İleri geri zamanlamalı çalışma

Srvtkrl55

Üye
Herkese iyi günler
Üç fazlı bir motor halat yardımıyla bir sıyırıcı kızağı bir baştan bir başa çekiyor
Biz bunun belli bir zaman aralığında kendi başına gidip gelmesini istiyoruz bunun kumanda devresi nasıl olmalı
Yada bunun için hazır bir kontrol kartı varmıdır

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sadece zaman olarak mı ileri geri gidecek yoksa limit sensörlerine göre mi?

Kızak sona geldiğinde limit sensörü ile durucak belli bir zaman sonra geri çalışacak

yapılır hazırda yok

Bunun hem elektrik hem elektronik olarak çözümü var ben elektronik olanı tavsiye edebilirim ama elektrikçi abilerin belki daha iyi bir fikri vardır. Konuyu takip edeceğim iki kontaktör iki sensör ve küçük bir devreyle yapılabilir. Önce elektrikçi abileri dinlemek lazım, uygun çözüm çıkmazsa yazarım tekrar.

Tamamdir ustam duruma göre senin fikrinide öğrenmek isterim

Bu uygulamayı çok kez uyguladım ve burada da istek üzerine paylaştım.
İstediğiiz gibi, iki nokta arasında gidip gelen bir mekanizma, iki limit sivic ve bekleme süresini ayarlıyacagınız zaman rölesi bulunmaktadır. Bir kere starta basarasın, stop edene veya termık röle arızadan dolayı acana kadar gider gelir.

Ekli dosyalar

• .pdf.SINIR ANAHTARLI ENVERSÖR.pdf
    36.6 KB · Görüntüleme: 44
Eğer elektronik düşünürsen ve devre yapabilecek malzemeler varsa tek devre olarak aşağıdakini yapabilrsin. S1 ve S2 yerine sensörleri ve röle çıkışlarına ileri ve geri kontaktörlerini bağlamanız yeter. Zaman olarak teoride 0-10 sn arasını P1 ve P2 den ayaralyabilirsiniz ama isteğe göre C1 ve C2 kondansatöörü büyütülerek veya P1 veya P2 büyütülerek zaman uzatılabilir.

Untitled.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,124
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri