İşin ilk haftasında istifa etmem gerektiğini anladım. Önerileriniz?

Eğer o sektörde devam edeceğini düşünüyorsan pes etmek yanlış olur hazır elinde fırsat varken dört elle sarılıp işi öğrenmek lazım masa başında sabah 8 aksam 5 ile özel sektörde tutunmak çok zor. tırnaklarınla kazıman lazım resmen ben 3 yılını yok sayacaksın diyorum. ancak o zaman işi öğrenmeye başlamış oluyorsun. bugün sıkıntı çekecek mesai yapacak zorluk göreceksin kii yarın ileride iyi yerlere gelesin. şu an askerden yeni geldim ve askerden önceki çalıştığım yere tekrar başladım iyi bir de maaşa anlaştım. öncesinde sıkı çalıştıgım için. ve şu anda çalışmaya devam ediyorum hala mesaiye devam yaptığım işi de severek yapıyorum.

Bekara karı boşamak kolay demek uygun olmaz, arkadaşın aynı yolundan bende geçtim evet işsizde kaldım. Tavsiyem yinede aynıdır. Sevmediği bir işte insanın çalışmasını hem kendisine hem mesleğine bişey katmaz. Maalesef mühendislik mesleğine toplumun bakış açısı beni gittikçe korkutuyor. Üst meslek grubu iken alt meslek grubu olmaya başladık. En büyük sebebi ihtiyaçtan fazla mühendislik mezunu verilmesi. Üniversite sınavını kazanmanın, yazları staj ve dönem projeleri vede bitirme tezleri birlikte en ağır matematik - fizik bilgisi gerektiren bölümlerden mezun olmak çok basite alınıyor.

Şanlı yakalı koskoca hakimler ve savcıların kazandığı hukuk bölümünden daha zordur mühendisliği kazanmak ve okumak. Yada insan kaynakları, ekonometri, işletme ve iktisat gibi masa başı işlerde uğraşanlardan da çok zordur. Hatta toplumun çok değer verdiği tıp fakültesi yerine mühendislik seçilmiştir. 1990 lı yıllarda mühendislik taban puanları tıptan çok yüksekti. Şu an ayıla bayıla sevdiğiniz 40 lı yaşlarda ki bir doktor, belki mühendisliği kazanamadığı için tıbbı seçmişti. Bunlar hiç düşünülmedi. Bu yukarıda saydığım mesleklere toplumun bakışına bakın, birde mühendisliğe bakın. Bir düşünün farkı anlayın.

Bu yukarıda saydığım mesleklerden hangisinde haftada 7 gün çalışma normal karşılanır ve sabret denilir. Allah için söyleyin. Neyi sabredeceksiniz arkadaş. Her zaman dediğim gibi marsa insansız uzay aracı göndermiyoruz. Şantiye mühendisliği , Bakım mühendisliği gibi işlerin pek çoğunda yapılan iş rutin ve bize çok bişey katmıyor. Pek çok alanda mühendise ihtiyaç bile duyulmuyor. Mühendislik yapacak alan çok az. Biraz bilgisayar ,biraz yabancı dil bilgisiyle yeni mezun mühendisler kendini göstermeye çalışıyor, bütün olay budur.

İnsanlara tavsiye ederken tek kriterimiz para olmasın, en önemlisi ne için çalışıyoruz. Bunun cevabı esas bizim kriterimiz olsun. Mesela şantiye sektöründe en iyi ne olursun proje müdürü ki, elektrik mühendisi olarak bu da zor. Oldun diyelim de kardeş bir ömür haftada 7 gün mü çalışmalı insan, hep aileden ve sevdiklerinden uzak. Tüküreyim o paranın içine. Ben tiyatro ile ilgiliyim, mühendis olarak günümüz şartlarında çalışan biri hobisiyle ilgi alanlarıyla ilgilenebilir mi? Ne kadar vakit ayırabilir. Kamu dışında çok düşük ihtimal.

Uzun lafın özeti, aklından geçeni uygula arkadaşım. Emin ol pişman olmayacaksın.

Yelek87 kardeşim 15 yıllık elektrik teksinyeniyim ve bu hayatımda kaç tane mühendis gördüm!Ama gördüklerim benim kadar işi bilmiyordu!Pense tutmasını bilmeyen elektrik mühendisleri var bu ülkede!Ondan sonra ben mühendisim diye karşımıza çıkıyor!
Yazını sonun kadar okudum!Mühendisliği okumak tıptan veya hukuktan zormuş!Bunu belki bir tıp teknisyeni inanır ama ben bu mesleğin içindeyim işi bilmeyen mühendisler yüzünden kaç tane iş değiştirdim ben unuttum!Her gün mühendisle kavga etmekten yapılmayacak işi yap diyen mühendislerden bıkıp ta kaç sefer mühendise:Ben yapamıyorum arkadaş mümkünse al eline penseyi tornavidayı sen yap dediğim oldu ben unuttum!
Ben yıldız teknik mezunu mühendislede çalıştım odtü mezunu mühendislede ama şunu gördüm!Pense tutmasını bilmeyen elektrik mühendisi bu kadar olur!Masa başında proje çizerek plan yaparak mühendislik olmaz!Dün bir italyan geldi işyerime robot satışı yapıyor adam ve 2 mühendislik okudum diyor tam 5 dil biliyorum diyor türkiyeye geleli 5 ay oldu diyor ve ben o adamla türkçe konuştum!5 ay da adam türkiye de makine satacağım diye 5 ay da Türkçe öğrenmiş biz 4 yıl mühendislik okuyana pense tutmasını kablonun nasıl çekildiğini bir kablo çekmek için kaç eleman gerektiğini öğretemiyoruz!Sonra ben mühendisim ben hesabı yaptım bu kablo iki kişiyle çekilir bu kablo bu amperi kaldırır!Ben de diyorum iki kişiyle çekilir mi ben yapamam sen git yap yapabiliyorsan!O amperi kaldırırsa bu kablo neden ataş gibi aluyor peki git sen bak diyorum!Sonra olan bana oluyor alın işinizi başınıza çalın diye tazminatı ihbarı bırakıp kendime ya başka iş bakıyorum yada kendi işimi kurmanın hesabını yapıyorum!
Benim gibi kaç tane teknisyen var bu ülkede kaç tanesi ihbarını tazminatını bırakıp işi bırakmış bir soralım bu forum da!Mühendise bir insan pense tutmayı bilecek bir teknisyen ne zorluk çekiyor bilecek!Ben mühendisim masa başında otururum teknisyene iş veririm o da yapar olmayacak!

Hangi sektör yazılmamış ..şantiye ise proje işi bul ve ayrıl..
Konu ile ilgi değil ama ;
Aslında kamunun mühendise ihtiyacı var ama yetkili ve etkililerin kafası başka işlere çalışıyor..binlerce üniversite mezunu her meslekten ihtiyaç var aslında...

Yelek87 kardeşim 15 yıllık elektrik teksinyeniyim ve bu hayatımda kaç tane mühendis gördüm!Ama gördüklerim benim kadar işi bilmiyordu!Pense tutmasını bilmeyen elektrik mühendisleri var bu ülkede!Ondan sonra ben mühendisim diye karşımıza çıkıyor!
Yazını sonun kadar okudum!Mühendisliği okumak tıptan veya hukuktan zormuş!Bunu belki bir tıp teknisyeni inanır ama ben bu mesleğin içindeyim işi bilmeyen mühendisler yüzünden kaç tane iş değiştirdim ben unuttum!Her gün mühendisle kavga etmekten yapılmayacak işi yap diyen mühendislerden bıkıp ta kaç sefer mühendise:Ben yapamıyorum arkadaş mümkünse al eline penseyi tornavidayı sen yap dediğim oldu ben unuttum!
Ben yıldız teknik mezunu mühendislede çalıştım odtü mezunu mühendislede ama şunu gördüm!Pense tutmasını bilmeyen elektrik mühendisi bu kadar olur!Masa başında proje çizerek plan yaparak mühendislik olmaz!Dün bir italyan geldi işyerime robot satışı yapıyor adam ve 2 mühendislik okudum diyor tam 5 dil biliyorum diyor türkiyeye geleli 5 ay oldu diyor ve ben o adamla türkçe konuştum!5 ay da adam türkiye de makine satacağım diye 5 ay da Türkçe öğrenmiş biz 4 yıl mühendislik okuyana pense tutmasını kablonun nasıl çekildiğini bir kablo çekmek için kaç eleman gerektiğini öğretemiyoruz!Sonra ben mühendisim ben hesabı yaptım bu kablo iki kişiyle çekilir bu kablo bu amperi kaldırır!Ben de diyorum iki kişiyle çekilir mi ben yapamam sen git yap yapabiliyorsan!O amperi kaldırırsa bu kablo neden ataş gibi aluyor peki git sen bak diyorum!Sonra olan bana oluyor alın işinizi başınıza çalın diye tazminatı ihbarı bırakıp kendime ya başka iş bakıyorum yada kendi işimi kurmanın hesabını yapıyorum!
Benim gibi kaç tane teknisyen var bu ülkede kaç tanesi ihbarını tazminatını bırakıp işi bırakmış bir soralım bu forum da!Mühendise bir insan pense tutmayı bilecek bir teknisyen ne zorluk çekiyor bilecek!Ben mühendisim masa başında otururum teknisyene iş veririm o da yapar olmayacak!

Saygı değer hocam, tam toplumun mühendise bakış açısı güzel özetlemişsin. Mühendis pense tutmasını vs. bağlamasını bilmesi gerekiyor mu? Bunları bilse teknisyene ne gerek var o zaman. Türkiye üreten bir ülke değil. Montaj sanayisini bize üretim diye yutturmuşlar. Montaj sanayisinde mühendise pek ihtiyaç yok. Çalıştığım ve gördüğüm bir çok yerde mühendise ihtiyaç yok. Gerçekçi olalım, özünde çok ihtiyaç var ama şu anki yapılan işlerde gerek yok.

Yılların meşhur kalp cerrahı iğne yapmayı bilmediğini söyledi, şimdi bu doktor kötü mü oluyor, işini bilmiyor mu olacak. Yine tıptan gideyim örnek vereyim, hangi doktor hastanedeki ademelerin çalışma saatlerini işe giriş çıkışların puantajını tutar. 20 yıllık eczacılık yapanda doktorluk yapamaz.

Üniversite tercihi yapılırken kazanmak ve okunması ile ilgili yaptığım analizdi, dikkatli okunursa tıptan daha zor demedim, eski yıllarda tıbbın üniversite puanı mühendisliklerden düşük olduğunu söyledim. Hukuk konusuna gelince herhalde elektrik-elektronik mühendisliği okumak hukuktan zor eh yuh hani. Hangi kafası matematiğe, fiziğe basan adam hukuka gitti. Ezbere dayanan sistem.

Ben pense, tornavida tutmak yada duvar kırmak (başka biri bunuda demişti) gibi işler için üniversite sınavında kasmadım hocam. 1 sene boyunca ingilizce hazırlık bunun için almadım. 4 sene boyunca 3 katlı integral, döner alan hacimleri,manyetik alan teorisi, sayısal işaretleme, karmaşık düzen matriksleri, sonu gelmeyen diferansiyel denklemleri bunun için öğrenmedim.

Fakir bir aileden geldim yazları, çatılar üzerinde anten taktım. Her türlü aleti de iyi kullanırım ama mühendisin asıl işi bu değil, bunu anlayın artık. Bu mantıkla bayan mühendiste olamaz, yalan mı?

İşin özü dört işlemi dahi yapamayan teknisyen gördüm, hakediş ataşmanına kablo kesitini yanlış koyan teknisyen gördüm. Zayıf akım kablosunun ne olduğunu bilmeyen teknisyen de gördüm. Bunlara sorsam mühendisler bişey bilmiyor diyecek adamlardı. Mühendislerden ne bekliyorlardı acaba?

Hukukun ve diğer alanların mühendislikten çok zor olduğunu da anca elektrik teknisyeni düşünür.

Hangi sektör yazılmamış ..şantiye ise proje işi bul ve ayrıl..
Konu ile ilgi değil ama ;
Aslında kamunun mühendise ihtiyacı var ama yetkili ve etkililerin kafası başka işlere çalışıyor..binlerce üniversite mezunu her meslekten ihtiyaç var aslında...

Otel şantiyesi hocam

Ben sizin görüşünüzü kabul etmiyorum!Çünkü bir mühendis teknisyene şu iş yapılacak diyebiliyorsa o işin nasıl yapıldığını bilmek zorunda!İnsan bilmediği işi başkasına nasıl tarif edebilir?Veya bilmediği bir iş konusunda nasıl yorum yapabilir?Unutmayın ki Mühendisler kendi mesleklerinde alim olan insanlardır!ve öyle olmak zorundadır!Yanlışsa siz söyleyin?
Elektrik mühendisi elektrikçiliğin alimidir?Ama sözde alimi bir çoğu!İçlerinde çok iyileri yok mu?evet var tabi ki!Hakediş te teknisyenin işi yoktur hakedişin her hesabını mühendis yapar teknisyen montajı yapar!kontrol işi yine mühendisindir!
Ben teknisyenim mühendis bana projeyi verir ve projede şu kesitte kablo şu hatta ve makineye bu amperdeki priz şu duvara diye çizer verir bende montajı yaparım yüzde on değiştirme hakkım vardır!Ama bizde çizimi de tasarımı da teknisyen yapar!Ama iş yanlış olunca mühendis topu teknisyene atar!Kaç defa başıma geldi bu olay!
Ben Ekol lojistikte çalışıyorum milyon euroluk proje geliyor!Bana autocad çizimi geliyor konveyörün sensöründen tavasına malzemeyi adedini çıkarıyorum sonra aynı malzemenin montajını da ben yapıyordum.Ama herşey iyi ve sorun yoksa ne bir teşekkür nede aferin.Ama bir şey yanlış gitti mi?Bir seferde gitti ben istedim 3 palet malzeme toptancı göndermiş 5 palet malzeme ben geri almam diyor!
Müdürler şefler sen niye fazla malzeme verdin diyor!Peki mühendis ne iş yapar?Malzemeyi teknisyen çıkarsın tasarımı teknisyen yapsın mühendis imza atıyor toplantılara gidiyor iyi bir iş yapılırsa takdiri alıyor kötü iş olursa teknisyene sen bunu niye beceremedin diyor!Bir mühendisin işi bu mu?Türkiyede ne yazık ki bu!
Tabi ki mühendis sahada elinde pense tornavi da ile çalışmayacak!Bu doğru bir şey değil ama eğitim alırken okulda eğitim veren kurum onu öyle yetiştirecek!Ben meslek lisesinde okurken 1 yıl staj gördüm bizden önceki yıllarda staj 2 yıldı fabrikalarda mühendiste öyle olmalı ama 1 ay yaz tatilinde git bir firmaya elbiseni bile çıkarma kontaktör görme!ne işe yarar bilme ondan sonra gel teknisyene kontaktör hakkında nutuk at!
Bir işte alim olacaksan o işin nasıl yapıldığını bilmek zorundasın!3*70 kabloyu bir teknisyene tava da 100 metre bu kabloyu çekeceksin demek için o kablonun nasıl çekildiğini ve kaç kişiyle çekildiğini bilmek zorundasın!
Bakın dün dükkanıma gelen italyan mühendisi anlattım yazım da!Adam türkiye de robot satacağım diye 5 ay da Türkçe öğrenmiş!Buradan pay çıkarın bence!

Wikipedia' dan alıntıdır,
""
Türk Dil Kurumu'na göre mühendis, İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Modern anlamda mühendis, bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişidir. Arthur Mellen Wellington (demiryolları inşaat mühendisi)'a göre mühendislik, "Beceriksiz birinin iki dolara kötü yaptığı bir şeyi bir dolara iyi yapma sanatıdır." Mühendislik işini yapan insanlara mühendis adı verilir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Mühendislik
""

Sayın teknisyenim (c.berkan) bir mühendis o dediklerini yapacaksa teknisyene teknikere gerek yok. Çıkaralım hepsini işten. Mühendis yapsın her işi....

Neyse wikipedia' ya ek olarak ben kendi fikrimi de belirteyim. Ar-Ge, tasarım, yazılım, proje, denetleme, montaj, devreye alma vs. hepsi farklı meslek dalları. Lütfen bir işin 1 kişi ile değil 1 ekip ile yapıldığını unutmayalım.

Bir insanın herşeyi bilmeye çalışması ne kadar yanlışsa, bir insanın herşeye kulak tıkaması da okadar yanlıştır.

Bir mühendis tabikide pense tutmayı bilmelidir, kablonun nasıl çekildiğini bilmelidir, yeri geldiğinde işin ucundan tutmalıdır ama mühendisin işi bu değildir.

Saygılar.

Son düzenleme:
Genius arkadaşım wikipedia dan yaptığınız alıntıyı okumadınız galiba:) zaten mühendisin tanımını yapmışsınız!

Hocam verdiğin örnekler benim söylediklerimi çürütmüyor ki,

Söylediğiniz bir çok şey tecrübeyle olur, üniversitede o alana göre eğitim verilmiyor, dediğim olay zaten montaj sanayisi var, mühendislik alanı yok. Kişisel bazda kişilikten kaynaklanan problemler mühendislikle ilgisi yok. Olsa olsa boş kibir ve gururdan kaynaklı ikili ilişkilerden kaynaklanır. Mühendis tarafında iş verene kendini gösterme dürtüsü o yaşadığınız olayları özetliyor. Aynı sorun astsubay-asteğmen olayında da var.

Ah italyadan gelen iki mühendislik bitiren !!! , türkiyede robot satan :) türkçe konuşan vatandaşa selam söyleyin.Yıllarda şu avrupalı (işin içine giren) mühendis diye bize yutturulan kişilerin teknisyen olduğunu öğrenemedik gitti.

İşim gereği 3 ayda ortalama 10-15 civarı avrupalı mühendisle görüşüyorum son iki yıldır. Bizden bir tık fazla kapasiteleri olduğunu görmedim. Bırakın sahaya inmeyi, sorunlu bölgeye gitmeye dahi gerek duymuyorlar. General electric ve ABB li mühendisler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri