İş Kazalarında Hukuki Sonuçlar ve Nedenleri Paylaşacak Var mı?

gs3531

Üye
Merhaba;

bir elektrikçi arkadaşım 5-6 metreden çalışma platformundan düştü.

Hayati tehlike yok çok şükür. Işletmemizde 1,5 senedir istememe rağmen elektrik mühendisi yok.

Ben elektrik Bakım teknisyenliği yapmaktayım.kaza ile ilgili bütün sorumluluğun bende olduğunu işyerim belirtiyor.

Bu olayın sonu ne olur?

Deneyimlerinize ve yardımlarınıza teşekkürler.

Geçmiş olsun.
İşyeri istediği kadar bütün sorumluluğun sizde olduğunu belirtsin...
Böyle durumlarda ilk amirden başlayıp işveren vekiline kadar sorumluluk dağılımı olur. Elektrik mühendisinin olması sadece zincire bir halka daha eklenmesi anlamı taşımaktadır.

dontgivein yorumun için teşekkür ederim.

cezası ne olur biliyormusunuz?

Son düzenleme:
Kesin bir bilgi değildir bu yazdıklarım, sadece yaşanan bir olay;
ölüm olmadığı için çok büyük bir sonuç doğurmaz tahminimce. Zamanında olan ölümlü bir kazada(Allah kimseye vermesin) para cezası ve hapis cezası verilmişti. Hapis cezası daha önce suç işlemedi iseniz erteleniyor.

Arkadaşım,
Kaza durumlarında mahkeme bu işletmenin İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı var mı? , İş Sağlığı ve Güvenliği konuşunda ne gibi çalışmalar yapıldı (eğitim , Kişisel koruyucu donanım, risk olan yerlerde önlem alındı mı ) ben hukukçu değilim ama İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı kursuna katıldım burada aklımda kalanlara göre size bilgi verimeye çalıştım bol şanslar.

En fazla çıkacağı bir miktar tazminat oda şahsa değil kuruma olur Sen o düşen arkadaşın amiri değilsen sorun yok (kidem ustalık önemli değil Bağlı olduğunuz ilk beyaz yaka amirdir) bu durumda sana bir yaptırım olamaz İş yeri gerekli iş güvenliği ekipmanlarını sağlamıssa dikkatsizlik nedeniye düşme olmuşsa tazminat da çıkmaz. Arkdaşında dediği gibi elektrik müh. olması bir halka ilavesinden başka birşeye yaramaz.

yorumun için teşekkürler serkan_com_16.

Sen o düşen arkadaşın amiri değilsen sorun yok derken neyi anlatmak istedin? eğer amiri isem beni ne bekliyor?

iş yeri elektrik mühendisi olmayınca amirin benim olduğumu söylüyor. amir olduğumu veya olmadığımı nasıl anlarım?

arkadaş düştüğünde emniyet kemeri yoktu. bunun sorumlusunun benim olduğumu söylüyorlar.

arkadaş işi bitirdikten sonra aşağı inerken platformdan düşüyor ve nasıl düştüğünü gören yok.

yardımına şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleme:
yorumun için teşekkürler serkan_com_16.

Sen o düşen arkadaşın amiri değilsen sorun yok derken neyi anlatmak istedin? eğer amiri isem beni ne bekliyor?

iş yeri elektrik mühendisi olmayınca amirin benim olduğumu söylüyor. amir olduğumu veya olmadığımı nasıl anlarım?

arkadaş düştüğünde emniyet kemeri yoktu. bunun sorumlusunun benim olduğumu söylüyorlar.

arkadaş işi bitirdikten sonra aşağı inerken platformdan düşüyor ve nasıl düştüğünü gören yok.

yardımına şimdiden teşekkür ederim
sorunun cevabı net:sen beyaz yakamısın görevin sahada çalışmakmı işi planlamakmı işyerinde statün nedir? şef formen amir vs. lafla değil evraklarda ne diye geçiyorsun? emniyet kemeri vardı da takmadı ise bu durum arkadaşın sorumluluğunda orda emniyet kemeri yoksa temin etmeyen görevlini ihmali tazminat getirir.arkadaşın sana şahsi dava açmamaması gerekir şirket aleyhine olursa sadece şahit olursun.
NOT: bu bilgiler 7 boyunca işyerimde olan(ortalama 10adet /yıl) dava konusu olan yıl 1-2 adeti takip sonucunda oluşmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri