İş Kazalarında Hukuki Sonuçlar ve Nedenleri Paylaşacak Var mı?

serkan_com_16 arkadaşıma katılıyorum, sizin iş yerinizde İSG Uzmanı yoksa bu önlemlerin yapılmasını sizden nasıl isteyebilirler. Ayrıca Uzman var ise, uzman Kişisel Koruyucu Donanım kullanım sebeblerini ve kullanım şekillerini anlatmış olması gerekir. ben sizin suçlu bulunacağnıza pek fazla ihtimal vermiyorum

serkan_com_16 yardımın ve beni bu konularda aydınlattığın için tekrar tekrar teşekkürler.

fabrikada beyaz baret giyiyorum. işletme içinde gerekiyorsa(arızalar dahil) çalışıyorum.ama genelde işleri planlıyorum.devamlı gündüz personeli olarak çalışıyorum.görevim elektrik Bakım teknisyeni diğer arkadaşler elektrikçi diye geçiyor.elimde resmi bir belge yok.nasıl bir belge veya belgeler olması gerekiyor?

O zaman sizin belirttiğinize göre formen veya amir mi oluyorum veya elektrik mühendisi yani şef olmayıncı şef vekili mi oluyorum?

emniyet kemerleri elektrik atelyesinde olur. arızaya gidilirken burdan alınır takılır ve herkes bunu bilir.arkadaşa işi benim verdiğimden dolayı sorumlu olduğumu belirtiyorlar.
fakat işi ben vermedim ve kaza anına kadar haberim bile yok.

serkan_com_16 arkadaşıma katılıyorum, sizin iş yerinizde İSG Uzmanı yoksa bu önlemlerin yapılmasını sizden nasıl isteyebilirler. Ayrıca Uzman var ise, uzman Kişisel Koruyucu Donanım kullanım sebeblerini ve kullanım şekillerini anlatmış olması gerekir. ben sizin suçlu bulunacağnıza pek fazla ihtimal vermiyorum

celebig33 yorumun için teşekkürler.

iş yerimizde iş güvenliği uzmanlığını işletme şefi yapıyor gözüküyor ve ayrıca dışardan iş güvenliği uzmanı danışman ayda bir kere gelip gidiyor. arada sırada iş güvenliği ile ilgili çalışanlara toplu eğitim veriliyor . çalışanların eğitime katıldığına dair imzaları alınıyor.

gs3531 arkadaşım,
Kaza geçiren arkadaşın kkd eğitimi almışsa onda da suç vardır, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı ve bu görevi sürdürende de suç vardır. sende eğer kaza geçiren arkadaşın üstüysen veya onunla aynı seviyedeysen bile uyarmadığın için suçlanabilirsin ama bunlar hep oranlanacaktır, diye düşünüyorum tabi bunlar düşüncelerimiz önemli olan senin avukatın ne diyor?

öncelikle geçmiş olsun.değerli üye arkadaşım siz işverenden yazılı olarak görev tanımınızı istemelisiniz.yarın öbür gün şıkıştıklarında sizin haberiniz olmadan sizi amir pozisyonunda gösterirler vede kurdun önüne atabilirler.o zaman elinizde resmi bir belge olmazsa zor durumda kalırsınız.

güzel söylemişsin İGU başkası imzalarında atmıştır.muhtemelen düşen arkdaşın yüksekte çalışabilir raporuda yoktur(yılda bir kez tam teşekküllü hastaneden alınır) atıyorum başım döndü vs der birde kronik rahatsızlık vs çıkarsa (sara böbrek yetmezliği vs.) sağlam tazminat alır. Ama bu durumun senle hiçbir alakası yok daha iyi anlaşılabilmesi için sana bir örnek yazayım. büyütülecek bir konu olmadığını anlayacaksın.
robot un kapısının güvenlik swichi iptal edilmiş.(bakım şefi ve tüm bakımcılar ve operatörler biliyor) operatör bir piston swichi görmediğinden dolayı robot çalışmıyor ve kabine girerek swichi gösteriyor gösterdiği anda otomatik çevrim başlıyor boğazından yakalanıyor ölüme çok yaklasıyor ağır yaralı vs.
sonuç: Olay yeri astsubayının çektiği fotolarla belgeli dava açılıyor bakımcıların dava ile ilgisi yok bakım şefi ifade veriyor işyeri ihmalden tazminat ödüyor bu kadar.

NOT:4 iş kazası geçirdim ikisi ölümle sonuçlanabilirdi anladığım şu kendi güvenliğini kendin sağlayacaksın kimseye güvenmeyeceksin(ekipman yoksa yapmayacaksın sonucu en fazla işsiz kalabilir yaparsan çocuğun babasız kalabilir) kaza geçirirsin verecekleri 3-5 tazminat öyle hayatını garantiye alacak paralarda değil

haberlerde izlemişsinizdir:istanbulda selde minübüsün içinde 8 kadın boğuldu patron yanlış hatırlamıyorsam 5 müdürde 2 yıl aldı birincisi kanunen servisten inene kadar İş kazası kabul edilir yani bu olay iş kazası 2. araç yük taşıma arabası servis aracı değil camı yok açıl çıkışı yok vs. neresine bakarsanız bakın herşey işverenin alyehine alınan ceza ortada komik değilmi 8 can 7 yıl.

Son düzenleme:
serkan_com_16 yorumlarınla destek verdiğin için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Olay yeri astsubayının çektiği fotolarla dedin de aklıma geldi. bizim fabrikaya olay yerine gelen giden olmadı.daha kimse ifade falan vermedi.olay yeri incelenmedi. bunun sebebi nedir acaba?

Son düzenleme:
öncelikle geçmiş olsun.değerli üye arkadaşım siz işverenden yazılı olarak görev tanımınızı istemelisiniz.yarın öbür gün şıkıştıklarında sizin haberiniz olmadan sizi amir pozisyonunda gösterirler vede kurdun önüne atabilirler.o zaman elinizde resmi bir belge olmazsa zor durumda kalırsınız.

yorumun için teşekkürler gezer77.

görev tanımı dediğiniz BELGE;
fabrika müdürünün onayladığı ISO 9001 kalite yönetim sistemine ait kontrollü döküman mı?
yoksa fabrikanın beni kendi tüzüğünde nasıl gösterdiği mi?

ben bu bahsettiğiniz belgeyi istediğimde vermeme hakları var mı?

Son düzenleme:
serkan_com_16 yorumlarınla destek verdiğin için tekrar tekrar teşekkür ederim.

Olay yeri astsubayının çektiği fotolarla dedin de aklıma geldi. bizim fabrikaya olay yerine gelen giden olmadı.daha kimse ifade falan vermedi.olay yeri incelenmedi. bunun sebebi nedir acaba?
yaralı hastaneye ulaştığında bilinci açıksa hastanede görevli polis yada asker sana gelip sorar neden oldu nasıl oldu vs. sende şikayetçiyim vs. dersen gelirler olay yerine yada kazazedenin bilinci kapalı ise ihmal kusur kasti yaralama vs. olabileceği varsayılarak en yakın mahalli ekip gelir olay yerini oluş şeklini o anda kim tanıksa vs. yazar fotolarla belgeleyip gider.(ölümle sonuçlanırsa dava açılacağı için savcılığa belgeler teslim edilir)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,349
Kullanıcılar
450,195
Son üye
dijitalpark

Yeni konular

Geri