çok seviyeli evirici(invertör)

m.alpay53

Üye
Merhabalar ben mühendislik öğrencisi son sınıfım ve bitirme ödevim çok seviyeli eviriciler. Aşağıdaki devreyi kuracağım Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 elemanları Mosfet olarak kullandım (irfz44n) bu mosfetler mikrodenetleyici ile belli bir sıraya göre tetiklenecek. Programı yazdım ancak mosfetler için tetiklemeyi nasıl yapacağım sürücü kullanmam gerekir mi? şekilde görüldüğü gibi Q5 ve Q7 VGS (gate-source) gerilimi aynı değil yani bunları tetiklemek için gate uçlarına farklı gerilim uygulamak gerekli sanırım. devreyle ilgili daha döküman var ancak karışmasın diye şimdilik bunu paylaştım.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    10.7 KB · Görüntüleme: 33
Merhabalar ben mühendislik öğrencisi son sınıfım ve bitirme ödevim çok seviyeli eviriciler. Aşağıdaki devreyi kuracağım Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 elemanları Mosfet olarak kullandım (irfz44n) bu mosfetler mikrodenetleyici ile belli bir sıraya göre tetiklenecek. Programı yazdım ancak mosfetler için tetiklemeyi nasıl yapacağım sürücü kullanmam gerekir mi? şekilde görüldüğü gibi Q5 ve Q7 VGS (gate-source) gerilimi aynı değil yani bunları tetiklemek için gate uçlarına farklı gerilim uygulamak gerekli sanırım. devreyle ilgili daha döküman var ancak karışmasın diye şimdilik bunu paylaştım.
evet sürücü lazım. ir2110 olabilir mesela.

bunu doktora tezi olarak yapmışlar ve 16 adet mosfet için 17 bağımsız kaynağı yapmış öyle kullanmışlar. O şekilde olmaz mı?
alıntı:

Şekildeki prensip şemasında görüldüğü üzere protopi yapılan eviricide 16 adet
güç mosfeti kullanılmıştır. Mosfetlerin iletim durumuna geçmesi için gate-source
arasındaki gerilimin +10V, kesim durumuna geçmesi için 0V veya -10V olması
gerekmektedir. Bu yüzden devrede varolan güç mosfetlerinin tetiklenmesinde
kullanılmak amacıyla en az 15 adet bağımsız gerilim kaynağına ihtiyaç vardır. Bu
amaçla mosfet tetiklemeleri için bağımsız gerilim kaynağı devresi yapılmıştır. Şekil
6.8’de bağımsız gerilim kaynağı modülünün fotoğrafı görülmektedir.
Şekil 6.8: Bağımsız gerilim kaynağı devresinin fotoğrafı
98
Mosfet elemanlarının tetiklemelerinde kullanılmak üzere yapılan devrede 17 adet
bağımsız gerilim kaynağı bulunmaktadır. Devre için ferit toroid üzerinde 1 orta uçlu
primer sargısı, 17 sekonder sargısı bulunan transformatör tasarlanmış ve
gerçeklenmiştir. Orta uçlu primer sargısı 2 adet BDX33C transistörler yardımıyla
20kHz’de anahtarlanmaktadır. Sekonder sargısı çıkışı bir köprü diyot ve kondansatör
yardımı ile doğrultulmakta ve 12V doğru gerilim elde edilmektedir. Transistörlerin
tetikleme sinyallerini elde etmek için PIC16F84 mikrodenetleyici kullanılmıştır. 2.jpg

Pratikte uygulamak epey zor olabilir. Çünkü dediğiniz gibi DC baralarının ayrı ve izole olması gerekiyor birbirinden ki çok seviyeli SPWM oluşabilsin. Sinüsle modülasyon yapılmış üçgen dalga ile uğraşıyorsunuz sanırım. IR2110 da olur pulse trafosuda olur. Fakat pulse trafosunda biraz parazite açık bir yapı oluyor genelde ve filtre takman gerekebiliyor. Yalnız bu proje biraz zordur özellikle böyle çok seviyeli eviriciler. Doktora tezi olarakta nasıl kabul edilmiş hayret ya.

bunu doktora tezi olarak yapmışlar ve 16 adet mosfet için 17 bağımsız kaynağı yapmış öyle kullanmışlar. O şekilde olmaz mı?
alıntı:

Şekildeki prensip şemasında görüldüğü üzere protopi yapılan eviricide 16 adet
güç mosfeti kullanılmıştır. Mosfetlerin iletim durumuna geçmesi için gate-source
arasındaki gerilimin +10V, kesim durumuna geçmesi için 0V veya -10V olması
gerekmektedir. Bu yüzden devrede varolan güç mosfetlerinin tetiklenmesinde
kullanılmak amacıyla en az 15 adet bağımsız gerilim kaynağına ihtiyaç vardır. Bu
amaçla mosfet tetiklemeleri için bağımsız gerilim kaynağı devresi yapılmıştır. Şekil
6.8’de bağımsız gerilim kaynağı modülünün fotoğrafı görülmektedir.
Şekil 6.8: Bağımsız gerilim kaynağı devresinin fotoğrafı
98
Mosfet elemanlarının tetiklemelerinde kullanılmak üzere yapılan devrede 17 adet
bağımsız gerilim kaynağı bulunmaktadır. Devre için ferit toroid üzerinde 1 orta uçlu
primer sargısı, 17 sekonder sargısı bulunan transformatör tasarlanmış ve
gerçeklenmiştir. Orta uçlu primer sargısı 2 adet BDX33C transistörler yardımıyla
20kHz’de anahtarlanmaktadır. Sekonder sargısı çıkışı bir köprü diyot ve kondansatör
yardımı ile doğrultulmakta ve 12V doğru gerilim elde edilmektedir. Transistörlerin
tetikleme sinyallerini elde etmek için PIC16F84 mikrodenetleyici kullanılmıştır.Ekli dosyayı görüntüle 17569

cesitli sürücüler kullanabilirsiniz. pulse trafosu ,sürücü entegresi, pnp npn transistorle gibi. tamamen size kalmıs. günümüz ekonomi devri. effective ve ucuz olması kullanacagınız parçaları belirliyor.

ben bu devreyi pulse trafosu ile bağımsız gerilim kaynakları elde edip sürmeyi düşünüyorum (yani yukarıdaki devreyi yapacağım) devrede 8 tane mosfet için ayrı ayrı trafo çıkışlarından 10 volt alacağım ve her mosfetin gate ucuna +10volt bağlayacağım - yi nereye bağlamam gerekiyor acaba? ben source ucuna - yi bağlayıp trafodan elde ettiğim 10 voldu gate-source arasına bağlamayı düşünüyorum ve VGS gerilimini bu şekilde kontrol edip mosfeti kontrol etmeyi planlıyorum. Düşüncemde yanlışlık var mıdır acaba? trafodaki 10 voltu gate- source arasına bağlayarak bu iş halledile bilir mi?

ben bu devreyi pulse trafosu ile bağımsız gerilim kaynakları elde edip sürmeyi düşünüyorum (yani yukarıdaki devreyi yapacağım) devrede 8 tane mosfet için ayrı ayrı trafo çıkışlarından 10 volt alacağım ve her mosfetin gate ucuna +10volt bağlayacağım - yi nereye bağlamam gerekiyor acaba? ben source ucuna - yi bağlayıp trafodan elde ettiğim 10 voldu gate-source arasına bağlamayı düşünüyorum ve VGS gerilimini bu şekilde kontrol edip mosfeti kontrol etmeyi planlıyorum. Düşüncemde yanlışlık var mıdır acaba? trafodaki 10 voltu gate- source arasına bağlayarak bu iş halledile bilir mi?

Mosfet source bacağına göre 10V ile gate e vererek anahtarlama yapabilirsiniz. Pulse trafosunda bi ucu gate ucuna diğer ucu source bacağında olmalıdır. Tüm mosfetlerde. Fakat pulse trafosunda dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var, onları internette biraz araştırın derim. Çünkü tüm mosfetleri senkron halinde yönetmek kolay değildir.

Eklentideki gibi bi pulse trafo devresi hazırlayabilirsiniz. Burdaki diyot hızlı diyot olmalıdır 1N5819 gibi, Rg direnci gate direncidir ve 4 ile 27R arasında değişebilir. Bu mosfetin gate ucunun çekeceği akım ile alakalıdır. Genelde 5 ile 12R arasında görülebilir bu değer. Ciss değeri mosfette yer alan gate - source kapasitansıdır ve C kapasitörü bu kapasitansın en az 10 katı olmalıdır. C kapasitörleri kutupsuz olmalıdır resimdeki yanlıştır.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• pulse transformer.jpg
    pulse transformer.jpg
    19.5 KB · Görüntüleme: 14
evet gate nin return ucu sourcdur evet. trafonun birini gateye birini sourca vereceksiniz.

Cevaplarınız için teşekkürler. bağımsız gelirim kaynağıyla mosfetleri sürmeyi düşünüyorum sonucu yine buraya yazarım

Devreyi bağımsız kaynağıyla denedim çalıştı fakat mosfetin ucunu boşta bırakınca kendiliğinden iletime giriyor. bunu önlemek için gate ile toprak arasına ( devredeki yükü sürmek için gereken güç kaymağı) direnç bağladım ve gate ucuna gerilim verildiğinde iletimde, gate ucu boş bırakıldığında tıkamada çalıştı. Kurduğum devre temsili olarak şu şekilde oldudsadsa.jpg
Benim kuracağım devrede iki adet güç kaynağı (veya daha fazla) olacağı için devredeki mosfetlerin gate ucundan toprağa direnç atma işini nasıl yapabilirim? devrede iki adet bağımsız gerilim kaynağı olduğundan gate ucundan toprağa direnç bağlayayım desem neye göre toprak o belli değil. Devre aşağıdadır ve yukarıdaki R2 direncini koymadığımda mosfet kendiliğinden iletime geçmektedir. Bu konularda çok fazla bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum :)
asd.jpg
ilk resimdeki değerler temsilidir önemli olan şekildir

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri