İki farklı veriyi yan yana yazma

dodo41

Üye
Merhaba arkadaşlar, bir konuda desteğe ihtiyacım var. Aynı veri tipindeki verileri yan yana yazmak istiyorum ancak nasıl yapıldığını bilmiyorum.
Örneğin int formatında olan DB1.DBW0 ve DB1.DBW2 içerisinde bulundan değerleri şu şekilde yazmak istiyorum.
DB1.DBW0 = 5 olsun
DB1.DBW2 = 3 olsun.
Ben bu iki sayıyı "5" "." "3"

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kod:
VAR
    A: INT;
    B: INT;
    HelpString1:STRING;
    HelpString2:STRING;
    C: STRING;
    D:STRING;
END_VAR
1692180107374.png

Merhaba ben s7-300 için yazmak Simatic Manager kullanıyorum.Bu kodu SCL İle mi yazdınız ? Ayrıca desteğiniz için Teşekkür ederim.

ST dili SCL ile aynı mantıkladır. CONCAT komutu iki ayrı stringi birleştirir mantığından yola çıkarak yapılabilir.
LAD dili için aşağıdaki gibi komut kulanılabilir.
1692190150614.png

Merhaba, SCL ile yazdım ama olmadı, neden olduğunu da anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz? Simatic Manager kullanıyorum.
Ekran Alıntısı_012133.JPG

Benim yazdığım kod CodeSysv2.3 te kullanımı ile ilgiliydi, TIA da SCL de CONCAT kullanımı aşağıdaki şekilde Stringler IN1:= ve IN2:= şeklinde bloğa giriliyor. Daha fazla bilgi için TIA portalın help ini inceleyin.
1692246507968.png

Son düzenleme:
Simatic Manager da bu SCL komutu geçerli mi peki ? Yani TIA ile aynı mantıkta mı çalışıyor ?

A ve B her zaman 0-9 arasındaysa
D:= (A x 10 + B) / 10.0 aynı sonucu verir. Bu kadar uğraşmaya gerek kalmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri