İki Korna Beraber Çalışır mı?

gurnatela

Üye
arkadaşlar herkse merhaba... benim oto elektiirği hakında fazla bir bilgim yok.Ama iş yerinde kıramadıgım bir arkadaşın istegini yerine getirmek için girmiş olduk ..girdik ama çıkamadık işin içinden ...sorun şu...arkadaş arabasına elinde bulundugu havalı kornayı arabasına takmamı istedi ama hem havalaı korna hemde kendi orjinal kornası aynı korna butonundan çalacak havalı kornada bir tane yanılmıyorsam hava üreten konprasör var .(konprasör ismini ben koydum yanlışsa kusura bakmayı).koranıyı yerleştirdik araca bir tane üç konumlu anahtar aldık anahatarıda ön panelede bir yere yerleştirdik..korna butonuna gelen kabloyu kesip üç konumlu anahtara girdik buraya kadar sorun yok anahtar bir konumundayken korna normal istedigimiz gibi çalıyor ama iki konumuna alınca havalaı korna korna butonuna gerek kalmadan çalıyor yani havalaı kornayı aracın korna butonundan kontrol edemedik anahtarı iki konumuna getirince direk çalıyor .. baktık olacak gibi degil bıraktık o şekilde bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim .....

oto elektriğinden anlamam aslında.yazıyı okudum aklıma şu fikir geldi siz korna butonuna gelen ucu anahtara değil de kornaya giden ucu anahtara bağlayarak deneyin.

eski. korna kaplosunu anahtarın orta ucuna gir 1 cıkışı eski kornaya 2.cıkışı havalı kornaya bağla.
anlamıyorsan butonu falan karıştırma devrede role olabilir.

sagolun arkadaşlar yardımzınız için teşekür ederim

sesde sorun yok sorunumuz bizim taktıgımız havalı kornayı aracın kendi korna butonundan kontrol edemememiz ...yani şu an. taktıgımız anahtarı açınca korna havalı korna direk çalıyor ..araya röle koysak olurmu acaba

Oto elektrik işiyle uğraşmadım ama temel aynı.Arkadaşım seçici anahtar kullanıyorsun madem şöyle söyleyeyim.Aracınızda devrede mutlaka röle bulunmaktadır Havalı korna için bir röle daha eklerseniz daha iyi olur.,Direksiyondan gelip röleyi tetikleyen kablonuzu seçici anahtarınızın ortak ucuna giriniz.Çıkışın birini eski kornanızın rölesini tetikleyin,diğer çıkışlada yeni ekleyeceğiniz havalı kornanın rölesini tetikleyin.Bu şekilde devamlı çalmaz kornanız fakat heriki kornada aynı anda çalmaz...:)

aracın kendi kornasına gelen hatta birseçici düğme koyacaksınız bu düğme iki konumlu yani bir giriş iki çıkış olacak orta konumda kapalı olacak birine havalı kornayaçıkış alacaksınız birinede aracın kornasınçıkış alacaksınız eksi kutupu da kornaya gelen kablonun eksisini kullanacaksınız bu kadar basit

aracın kendi kornasına gelen hatta birseçici düğme koyacaksınız bu düğme iki konumlu yani bir giriş iki çıkış olacak orta konumda kapalı olacak birine havalı kornayaçıkış alacaksınız birinede aracın kornasınçıkış alacaksınız eksi kutupu da kornaya gelen kablonun eksisini kullanacaksınız bu kadar basit

Evet bu şekilde yapılabilir.Ancak havalı kornanın amperajına dikkat etmek gerekir.

benim tahminim şu aracın kornasına (-) direk geliyor (+) ise direksiyondaki swiçten geçiyor swiçe 12vdc giren uç var birde geri dönen çıkış ucu var yanılmıyorsam siz ilave ettiğiniz seçici anahtarın 2. durumuna swich e gelen direk (+) ucu bağladınız bundan dolayı 2. konuma alınca havalı korna direk çalıyor...
ama 1. konuma alınca şöyle bir durum oluyor (+) uç önce seçici anahtardan geçiyor sonra direksiyondaki swich e geliyor ve siz swiche basınca gerilim kornaya ulaşıyor ... lütfen bu şekilde olup olmadığını bir kontrol ediniz sistemde role olsa dahi fark eden bir şey olmaz sonuçta direksiyondaki swich in çıkışı roleyi çektiriyor yanılıyormuyum?
başarılı çalışmalar...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri