selcukxp

Üye
Arkadaşlar İşletmemizin ıslak hacimlerinde bulunan engelli WC lere imdat butonları koymak istiyoruz bu butonların adreslenebilir olanları ve bunları kontrol eden modüller ve bir programımı var. Bize 15 adet WC den nerenin alarm verdiğini görebilmemiz için bir sistem lazım bunu nasıl yaparız bi yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar
Birde bu tip bir uygulamayı küçük bir PLC ile yapılaabilir diyorlar ama neye ihtiyacımoldugunu bilmiyorum konuyla ilgili bilgi sahibi herkezden yardım bekliyorum . Şimdiden çok teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
evet küçükbir plc halledebilirsin mesela zelio ile sinyalleri nerede ve nasıl görmek istiyorsun her acil stop için bir sinyal lambası yakarsın mesela 1.wc 1nolu sinyal lambası gibi olabilirmi.

Sn. selcukxp bunu her Wc (buton) için bir adet çift açık kontaklı mini röle + izleme noktasına 1'den 15'e kadar sıralanmış ledler koyarak ve birde alarm sireni v.b. ikaz verici koyarak yapabileceğiniz gibi........
Siemens S7 200 PLC ilede basit bir programla yapılabilir. Bunun için..
1 Adet 222 CPU AC/DC/Relay
1 Adet 221 Dijital giriş modülü 8 DI
1 Adet TD200 Operatör panel kullanmanız gerekir.
Bunların maliyeti yaklaşık 400 Tl + KDV civarındadır.

mavigardın adreslenebilir yangın butonlarıda olabilir......tabi dierlerine göre biraz daha pahalı olur.....

Bende mini röle kullanılması taraftarıyım,sistem çok karışık değil çünkü,hem maliyet açısından röle kullanmak daha avantajlı.

Verdiğiniz bilgiler için çokteşekkür eder.m b.rde şunu ekleyeyim arkadaşlar ben bütün butonlara tekbir kablo çekip hepsini paralel yapmak istiyorum butonların adreslenip farklı sinyaller göndermesini ve bununda Pls tarafından ayırt edile bilmenisini istiyorun peki bu olabilirmi yoksa her butona syrıbir kablomu çekilecek????

1 Adet 221 Dijital giriş modülü 8 DI
1 Adet TD200 Operatör panel kullanmanız gerekir.
Bunların maliyeti yaklaşık 400 Tl + KDV civarındadır.
Fiyatta bir hata yapmışım herkesten özür dilerim.
Bunların maliyeti yaklaşık 500 TL + KDV civarındadır.

Arkadaşım senin istediğin sanırım DTMF tonu ile PİC vasıtasıyla yapılıyor (Ben bilmiyorum) ama 15 girişi desteklermi bilmiyorum.
Neden böyle birşey istiyorsun eğer derdin tek kablo çekmekse tek kılıf içinde birbirinden izole 16 veya daha fazla kablolar var onlardan kullan. (16 X 0.75 vb.)

Verdiğiniz bilgiler için çokteşekkür eder.m b.rde şunu ekleyeyim arkadaşlar ben bütün butonlara tekbir kablo çekip hepsini paralel yapmak istiyorum butonların adreslenip farklı sinyaller göndermesini ve bununda Pls tarafından ayırt edile bilmenisini istiyorun peki bu olabilirmi yoksa her butona syrıbir kablomu çekilecek????

her bir butondan ayrı sinyal istiyorsanız butonların içinde sinyal jeneratörleri olması gerekir yani her ayrıca paralel kabloda aynı anda 2 butona basılması durumunda sinyalleri üst üste bineceğinden sinyalleri ayrıştırmaya uğraşacaksınız bence en kolay ve en ucuz maliyetlisi ise akıllı rölelerle ve her buton için kablolama yapmanız ile olur.

Neden böyle birşey istiyorsun eğer derdin tek kablo çekmekse tek kılıf içinde birbirinden izole 16 veya daha fazla kablolar var onlardan kullan. (16 X 0.75 vb.)
Sayın ERTEK68 in bu önerisi ile kablaj,sizin yapmak istediğiniz paralel bağlantıda olduğu gibi,yine butondan butona çok damarlı bir kablonun atlamalı olarak gitmesi dolayısıyla yapılması en mantıklı önergedir.

Herkeze çk teşekür ederim sizlerinde dediği gibi mini role kullanmaya karar verdiki, yüksek gerilim üstadımın göndemiş olduğu proje bizim için çok uygun ve imalatı,uygulaması kolay bir proje maliyetide düşük çoğu malzeme mevcut zaten elimizde çok teşekkürler onayı alır aalmaz projeyi aktif hale getireceğiz.Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri