ölü elektrik çarpar mı?

Ustalarım hayırlı ramazanlar...bir evde topraklama ve sıfırlama olmadıgını düş
ünelim...elimizde seyyar çoklu priz var...bu prizde topraklama kablosuna kontrol kalemi ile dokundugumuzda kontrol kalemi yanar ve biz buna ölü elektrik diyoruz..sorum su: Acaba bu ölü elektrik çamaşır makinesi veya şohben gibi topraklı cihazlar çalışırken artıp şiddetlenip insanı çarpar mı? veya rezistanslar vasıtasıyla suda insanı çarpacak derecede elektrik olur mu? Sorum basitse ustalarımdan özür diliyorum...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Çamaşır makinasındaki kaçak eklenirse faciaya dönüşür. Ama o indüklenen gerilim ölü elektrik çarpmıyor.

ve rezistans , su ve kaçak birleşirse bırakın çarpılması Allah Korusun o durumu yaşayan kişi ölür...

Merhaba, sistemde herhangi bir izolasyon hatası yoksa, kontrol kalemi neden yanıyor anlayamadım, aydınlatır mısınız?

Merhaba, sistemde herhangi bir izolasyon hatası yoksa, kontrol kalemi neden yanıyor anlayamadım, aydınlatır mısınız?
SLM sayın hiçbirşey hocam..Affına sığınarak söyle bir açıklama yapayım..Şimdi bir sortiden bir faz bir nötr birde topraklama kablosu geçsin...Bu topraklama kablosunun herhangi bir toprakla bağlantısı olmasın...Bu şekilde prizin topraklama çubuguna kontrol kalemi ile değdirdiğimizde kontrol kalemi yanacaktır.Fazın manyetik alanından dolayı ölü elektrik meydana geliyor..Yanlışım varsa lütfen düzeltin hocam...

Başıma gelen bir iki deneyimi burda paylaşmak istiyorum...

Sayın acemi elektrikçinin dediği olaya benzer bir olay başıma gelmişti.. Bir evde çamaşır makinesi ve şohben çalıştığında muslukta elektrik çarpılmasına maruz kalan bir müşterimin evine gitmiştim...Bir seyyar çoklu prizde ölü elektrik tespit ettik..Bu ölü elektriği giderdiğimizde bir daha muslukta elektrik çarpmadıgını müşterimizden duyum aldık...Tabiki de kaçak var mı diye çamaşır makinesi ve sohbeni her yeri kontrol ettik..Sonunda seyyar kabloda ölü elektriği giderdik sorun çözüldü..(Seyyar kablodaki kaçak değil ölü elektrikti)

2. tecrübem şu şekide oldu..Bir binada topraklama yapılmış fakat topraklama kablosu ana panoda yanlış kabloya bağlandıgı için elektrikli ev aletlerinin gövdesinde çarpılmalar yaşanmıştı..Binaya gittik ve prizlerin topraklama çubugunda kontrol kalemi ile dokundurdugumuzda ışık yanıyordu..Yalnız kaçak olabilir diyecek arkadaşlara sunu diyebilirim..Evlerde kaçak akım rolesi vardı..Eğer kaçak olsaydı kaçak akım roleleri atardı.Çünkü kaçak akım rolesi topraklama olmadan da vazifesini yerine getiriyor.. 2. tecrübemde trifaze sistemde dengesiz yüklenmelerden dolayı topraga da akım akabilir..belki bu da bu durumu tetikleyerek elektrik çarpılmalarına sebep oluyordur...

Şimdi hocam acaba benim tespitlerimde bir yanlışlık var mı? Veya yanlış yorumladıgım bir yer varsa beni aydınlatın lütfen..

Son düzenleme:
faz kalemi induksiyon gerilimi nedeniyle yanar. hafif carpabilir. topraklanmasi gerekir.

Ama sunu söyleyeyim..Ölü elektrik oldugu zaman çamaşır makinesi çalıştıgında kontrol kalemindeki ışık daha şiddetli yanıyo.. Bizzat denedim..Denemeden öncede çamaşır makinesinin gövdesinde kaçak olup olmadıgını iyice tespit ettikten sonra denedim...Zannımca ölü elektrik oldugunda sohben, çamaşır makinesi, tost makinesi gibi cihazlar çalıştıgında bu çarpılma daha siddetli olacağı kanısındayım...Acaba ölü elektrik bu cihazların gövdesinde toplanarak daha güçlü hale geldiğini söyleyebilir miyiz? Yoksa baştan sonra yanılıyor muyum?

Ama sunu söyleyeyim..Ölü elektrik oldugu zaman çamaşır makinesi çalıştıgında kontrol kalemindeki ışık daha şiddetli yanıyo.. Bizzat denedim..Denemeden öncede çamaşır makinesinin gövdesinde kaçak olup olmadıgını iyice tespit ettikten sonra denedim...Zannımca ölü elektrik oldugunda sohben, çamaşır makinesi, tost makinesi gibi cihazlar çalıştıgında bu çarpılma daha siddetli olacağı kanısındayım...Acaba ölü elektrik bu cihazların gövdesinde toplanarak daha güçlü hale geldiğini söyleyebilir miyiz? Yoksa baştan sonra yanılıyor muyum?

Merhalar Sayın DGN FRT ;

TTR ve Nym kablolar vardı. bir damarına faz verdim diğer boş kabloda faz görünüyordu. kontrol kalemine dokunurken nötre dokununca kalem daha fazla yandı.. yani akım geçmeye müsait durumda..

Saygılarımla...

elektriğin ölüsü dırısı olmaz kaçak varsa fazkalemı yakıyorsa insanada zarar verır ama çok ama az bır arkadaşim direkten elektriği kestığı halde arızayı onarmak için dıreğe çıktığında çarpıldı direkten duştu öldü bilirkişi raporunda kesılen hatta motor panolarında kondansatörler tam boşalmadan veya boşaltılmadan arızaya müdahaleden sonuçlanan kaza evde kı ölü elektrik dedığımızdede buna benzer arıza olabılır kondansatörden geçen gerılım monofaze motoru döndürecek güçte insan vücudu dayanabılırmı allah korusun

ben de ttr ve nym kabloda bir ucu faza değdirip diğer ucu kontrol ettim ve güçlü bir şekilde yanıyordu. kontrol kalemiyle dokunurken diğer elimle nötr dokununca kontrol kalemi çok güçlü yanıyor. yani hafif akım geçebiliyor. ama asla denemenizi tavsiye etmem...
Yiğit arkadaşım benim....Sırf konumuza ışık tutmak için nelere katlanıyosun...Gerçek elektrikçi sensin Sayın kocaeliklımacı...:D

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,216
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri