İşin ilk haftasında istifa etmem gerektiğini anladım. Önerileriniz?

Abilerim, kardeşerim. Kararımı verdim gibi, şantiye işlerinin sonu gelmez. Bu alanda tecrübe kazanmak da istemiyorum. Kurumsal bir iş bulunca çıkacam. O kadar İngilizcem var, şantiyede bir işe yaramıyor o da çürüyecek.

Selammun aleykum,

Şantiyeciliği pek arka plana atmayın. Nereye girerseniz girin, orası şantiyecilikle kurulmuş olacak :)
3 sene bir projede pişmek için ideal bir zamandır. Sabrederek dişinizi sıkın fakat bir yandanda eğitimler almaya çalışın. (Otomasyon, Mekanik, 6Sigma vs.)
Şartları kendi lehinize çevirebilirseniz bir müddet sonra ordaki tecrübeleriniz size illaki rehber olacaktır

Unutmamak lazım; Zahmetsiz, Rahmet olmaz.. :)

İskenderun demir çelik fabrıkası inşaatında beş yıl çalıştım ilk işimdı yerı geldı beton doktum yerı geldı bara doşedım 22 metre projektör dıreklerının tepesınde sabah çikiyordum yemeğımı malzememı vinçle verıyorlardı akşam mesai bıtımınde ınıyordum ordan aldığım bılgı tecrübeyle kamuda iş beğenmez oldum ankara hacettepeden istifa ettım Eskişehir Anadolu universitesıne tanıdığım fılanda yoktu sinavsiz gırdım sayılır sözlü yaptılar demek istedığım tecrübe şart eğer işinde başarı ıstıyorsan ha okadar çalıştım tecrübe üniversitede elektroniğe başlayınca elektrık bıttı tecrübe fılan nkalmadı pişmanmısın sorsalar hayır yenıden işe başlasam aynısını yaparım

ben demedim mi cüneyt abi kızar diye:)

abi, iş verenler de bu kafa ile gideceğimizi bildiği için eziyor bizi. söylesene saat 8.0 da açtığım dükkana 8.0 dan 11 e kadar 3 kişi uğruyor. aldığın para 0 lira iken o saatte dükkan açmanın mantığı ne?
o saatte insan yoruluyor. ki bunu sen tüm haftaya yay bir bakalım?
ki bizim al katta bir abi vardı adam 11 de gelir 7 deyinc kaçardı günlük en kötü 50 lira fark atardı bize:)
İş verenin bunu kullanıyor oluşuna sonuna kadar katılıyorum. Burada piyasayı hem saat hem para yönünden düşürenler aslında biz kendimiz oluyoruz. Herkes yeterki para gelsin diyerek yoğun çalışma saatlerini ve az maaşı kabul ediyor. Devletin belirlediği mühendis asgari ücreti var. Bunun yanı sıra devlette ve kurumsal firmalarda uygulanan haftalık çalışma saatleri var. tüm mühendisler birlik olup bu ücretin altında ve bu saatin üzerinde çalışmam, saatin üzerine de çıkarsam mesaimi alırım dese biz bunları tartışıyor olmayız. Bende dahil hepimiz önce kendimizi düzeltmeliyiz.
Yeni mezun olup mühendis asgari ücretin altında işe başlayan arkadaşlar özellikle kendinizi iş tecrübeniz konusunda ezdirmeyin. Yeni mezunun işe başlama ücreti 3000bürüt/2225net(yaklaşık) örneğin 1725net e başlasa yeni mezun (onu vermeyen bile çok ya neyse). Olaya şu pencereden bakın şimdi. Sen aslında hakkın olan 2225i alıp her ay 500tl iş verene iş öğrenme parası vermiş oluyorsun. Hiç böyle düşünen oldu mu. Sen zaten dört dörtlük iş biliyor olsan o fiyata çalışmazsın, 3binin altına iş kabul etmezsin. İş veren senin işi bilmediğini kabul ederek seni işe alıyor, üstelik senden her ay öğretme parası kesiyor 500tl(bu örnek için) sonrada sen bir şeyleri eksik yaptığında laf söyleyecek. Böyle bir şey yok arkadaşlar ezdirmeyin kendinizi. Dört dörtlük iş isteyecek adam verecek 3bin 4 bin gibi bir rakam tecrübeli adam alacak. Ondan sonra diyecek ben sana bu parayı veriyorsam karşılığını görmek isterim diye. Biraz uzun yazdım ama bu hepimizin kanayan yarası. Kimse hakkını yedirtmezse hepimizin problemi düzelmiş olur. Olaylara her çerçeveden bakın. Sadece günlük para kazanma ve o an verilen işi yapma olarak bakmayın. Bir bütünü görmeye çalışın. Bir mühendis senelik bin liradan 5 şantiye alırsa, en başarılı olacağı iş şantiye şefliği olan bir mühendis nasıl aylık 2bin 3bin liradan para kazanıp evine ekmek götürecek. Sen böyle yaparak aylık 3bin kazanacak birinin yerine aylık yüz lira gibi bir rakama şantiye şefi oluyorsun orada ve 5 TANE MESLEKTAŞINI İŞSİZ BIRAKIYORSUN. YARIN KRİZ ANINDA İŞTEN ÇIKARILDIĞINDA DA KAPI KAPI ŞANTİYE GEZECEKSİN İŞ ARIYORUM DİYE. SANA TEKLİF EDECEKLERİ PARA AYLIK 100 TL OLACAK. ÇÜNKÜ PİYASAYI SEN KENDİN ALIŞTIRDIN BUNA.

LÜTFEN MÜHENDİSLER OLARAK BİLİNÇLİ OLALIM VE MESLEĞİMİZİ MESLEKTAŞLARIMIZI EZDİRMEYELİM. Ne güzel burada birşeyler paylaşarak birbirimizi destekleyip koruyorsak sahada da bunu yapalım.

Bu para hesaplarının bir anlamı yok aslında..."elimi sallasam ellisi "düşüncesi varsa...
eğitim almış insana bakış da belli..iş arayan insan baştan kaybetmiştir..mühendise bakış ve istihdam doktorlar gibi olmalı..

Bu para hesaplarının bir anlamı yok aslında..."elimi sallasam ellisi "düşüncesi varsa...
eğitim almış insana bakış da belli..iş arayan insan baştan kaybetmiştir..mühendise bakış ve istihdam doktorlar gibi olmalı..
Yorumunuzu tam olarak anlayamadim. Para hesabı yapan is veren mi is arayan mi demek istediniz

Her insanın tercih kriteri farklıdır. Kimisi maaşın yüksek olması önemli değil özel hayatıma fazla vakit ayırayım der, kimisi akşama kadar taş taşıyayım bol bol mesaide yapayım yeterki maaş iyi olsun der. Kiminde iki dil vardır istediği işi bulamaz kiminde türkçe bile düzgün değildir 2 dil bilenden fazla kazancı vardır. Piyasada Mühendis bol nitelikli Mühendis yok, nitelikten kasıt çalıştığın yerle ilgili.
Bunları kafana takma sen yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalış gerisini kadere bırak.

Her insanın tercih kriteri farklıdır. Kimisi maaşın yüksek olması önemli değil özel hayatıma fazla vakit ayırayım der, kimisi akşama kadar taş taşıyayım bol bol mesaide yapayım yeterki maaş iyi olsun der. Kiminde iki dil vardır istediği işi bulamaz kiminde türkçe bile düzgün değildir 2 dil bilenden fazla kazancı vardır. Piyasada Mühendis bol nitelikli Mühendis yok, nitelikten kasıt çalıştığın yerle ilgili.
Bunları kafana takma sen yapabildiğinin en iyisini yapmaya çalış gerisini kadere bırak.
Sozledikleriniz iyi guzel de. Ozel hayatima fazla zaman ayirayim maas az da olsa olur diyen ancak devlet memuru olursa bunu yapabilir. Yoksa ozel sektorde kendine zaman ayirma sansin yok gibi birsey. Ozel sektorde az maasa az calisan var mi. O is genelde az maasa cok is sekline oluyor. Benim dedigim de bunu degistirmenin muhendislerin kendi elinde oldugu. Herkes duyarlo olmali. Bazilari duyarli olurken bazilari is verene karsi kendini ezdirmeye alistirirsa is veren hep boyle gitsin ister.

Mesela bir ornek vereyim. Suriyeden gelen isciler 500lira gibi miktarlara ve sigortasiz calisinca is veren asgeri ucrete ve sigortali isci calistirmak ister mi. Bunu sadece ornek vermek için diyorum. O sorunun olusmasi ve cozulmesi ya da cozulememesi farkli bir konu, bunu da belirtmek isterim

Sozledikleriniz iyi guzel de. Ozel hayatima fazla zaman ayirayim maas az da olsa olur diyen ancak devlet memuru olursa bunu yapabilir. Yoksa ozel sektorde kendine zaman ayirma sansin yok gibi birsey. Ozel sektorde az maasa az calisan var mi. O is genelde az maasa cok is sekline oluyor. Benim dedigim de bunu degistirmenin muhendislerin kendi elinde oldugu. Herkes duyarlo olmali. Bazilari duyarli olurken bazilari is verene karsi kendini ezdirmeye alistirirsa is veren hep boyle gitsin ister.
Patronlar bir işi zamanından önce ve az adamla yapılmasını ister sorumlu mühendis bu konuda patronu ikna edebilmeli!Bir mühendis ın bir görevi de bu değil mi?İş planı yani!

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri