını degıstırıyo otamatık olarak faz dengesızlıgın den dolayı problem olusturmak ta makına

___

bana da harmonık fılt re onerıl dı
2 fazlı olcu aletı dııl bana fıltre edıcı lazım

___

kael ın rolesını ınceledım ama sıkın tım role de dııl bnm sıkın tım 2 fazlı bı mak nayı nasıl kompan ze edebılırım tum problem bu kondansator lerın (sonradan mak ıcın ekledıgım tabı) 3 fazı bos ta kaldıgı hal de sıkın tı hıc degıs medı

Moderatör tarafında düzenlendi:
dinamik isimli arkadaşla irtibata geçersen yardımcı olacaktır size
alron ,dycom un ürettiği ürünler var daha önceki form konularında bu isimleri ararsanız ayrıntı bilgi var
bu iki firmada çok ilgili ben daha önce danışmıştım bir konuda kendilerine bir daha teşekkür burdan.

indüksiyon makinasının ihtiyacı kadar kondansatörü di faz bağlaman lazım.akım bilgisini kaç akım trafosundan alıyorsun.indüksiyon makinesinin ihtiyacı olan di faz kondansatör ise ki öyle,o zaman 3 fazdan akım bilgisi alman lazım.yani 3 faz , 3 akım trafolu röle kullanman lazım .
entes röle di faz okumuyor.kael varkombi 12,gepa RQ ,GRUP ARGE SMART SVC 12 önerebileceğim röleler.
saygılarımla

Son düzenleme:
rolem 3 fazlı 3 fazlı kondan sator kullan sam 3 cu faza fazla kompanzasyon yaptıgım ıcın dıbe cakmaz mı kondastor yıne ceza olacak bnm sorum role dııl kompanze edecegım harmonık fıltre veya bıldıgınız baska bır kondastor cesıdı varsa tum cevap yazan arkadasların allah ıslerını acık etsın

Hem dengesizlik hemde harmonik sorunu olan yerlere EKM modelimizi öneriyorum. Cihazınızın gücü yaklaşık 45 kva faz başına ve Röle ve kontaktörlü sistemlerle faz başına 30-40 kvar monofaze bağlamanız mümkün olmayabilir, dolayısı ile tamamı monofaze bir çözüm öneririm.

harmonik filtre ne işinize yarayacakmış?
sayacınız kombi değilmiş zaten.Normal sayaçlar zaten direk cosinüsfi ye göre işlem yapıyor diye biliyorum.Sanırım siz kurumsal çalışan , büyük elektrik firmalarından bilgi aldınız, onlar hemen hormonik filtre satmaya çalışırlar.Bir bakıma haklıdırlar , endüksiyon ocağı varsa enerji kalitesi bozuk olur.Fakat onu da harmonik filtre ile zor çözersiniz.Harmoniğiniz bir tanedeildir ki , hangisini çözesiniz.
Eğer indüksiyon ocağında , parça ısıtılırken akım değeri değişmiyorsa( değişip değişmediğini bilmiyorum) entes röle tek faz kompanzasyonu yapıyor.Her faza ayrı ayrı monofaze kondansatör koyarsanıoz sorununuz çözülür.ama çok değişken akımınız varsa , o zaman alron veya benzeri cihazları kullanabilirsiniz.Param çok derseniz " aktif harmonik filtre" kullanablirsiniz.Bu sizin harmonik sorununuzu çözecektir.
Bence ilk etapta rölenizin monofaz kompanzasyon yapıp yapmadığını öğrenin.Eğer yapıyorsa, tek fazlı kompanzasyon uygulaması yapın.Ne kadar kondansatör ihtiyacınız olduğunu tesbit ettikten sonra, 3 tane kontaktöre ayrı ayrı monofaze kondansatör bağlayın.Bu kontaktörleri de röleye bağlayın.Röle ayarlarınızı yapınca , iş tamamdır.
Unutmadan , mümkünse yerel kompanzasyon daha uygun olur.Cihazınızın girişine, cihaz devreye girdiğinde devreye girecek kondansatörler bağlayabilirsiniz.

anladım sızı dum mesaj yazdım gelmemıs bızım kompanzasyon panosuna 3 fazlı kondastorun 2 fazını baglasak 3 cu faz bosta kalsa ısımızı gorur mu makına mız 2 fazlı oldugu ıcın boyle dıyorum dengesızlık olur mu veya kondansatorlerın calısma sın da problem olur mu cun ku 3 cu fazı baglasak 3 cu faza fazla kompan ze etmıs olacagız o acıdan soyluyorum

slm arkadaşım senin röleyi değiştir kael var kombi pc kullan ve bilgisayara bağla hangi fazda indiktüf ve kapasitif var göre bilisin ve buröle hagi fazdane var onu görür ve ona göre işlem yapar ve ayrıca mod tanımalıdır 1 faza 2 faza ve 3 faza göre ayarlana biliyor saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri