İletkenin nersinden akım geçer?

arkadaşlar iyi aksamlar öğretmen bir soru sordu araştırdım ama bulamadım iletkenin neresinden akım geçer bu soru mevzun olan bir öğrencinin işe alınırken mülakatta karşılaştığı bir soruymuş yardımız için teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Alternatif akım için frekansa bağlı; Frekans artıkça dış yüzeyden geçer

Bu mantıkla bakarsak 1metre çapında bir iletkenin ortasına dokunsak elektrik çarparmı :)

Evet elektron hareketleri iletkenin dış yüzeyinden akar,frekansa bağlı olarak kesitin kullanım alanı değişir. Bakınız: Deri Olayı (skin effect)

İletkenin başıda,sonuda, orta kısmıda iletken olduğundan tabiiki çarpılırsınız. :)

arkadaşlar iyi aksamlar öğretmen bir soru sordu araştırdım ama bulamadım iletkenin neresinden akım geçer bu soru mevzun olan bir öğrencinin işe alınırken mülakatta karşılaştığı bir soruymuş yardımız için teşekkür ederim.
10mm2 üzeri iletkenlerin çok telli imal edilmesinin sebebi bu. arkadaşlarında söylediği gibi akım dış yüzeyden akar.

Kablo vb geometrilere dokunmak için dış kısmına temas etmek gerekir. Yıldırım benzeri bir elektrik akımını geçiren kapalı bir kafesin içindeki birinin kafese (içinden) dokunduğunda çarpılmadığına dair deneyimsi anlatımlar vardı. Skin depth, yüzey derinliğine bağlı olarak boru biçimindeki geometrilerin de iç kısmından çarpılma olmadığı düşünülebilir ama uzmanları detaylı anlatım sunabilirler, bu kadar bahsedilmişken skin depth in frekans vb diğer elektriksel özellikler ile değişimi, gerilim ve akımın kesitin değişik yerlerindeki özellikleri incelenebilir.

cevaplarınız için teşekkür ederim.bu bilgiler benim için çok faydalı oldu

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri