çamaşır makinesi hız sorunu

selman_260

Üye
s.a. beko 2314 3p çamaşır makinesi programa basladıktan sonra yıkama evresınde ıken deviri normalden hızlı donuyor buda sag devirden sola gecerken makineyi yerinden hoplatıyor hız kartını soktüm ama üzerinde herhangi bir yanma işareti yok gibi diyotların anot girişlerinde biraz kararma var bu kararma yanma alametimidir.. ayrıca hız kartında sorun yoksa bu makine neden bu kadar hızlı devirde yıkama yapıyor vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.. (kazanı elimle bastırdığımda top gibi oynamıyor amortısorler saglam galıba)

motor tako generatörünü kontrol ediniz.amartisörler sağlam.

bu motor tako generotorunu nasıl kontrol ediyoruz acaba ben bir öğrenciyim fazla bilgim yok makine hakkında

Kardeş Makinanın göbek bilyalarını degiştirirsen sorun çözülür derim.

sarı kablolu parça takometre onun geçtiği yerde motor mili üzerindeki de onun mıknatısı. Öncelikle mıknatısta çatlak / kırık olmamasına dikkat ediniz. Mıknatıs Sağlam ise takometreyi servisten temin edip değiştirebilirsiniz

sarı kablolu parça takometre onun geçtiği yerde motor mili üzerindeki de onun mıknatısı. Öncelikle mıknatısta çatlak / kırık olmamasına dikkat ediniz. Mıknatıs Sağlam ise takometreyi servisten temin edip değiştirebilirsiniz

Arkadaşımızın önerisine katılıyorum

(+) olarak kartın triyak kısa devre olma olasılıgınıda göz önüne alın tako hatasının benzer hata belirtileri verecektir.
triyakı degiştirin

s.a. beko 2314 3p çamaşır makinesi programa basladıktan sonra yıkama evresınde ıken deviri normalden hızlı donuyor buda sag devirden sola gecerken makineyi yerinden hoplatıyor hız kartını soktüm ama üzerinde herhangi bir yanma işareti yok gibi diyotların anot girişlerinde biraz kararma var bu kararma yanma alametimidir.. ayrıca hız kartında sorun yoksa bu makine neden bu kadar hızlı devirde yıkama yapıyor vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.. (kazanı elimle bastırdığımda top gibi oynamıyor amortısorler saglam galıba)
slm.
takolu motorlarda bobin kolay kolay kısa devre olmaz
ancak kopma durumu çok sık görülür
kopuk bir tako bobini olan makinada ise motor hiç dönmez.
mıknatıs çatlak olsa sağ sol yön değişiminde aniden sallanma olmaz.arada bekleme yapar.
arıza elektronik kartın gördüğü rutubet olabilir
yada kart üzerinde triac kısa devre. kolay gelsin

selam arkadaşlar.

aynı sorun bende de oldu. beko çamaşır makinesi 2313 cy modeli...

makineyi ters çevirip, tako mıknatısını açtım. mıknatısın etrafında siyah karartılar, oksitlenmeler vs. şeyler olmuş. onları temizledim. makineyi ters çevirince görünen birkaç kablo bağlantısının da oksitlenmiş kısımlarını temizledim.

makineyi çalıştırdım, düzeldi.

fakat, 2. çalıştırışımda tekrar aynı sorunu verdi. şu anda aynı sorunu bazen tekrarlıyor, bazen normal çalışıyor. kafasına göre takılmakta.

problemin hız modülünden, ya da tako mıknatısının rutubetlenmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

hız modülünü çıkartıp temizleyemedim, çok fazla içeriye koymuşlar. hız modülünde bir karartı vardı. sorun tekrarlarsa, mecburen hız modülünü çıkartıp, ona bir göz atmak zorunda kalacağım... makine Allah'a emanet çalışıyor şu anda.

servisi aradım;

tako mıknatısının değişmesi durumunda 160 tl,
hız modülünün değişmesi durumunda 60 tl para istedi.

sanki bilgisayarın ana kartını değiştiriyoruz. bu kadar pahalı olmaması gerekirdi parça fiyatlarının...

selam arkadaşlar.

aynı sorun bende de oldu. beko çamaşır makinesi 2313 cy modeli...

makineyi ters çevirip, tako mıknatısını açtım. mıknatısın etrafında siyah karartılar, oksitlenmeler vs. şeyler olmuş. onları temizledim. makineyi ters çevirince görünen birkaç kablo bağlantısının da oksitlenmiş kısımlarını temizledim.

makineyi çalıştırdım, düzeldi.

fakat, 2. çalıştırışımda tekrar aynı sorunu verdi. şu anda aynı sorunu bazen tekrarlıyor, bazen normal çalışıyor. kafasına göre takılmakta.

problemin hız modülünden, ya da tako mıknatısının rutubetlenmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

hız modülünü çıkartıp temizleyemedim, çok fazla içeriye koymuşlar. hız modülünde bir karartı vardı. sorun tekrarlarsa, mecburen hız modülünü çıkartıp, ona bir göz atmak zorunda kalacağım... makine Allah'a emanet çalışıyor şu anda.

servisi aradım;

tako mıknatısının değişmesi durumunda 160 tl,
hız modülünün değişmesi durumunda 60 tl para istedi.

sanki bilgisayarın ana kartını değiştiriyoruz. bu kadar pahalı olmaması gerekirdi parça fiyatlarının...

yetkili servis komple motor değiştiriyor,onun için fiyatı kabarık oluyor.

Hız kontrol kartına ulaşmak için:

Çamaşır doldurma kapağını açıp lastiği saran tel çemberi çıkarın. Kilidin üst ve altındaki vidaları sökün. Lastiği ön gövdeden ayırın.

Makinenin alt tampon kapağını çıkarın. Ön sac kısmın altında 3 tane vida göreceksiniz. Onlar sökün, ardından ön sacı alta doğru itin. Yerinden çıkacaktır. Makinenin su seviye şalteri, modülü ve rezistansına buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

Kart rutubet alıyor olabilir, bu durumu da bir kontrol edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,402
Kullanıcılar
450,300
Son üye
objektifyorumcuofficial

Yeni konular

Geri