İŞ Bulamıyorum Psikolojim Bozuldu Ailesel Sıkıntılarım da ikiye katlıyor intihar düşünmüyor değilim ..Ne yapacağım ben?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zknbtg

Üye
biliyorum burası bir psikoloji forumu değil ama siz mühendis tekniker meslektaşlarım ancak siz anlarsınız halimden..
7 aydır işsizim bu süreçte en az 50 tane iş yerini ziyaret ettim,en az 50 tane yerle telefonda görüştüm,15 16 yerle de mülakata girdim ama sonuç yok yok yok değerli mühendisler ve teknisyenler.. inanın çok parada gözüm yok bazen asgariye bile razı oluyorum hatta bi ara labview de kendimi geliştirmeyi amaçladığım için bu iş yapan firmaları tek tek arayıp ya da gidip ücret talep etmeden çalışmak istediğimi söyledim sonuç olumsuz..bazıları üniversitemi beğenmedi bazıları bayan istemiyoruz dedi bazıları düşünelim dediler dönmediler peşlerinden koştum kaçtılar...
dersimizde verilmeyen bir konuda mülakat yapıldı 2 gün süre verildi elimden geleni yaptım %100 doğru çözmüşsün bravo denildi ama dönmediler...deneyim istiyoruz sonra sana döneriz havuzumuzdasın dediler dönmediler..bu 7 ayın her günü saati dakikası ailemin de baskısıyla nasıl geçti ne siz sorun ne ben söyleyim..mülakatlarda dalga geçildim evet neden imam hatipte okumuşum,neden c++ bilmediğim halde cv me yazmışım(biliyorum dev c++ kullanıyor ve her gün düzenli olarak c++,c#,python,labview,arduino,pcb çalışıyorum çünkü işsizim vaktim var kendimi geliştirmeliyim okulda öğrendiklerimi pratiğe dökmeliyim,yapay zekaya yöneldim birazda aklımda projelerim de var ama geçirebilecek ne ekonomik kaynak var ne kursa verebileceğim para ,ingilizce de aynı şekilde) , bay istiyorlarmış niye inat edip gelmişim..elektronikle ilgiliymişim iş diye elektrik yapamazmışım bana o şansı veremezlermiş...(autocadim iyidir solidworks de) solidde makine müh lazımmış başvuru yapmak benim neyime...evde internetimiz yoktu avm ye gidiyordum her gün servisi var ama artık tükendim ...​
son enerjimi buraya harcıyorum arkadaşlarıma anlatıyorum derdimi istanbulda iş bulursun ya sen aramıyorsun diyor yemin ederim 700 işe başvurdum işkur,kariyer.net,linkedin ve diğer googleladığım iş ilanları...Teknokentlere gittim deneyim deneyim dediler bazıları senle mi ilgilencez dedi...birisi işe alcam seni sabah gel başla,gelemezsen başlayamazsın dedi bir bakan danışmanı bunu yapan gel başla dediği yer 5 saat uzaklıkta şehir dışı söylediği saat gece 12...özgeçmişimi güncelliyorum beğensinler diye iki ön yazım var biri ingilizce biri türkçe..projelerimin resmi var ama iş yok yok ...kızsın sen rahat ol baban karşılıyor diyorlar kolay değil ki arkadaşlar istediğim ne kıyafet ne ayakkabı ne elektronik malzeme ne de internet alamıyorum alamıyorum..
bana bunların hepsi ağır geliyor geri dönüş yapılmayan görüşmeler,ilanlar gerçekten boğuluyorum uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum her gün ağlıyorum sanki çözüm oluyormuşçasına..intihar korkutmuyor beni yeni mezunum nasıl olsa herkes öyle görüyor yeni mezun tecrübesiz biri hayatına son vermiş ne olacak ki ?​
neden zor meslektaşlarım neden yeni mezun için iş bulmak zor ,kendimi geliştirirken 2.8 ünv ortalamam yüzünden insanlardan tembel damgası yemek neden...neden insanlar ingilizce bilseydin seni çine gönderirdik maalesef alamayız demesi.. bu arada bir kaç saat önce satış müh pozisyonunda iş bulmuştum iş ile paralel ingilizce kursuna gitmek istedim iş saati hafta içi 20.00 da haftasonu 17.00 da bitiyor saatler çakışıyordu ingilizce kursuyla, tolerans istedim işe almaktan vazgeçtiler...ingilizce öğrenmeye çalışıyorum bu arada ama artık gerek var mı ölünce kurtulunca işe yaramayacak ki .
ben sadece kendimi geliştirmek istiyorum geliştirirken ingilizcemi de native seviyesine getirmek yanında almanca öğrenmek arapçamı da en üst seviyeye getirmek istiyorum 0 değilim kendimi ifade edebiliyorum konuşabiliyorum okuyabiliyorum dinleyebiliyorum ....işsizlik..yeni mezun olmak...dayanamıyorum artık

Son düzenleme:
biliyorum burası bir psikoloji forumu değil ama siz mühendis tekniker meslektaşlarım ancak siz anlarsınız halimden..
7 aydır işsizim bu süreçte en az 50 tane iş yerini ziyaret ettim,en az 50 tane yerle telefonda görüştüm,15 16 yerle de mülakata girdim ama sonuç yok yok yok değerli mühendisler ve teknisyenler.. inanın çok parada gözüm yok bazen asgariye bile razı oluyorum hatta bi ara labview de kendimi geliştirmeyi amaçladığım için bu iş yapan firmaları tek tek arayıp ya da gidip ücret talep etmeden çalışmak istediğimi söyledim sonuç olumsuz..bazıları üniversitemi beğenmedi bazıları bayan istemiyoruz dedi bazıları düşünelim dediler dönmediler peşlerinden koştum kaçtılar...
dersimizde verilmeyen bir konuda mülakat yapıldı 2 gün süre verildi elimden geleni yaptım %100 doğru çözmüşsün bravo denildi ama dönmediler...deneyim istiyoruz sonra sana döneriz havuzumuzdasın dediler dönmediler..bu 7 ayın her günü saati dakikası ailemin de baskısıyla nasıl geçti ne siz sorun ne ben söyleyim..mülakatlarda dalga geçildim evet neden imam hatipte okumuşum,neden c++ bilmediğim halde cv me yazmışım(biliyorum dev c++ kullanıyor ve her gün düzenli olarak c++,c#,python,labview,arduino,pcb çalışıyorum çünkü işsizim vaktim var kendimi geliştirmeliyim okulda öğrendiklerimi pratiğe dökmeliyim,yapay zekaya yöneldim birazda aklımda projelerim de var ama geçirebilecek ne ekonomik kaynak var ne kursa verebileceğim para ,ingilizce de aynı şekilde) , bay istiyorlarmış niye inat edip gelmişim..elektronikle ilgiliymişim iş diye elektrik yapamazmışım bana o şansı veremezlermiş...(autocadim iyidir solidworks de) solidde makine müh lazımmış başvuru yapmak benim neyime...evde internetimiz yoktu avm ye gidiyordum her gün servisi var ama artık tükendim ...​
son enerjimi buraya harcıyorum arkadaşlarıma anlatıyorum derdimi istanbulda iş bulursun ya sen aramıyorsun diyor yemin ederim 700 işe başvurdum işkur,kariyer.net,linkedin ve diğer googleladığım iş ilanları...Teknokentlere gittim deneyim deneyim dediler bazıları senle mi ilgilencez dedi...birisi işe alcam seni sabah gel başla,gelemezsen başlayamazsın dedi bir bakan danışmanı bunu yapan gel başla dediği yer 5 saat uzaklıkta şehir dışı söylediği saat gece 12...özgeçmişimi güncelliyorum beğensinler diye iki ön yazım var biri ingilizce biri türkçe..projelerimin resmi var ama iş yok yok ...kızsın sen rahat ol baban karşılıyor diyorlar kolay değil ki arkadaşlar istediğim ne kıyafet ne ayakkabı ne elektronik malzeme ne de internet alamıyorum alamıyorum..evden çıkmama karışılıyor kıyafetime karışılıyor kapanmam isteniyor ..
belki size basit gelecek ama inanın ben hassas bir insanım ve bana bunların hepsi ağır geliyor geri dönüş yapılmayan görüşmeler,ilanlar gerçekten boğuluyorum uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum her gün ağlıyorum sanki çözüm oluyormuşçasına..intihar korkutmuyor beni yeni mezunum nasıl olsa herkes öyle görüyor yeni mezun tecrübesiz biri hayatına son vermiş ne olacak ki ? hem annem babam da günah işlemez ben açık olduğum kapanmadığım için değil mi?​
neden zor meslektaşlarım neden yeni mezun için iş bulmak zor ,kendimi geliştirirken 2.77 ünv ortalamam yüzünden insanlardan tembel damgası yemek neden...neden insanlar ingilizce bilseydin seni çine gönderirdik maalesef alamayız demesi.. bu arada bir kaç saat önce satış müh pozisyonunda iş bulmuştum iş ile paralel ingilizce kursuna gitmek istedim iş saati hafta içi 20.00 da haftasonu 17.00 da bitiyor saatler çakışıyordu ingilizce kursuyla, tolerans istedim işe almaktan vazgeçtiler...ingilizce öğrenmeye çalışıyorum bu arada ama artık gerek var mı ölünce kurtulunca işe yaramayacak ki ..yoksa ölmek içinde mi ingilizce ve deneyim gerekiyor?
ben sadece kendimi geliştirmek istiyorum geliştirirken ingilizcemi de native seviyesine getirmek yanında almanca öğrenmek arapçamı da en üst seviyeye getirmek istiyorum 0 değilim kendimi ifade edebiliyorum konuşabiliyorum okuyabiliyorum dinleyebiliyorum ....işsizlik..yeni mezun olmak...dayanamıyorum artık
Allah sabır versin yaşadığın yeri bilgi ve becerini yazsaydın belki biri cevap yazardı. Bazı zaman sabırdır test .

Allah sabır versin yaşadığın yeri bilgi ve becerini yazsaydın belki biri cevap yazardı. Bazı zaman sabırdır test .
iş bağlantılarınız var ise eğer @MUHENDİSBEY iletişime geçip bu arkadaşa bir iş bulma şansınız yokmu?
Sabır dilekleri pek işe yaramıyor.
Bir mühendis olarak mutlaka tanıdık eş dost ahbap gibi birileri aracılığıyla bu arkadaşımıza yardımcı olabilirmisiniz acaba?
Yada yokmu başka biri en azından tavsiyede bulunsun biri.
Cevap yazmaya bile korkuyorlar sanırım.

iş bağlantılarınız var ise eğer @MUHENDİSBEY iletişime geçip bu arkadaşa bir iş bulma şansınız yokmu?
Sabır dilekleri pek işe yaramıyor.
Bir mühendis olarak mutlaka tanıdık eş dost ahbap gibi birileri aracılığıyla bu arkadaşımıza yardımcı olabilirmisiniz acaba?
Yada yokmu başka biri en azından tavsiyede bulunsun biri.
Cevap yazmaya bile korkuyorlar sanırım.
Herşey nasiptir .olur ya çok gezen bilir inşallah. diyelim.

Arkadaşım sen geçici basit bir işte çalışsan olmuyor mu? Alanında bir iş bulana kadar. Hani şimdilik iş seçmesen. Aile baskısı görmeyen insan sayısı dünyada çok azdır. Ekonomik özgürlüğüne kavuşup karısından kocasından baskı gören veya işinde mobbing uygulanan insan sayısı epey çoktur.

Senin hayatını değerli kılan en önemli şey mücadele ediyor olmandır.

Selâmün aleyküm

öncelikle forumumuzda bu konu yazısı ile derdinizi bizlerle paylaşmanız ile
sizin derdinize ortak olduğu bilmenizi isterim .

işi olanlar işsizlerin dertlerinden uzaktır ( kısmen diyelim kimde alınmasın ) ,
aklımıza anca kendimiz işsiz kalınca aklımıza gelir .
bu bakımdan bu konu forum yazınız ilaç gibi geldi !!! ( tabiki anlayana )

herkesin bir derdi vardır . hayır da, şer de Allah’tandır .

belki bir iş buldunuz bu işte kaza geçirecektiniz .

birde işi olan hastalık ile uğraşan kanser olan çocuğu olan kişileri düşünün .
benim ki dert mi diyeceksiniz ( şükür )
ALLAH deva , şifa versin .
ALLAH tarafından sınanıyoruz !!!

iş aramaya devam moralinizi bozmayın sabir , şükür ,dua ile ( her zaman )
hayat ne gösterecek bilinmez , sadece ALLAH bilir .
belki yarın bir iş bulursunuz , dualarım seninle .

kolay gelsin , sağlıcakla kalın .

Sayın @arkaplan
Öyle demeyin.Biliyor ve üzülüyoruz. Benim çocuk 4 yıl önce lise kpss girdi. Yaklaşık 2bin üzeri alımın 20si bile düz lise için ayrılmamıştı. Yani çoğu meslek lisesi branşları içindi.
Baktı olmayacak, bastı gaza şimdi diş hekimliği okuyor. Sonu ne olur bilinmez.Ayrıca, İki yeğenim var. Biri tekstil müh. Hayli yüksek geliri var. Diğeri tavsiyem üzerine elektrik müh. bitirdi. Kalıcı iş alanları kısıtlı. Aralıklı olarak, farklı şirketlerde ve uzak şantiyeler de iş buluyor. O da bu huzursuzluğun içinde. Bunlar üzücü şeyler ve tabiki düşündürücü.
Elk. Mühendisliğine yeni başlayanlara tavsiyem ise, Evet işletmeler cv ler de en az birkaç tane tecrübe görmek istiyor. Haklarıdır da.
Bu tecrübede sanırım doğu bölgelerinde yeni şantiye alanlarında bir kaç yıl çalışmakla mümkün.

İnanın 30lu yaşlarda yüzbinlerce gencin elinde gerçekten kariyer diplomalarla evde beklediğini ve yuva kuramadığını biliyorum.
İş alanları için fabrikalar ve bunun içinde ihracat ın şart olduğu gibi bir gerçek var.

Elimizde eskiden olan tekstili ise neredeyse kaybetti-kaybetmek üzereyiz.
Tarım deseniz, buğdayı ve eti satın aldığımız bir durumdayız. İlacı ve çoğu tohumu maalesef israil den, aldığımızı duyuyor ve üzülüyorum.
Turizm e ise, hiç ama hiç el atılmadı bence. Abartmıyorum hiç. Dünyanın uyduruk yerlerine, ulaşım, hızlı tren, yol, konaklama alt yapıları hazır ve tanıtım iyi olduğundan turist gidiyor. Ülkemin her yanında (iç ananadolu, karadeniz böl ve G.D.anadolu) tarih ve doğal güzellik varken, biz sadece Antalya ya yatırım yapıp reklam ediyoruz. Takıldık Antalya varsa-yoksa Antalya.

Elektrik malz. olarak dışarıya sanırım sadece trafo satıyoruz. Keşke (hiç savunmasam da) şu nükleer santraller çoğalsa elektrik ucuzlar ve belki fabrikalar açılır.
Neyse;
Genç İşsizlik bir çok olumsuzluğun sonucudur. Ama artık sonuçtan öte temel bir sorun oldu. Üzülmemek elde değil. Gençler bir düzen ve yuva kuramıyorlar.
Umarım "diplomalı genç işsizlik" çözülür. Hem de en kısa zamanda.

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Umudunu yitirmemeni söyleye bilirim. Çünkü 2 çocuk babasıyım ve okutuyorum da. 2 senedir. İşsizdim. 2 vasıta değiştirerek bir iş buldum. El aletleri tamiri yapıyorum. Bunada şükür. Dedim. Seni gayet iyi anlıyorum.
Ben işsizken int. Evlere iş verenlere üye oldum bir müddet onlara takıldım. Hiç yokken iyidir diye.... Elektronik devreler üzerinde çalıştım. Evlere lamba takmaya gittim. Arızalara gittim. Çevre edindim. Yani eğer bir imkanın varsa ve elektrikten anlıyorsan da bir kaç nalbur ile görüş onlara bu işler devamlı gelir ve sende para kazana bilirsin. Sana diyeceklerim bu kadar. Allah yolunu açık etsin.

sn. @LUTFiBEY dediklerinizin doğru , tamam .

ALLAH izin vermeden bir şey olmaz bir fikirmiyiz ?
üzülmekte bir yardımdır . ( çözüm müdür ? )
çözümdür nasıl !!!

bir rızıkımız var
“Yüce Allah’ın canlılara, yiyip içmek ve yararlanmak için verdiği her şey ''
rızıkmız yoksa , sadece ( kendimiz yapamayız ) Allah canımızı alır .

kendimiz bunu yaparsak . büyük günahtır .

iş çözümü nasıl olacak ?
başta inanç .
ahlak ( iş gerçek sahibine verilecek )
düzen yok . ( dayı amca , parti ) ,
çalışma yok . ( bankamatik memuru ) ,
istekler fazla ( işi tıkırında gidenler , gitmeyenler .)
bizler de kendimizi ., devlet de düzeltmek için çaba harcayacak .

devlet yapacak denge çok önemli ( her konuda )

ALLAH sonumuzu hayır eylesin .

kolay gelsin . sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Hakkinizda hayirlisi olsun askeriye elektronik bilen alıyor erkeklerden erkek olsaniz yardimci olurdum
son enerjimi buraya harcıyorum arkadaşlarıma anlatıyorum derdimi istanbulda iş bulursun ya sen aramıyorsun diyor yemin ederim 700 işe başvurdum işkur,kariyer.net,linkedin ve diğer googleladığım iş ilanları...Teknokentlere gittim deneyim deneyim dediler bazıları senle mi ilgilencez dedi...birisi işe alcam seni sabah gel başla,gelemezsen başlayamazsın dedi bir bakan danışmanı bunu yapan gel başla dediği yer 5 saat uzaklıkta şehir dışı söylediği saat gece 12...özgeçmişimi güncelliyorum beğensinler diye iki ön yazım var biri ingilizce biri türkçe..projelerimin resmi var ama iş yok yok ...kızsın sen rahat ol baban karşılıyor diyorlar kolay değil ki arkadaşlar istediğim ne kıyafet ne ayakkabı ne elektronik malzeme ne de internet alamıyorum alamıyorum..
bana bunların hepsi ağır geliyor geri dönüş yapılmayan görüşmeler,ilanlar gerçekten boğuluyorum uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum her gün ağlıyorum sanki çözüm oluyormuşçasına..intihar korkutmuyor beni yeni mezunum nasıl olsa herkes öyle görüyor yeni mezun tecrübesiz biri hayatına son vermiş ne olacak ki ?​
neden zor meslektaşlarım neden yeni mezun için iş bulmak zor ,kendimi geliştirirken 2.8 ünv ortalamam yüzünden insanlardan tembel damgası yemek neden...neden insanlar ingilizce bilseydin seni çine gönderirdik maalesef alamayız demesi.. bu arada bir kaç saat önce satış müh pozisyonunda iş bulmuştum iş ile paralel ingilizce kursuna gitmek istedim iş saati hafta içi 20.00 da haftasonu 17.00 da bitiyor saatler çakışıyordu ingilizce kursuyla, tolerans istedim işe almaktan vazgeçtiler...ingilizce öğrenmeye çalışıyorum bu arada ama artık gerek var mı ölünce kurtulunca işe yaramayacak ki .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri