İki trafo bir jeneratör

konu sahibinin belirttiği gibi işletmeyi besleyen kaynağın enerjisi kesidiğinde düşük gerilim bobini ana şalteri açacak transfer şalteri de beslemeyi diğer kaynaktan verecek. kesilen kaynağa Şebeke tekrar geldiğinde geçiş otomatik sağlanacaksa farklı bi kurgunun yapılması lazım. bunları yazarken bile aklıma farklı senaryolar gelmeye devam ediyor.
Sen akşam çok çay içmişsin. Ondandır ustam 😀

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sen akşam çok çay içmişsin. Ondandır ustam 😀

içtim valla ama sıkıntının merakımdan kaynaklandığını zannediyorum :)

üç kaynaklı transfer şalterleri hakkında ne bilgim ne de tecrübem var. biraz beyin fırtınası yaptım sadece. var mı senin tanıdığın bu konulardan anlayan jeneratorcü? ;)

ATL900​

Otomatik transfer şalter kontrolörü, optik portlu, 3 adet kaynak ve 2 adet kuplaj kontrolü için, (180x240mm), besleme 110...240vac ve 12/24/48vdc , genişletilebilir
1673475201749.png

Bu gibi hazır cihazlar var. Oldukça pahalılar. Kontaktör, zaman rölesi gibi klasik otomatik kumanda devre elemanları ile çok daha ucuza kendinizde oluşturabilirsiniz.

ATL900​

Otomatik transfer şalter kontrolörü, optik portlu, 3 adet kaynak ve 2 adet kuplaj kontrolü için, (180x240mm), besleme 110...240vac ve 12/24/48vdc , genişletilebilir
Ekli dosyayı görüntüle 94499
Bu gibi hazır cihazlar var. Oldukça pahalılar. Kontaktör, zaman rölesi gibi klasik otomatik kumanda devre elemanları ile çok daha ucuza kendinizde oluşturabilirsiniz.
Kumanda devresini düşündüm ama tr1 in enerjisi gittiğinde biraz bekleyip tr2 ye geçsin istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim

İki ayrı şebeke zaten ikisinde de enerji var biri giderse diğeri açıcak. Plc ile yaparsam şalterlerle olucak normal yaparsam kontaktörlerle muhtemelen plc ile olucak
İki ayrı şebeke diyorsunuz da ikisi de dağıtım şirketinden gelmiyor mu ? Birinde enerji gittiğinde diğerinde de olmayacak.

1673507531956.png

PLC ile yapacaksanız olasılıkları iyice düşünüp yazmanız lazım. Şalterlerin kumanda beslemesini UPS ten yapmak lazım. Bu iş için yapılmış hazır cihazları kullanmak daha ucuza gelebilir. Yada ben çizimi abartmış olabilirim:)

Kumanda devresini düşündüm ama tr1 in enerjisi gittiğinde biraz bekleyip tr2 ye geçsin istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim

gerilim izleme rolesiyle yapabilirsiniz. entes'in bu tür işlerde sıkça kullanılan bi rolesi var. müsait olduğumda modelini de verebelirim.

tr1 ve jeneratör şalterlerinin 1 konumda olduğu durumda ne amaçlanıyor sami bey bi fikriniz var mı? ( verdiğiniz örnekteki transfer şalterinden bahsediyorum)

Schneider tarafından çizim hatalı dokü -
man ,uyarımız üzerine düzeltilmiştir.Sn.
Kocamanustaya,dikkati nedeniyle teşek-
kür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri