Ücretler konusunda hoşnutsuzluklar nasıl giderile bilinir

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Yeni yıla yaklaştığımız bugünlerde yine askeri ücret konusunda tartışmalar başladı. Bu tartışmalar yeni değil onlarca yıldır devam etmekte. İşçi kesimi yeterli maaş alamadığından şikayet ederken işveren ise yüksek askeri ücret olması durumunda bu ücreti ödemekte zorlanacağını söyleyerek. Talep edilen ücretin daha makul bir tutar olması gerektiğini savunmakta.

Bu durum anlaşılan o ki bir çözüm üretilmediği takdirde yıllarca daha devam edecek gibi gözükmekte.

Peki kalıcı çözüm ne bu hoşnutsuzluklar nasıl giderile bilir?

Şahsi düşüncem OYAK modelinin işçiler içinde uygulanması

3 Ocak 1961'de kabul edilen kanuna göre, "Milli Savunma Bakanlığına bağlı olmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sosyal yardımları sağlamak ve merkezi Ankara'da bulunmak üzere (Ordu Yardımlaşma Kurumu)". Böylece 1 Mart 1961 tarihinde OYAK resmen kuruldu.

OYAK’in kuruluşunda gelir kaynağı şu şekilde sağlanmış. Askerlerin her ay maaşlarından %5-10 arasındaki kesintiler yapılarak OYAK kuruluşunda bu paraların bir havuzda toplanması sağlanmış. Toplanan bu paralar ile yatırım yapılmaya başlanmış.(Fabrikalar,bankalar, inşaaat şirketleri v.s)

Bugüne gelindiğinde yaklaşık 60 yıl sonra OYAK grubu Türkiyenin en büyük kuruluşlarından bir tanesi olmuş. Bugün artık OYAK grubu Erdemir Çelik Fabrikası,İsdemir Çelik Fabrikası,Oyak Çimento, Denizli Çimento Fabrikaları, OYAK Renault gibi Türkiyenin en büyük fabrikalarının sahibi.

Aşağıdaki linkden OYAK grubunun sahip olduğu şirketlere ulaşa bilirsiniz.

https://www.oyak.com.tr/oyak-grup-sirketleri/faaliyet-alanlari/

OYAK grubu sayesinde hem askerler kendilerine ek gelir ve emekli maaşı sağlamışlar. Hem Türk insanına iyi şartlarda iş imkanı sağlanmış. Hemde devlet bu fabrikalardan vergi alarak kendi gelirlerini yükseltmiş.

Bu model yaklaşık 60 yıldır devam etmekte. Denenmiş ve bence doğru bir model olduğu kanıtlanmış.

Aynı modelin devlet destekli olarak işçiler için de uygulanmasının hem Türk halkı hemde devletimiz için iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

Eğer işçiler içinde bu şekilde bir şirket yapısı oluşturulur ise İşçi sayısısının askerlere göre çok daha fazla olmasından dolayı, önümüzdeki 20 yıl içersin de bu şirketin şuan ki OYAK grubundan daha büyük bir kuruluşun olacağını tahmin ediyorum.

Sonuç olarak işçiler için kurulacak her fabrikada çalışmak için yeni bir iş kapısı, devlet için yeni bir gelir kapısı(vergi) olacaktır. İşçilerde kendi sahibi oldukları fabrikalarda çalışmanın gururunu yaşayacak ve fabrikanın sahibi oldukları için daha verimli çalışacaklarını düşünüyorum.

Dolayısıyla her yıl yaşanan ücret artışlarındaki tartışmalarda bu modelle beraber umut ediyorum ki sona erecektir.

Konu ile ilgili sizlerin de farklı bir düşüncesi var ise buradan bildire bilirseniz. İnşallah bizim sesimizi duyan birileri çıkarda bu ve bunun gibi modeller uygulanır.

Yeni yıla yaklaştığımız bugünlerde yine askeri ücret konusunda tartışmalar başladı. Bu tartışmalar yeni değil onlarca yıldır devam etmekte. İşçi kesimi yeterli maaş alamadığından şikayet ederken işveren ise yüksek askeri ücret olması durumunda bu ücreti ödemekte zorlanacağını söyleyerek. Talep edilen ücretin daha makul bir tutar olması gerektiğini savunmakta.

Bu durum anlaşılan o ki bir çözüm üretilmediği takdirde yıllarca daha devam edecek gibi gözükmekte.

3 Ocak 1961'de kabul edilen kanuna göre, "Milli Savunma Bakanlığına bağlı olmak ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına sosyal yardımları sağlamak ve merkezi Ankara'da bulunmak üzere (Ordu Yardımlaşma Kurumu)". Böylece 1 Mart 1961 tarihinde OYAK resmen kuruldu.

OYAK’in kuruluşunda gelir kaynağı şu şekilde sağlanmış. Askerlerin her ay maaşlarından %5-10 arasındaki kesintiler yapılarak OYAK kuruluşunda bu paraların bir havuzda toplanması sağlanmış. Toplanan bu paralar ile yatırım yapılmaya başlanmış.(Fabrikalar,bankalar, inşaaat şirketleri v.s)

Bugüne gelindiğinde yaklaşık 60 sonra OYAK grubu Türkiyenin en büyük kuruluşlarından bir tanesi olmuş.Bugün artık OYAK grubu Erdemir Çelik Fabrikası,İsdemir Çelik Fabrikası,Oyak Çimento, Denizli Çimento Fabrikaları, OYAK Renault gibi Türkiyenin en büyük fabrikalarının sahibi.

Aşağıdaki linkden OYAK grubunun sahip olduğu şirketlere olaşa bilirsiniz.

OYAK grubu sayesinde hem askerler kendilerine ek gelir ve emekli maaşı sağlamışlar. Hem Türk insanına iyi şartlarda iş imkanı sağlanmış. Hemde devlet bu fabrikalardan vergi alarak kendi gelirlerini yükseltmiş.

Bu model yaklaşık 60 yıldır devam etmekte. Denenmiş ve bence doğru bir model olduğu kanıtlanmış.

Aynı modelin devlet destekli olarak uygulanmasının işçiler için de uygulanmasını hem Türk halkı hemde devletimiz için iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

Eğer işçiler içinde bu şekilde bir şirket yapısı oluşturulor ise İşçi sayısısının askerlere göre çok daha fazla olmasından dolayı, önümüzdeki 20 yıl içersin de bu şirketin şuan ki OYAK grubundan daha büyük bir kuruluşun olacağını tahmin ediyorum.

Sonuç olarak işçiler için kurulacak her fabrikada çalışmak için yeni bir iş kapısı, devlet için yeni bir gelir kapısı(vergi) olacaktır. İşçilerde kendi sahibi oldukları fabrikalarda çalışmanın gururunu yaşayacak ve fabrikanın sahibi oldukları için daha verimli çalışacaklarını düşünüyorum.

Dolayısıyla her yıl yaşanan ücret artışlarındaki tartışmalarda bu modelle beraber umut ediyorum ki sona erecektir.

Konu ile ilgili sizlerinde farklı bir düşüncesi var ise buradan bildire bilirseniz. İnşallah bizim sesimizi duyan birileri çıkarda bu ve bunun gibi modeller uygulanır.
Kimse benim maaşımdan birşey kesmesin mümkünse . Ben kendim paramı nereye yatıracağını bilecek kadar fikir sahibiyim . Zaten hali hazırda kesenlerden usandım .

Bugüne gelindiğinde yaklaşık 60 yıl sonra OYAK grubu Türkiyenin en büyük kuruluşlarından bir tanesi olmuş. Bugün artık OYAK grubu Erdemir Çelik Fabrikası,İsdemir Çelik Fabrikası,Oyak Çimento, Denizli Çimento Fabrikaları, OYAK Renault gibi Türkiyenin en büyük fabrikalarının sahibi.

Aşağıdaki linkden OYAK grubunun sahip olduğu şirketlere ulaşa bilirsiniz.

Aynı modelin devlet destekli olarak işçiler için de uygulanmasının hem Türk halkı hemde devletimiz için iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

Eğer işçiler içinde bu şekilde bir şirket yapısı oluşturulur ise İşçi sayısısının askerlere göre çok daha fazla olmasından dolayı, önümüzdeki 20 yıl içersin de bu şirketin şuan ki OYAK grubundan daha büyük bir kuruluşun olacağını tahmin ediyorum.

Konu ile ilgili sizlerin de farklı bir düşüncesi var ise buradan bildire bilirseniz. İnşallah bizim sesimizi duyan birileri çıkarda bu ve bunun gibi modeller uygulanır.
ustam böyle konuları burada tartışmaya açmasak bence daha iyi olur. çünkü işin içine siyaset giriyor, ekonomi yönetimi giriyor. benim ak dediğime siz kara dersiniz, sizin ak dediğinize ben kara derim, tartışma uzaaaar gider. kalpler kırılır. istenmeyen hoş olmayan sözler söylenir. biz burada elektriğe takılalım, bizi çarpan üzen elektrik- elektronik olsun.

Türkiye'de toplu yapılabilecek her türlü ekonomik organizasyonun devlet eliyle olsa bile kazık çıkarma ihtimali vardır. Maalesef biz böyleyiz. Herkes kendi başının çaresine bakmak zorundadır. Birlikten kuvvet doğmaz bu coğrafyada kandırılabilecek hakkı yenecek insan topluluğu doğar.

OYAK doğru örnek olmaz. Hele ki günümüz Türkiye'sinde hiç olmaz. OYAK'ın kendine has bir yapısı ,zamanında yasal olarak bulunan bir takım piyasa avantajları, yöneticilerin vasfı gibi bir sürü detayı var ki son yıllarda oyakta eskisi gibi kar dağıtamıyor.

Piyasaya oyakvari bir kaç şirket daha girse bile hemen hemen hiç biri ayakta kalamaz.

Bu konular ince hesaplar .
İç mevzuat bilmediğimden konuya hakim değilim .

Yorum yok !!!

Tek bildiğim para çeker .
İş bilenin kılıç kuşananın , diğer ?

Sn. @paskomya üstatımızın yazısında dediği gibi davranmamız yerinde olur .

Konu arıyorsanız , konular bulabilirim .
Önce yediğimiz içtiğimizden başlayabiliriz ( sağlık !!! )

Kolay gelsin , Sağlıcakla ...

Türkiye'de toplu yapılabilecek her türlü ekonomik organizasyonun devlet eliyle olsa bile kazık çıkarma ihtimali vardır. Maalesef biz böyleyiz. Herkes kendi başının çaresine bakmak zorundadır. Birlikten kuvvet doğmaz bu coğrafyada kandırılabilecek hakkı yenecek insan topluluğu doğar.
psikolojide "öğretilmiş çaresizlik" diye bir olgu vardır, günümüzde bu olgu güzel ülkemde nasıl tırtıklarıma döndü. güzel halkım o kadar aç bırakıldı ki ahlak değerleri yerle bir oldu. kimin eline biraz güç geçse hemen "nasıl bu işletmeyi büyütür geliştiririm" yerine "nasıl kendimi büyütür geliştiririm e" döndü. bir de siyasetin karanlık yüzü vardır. kimler ne kadarını biliyor bilemem. namus, hak, hukuk, eşitlik diyen partisi hiç önemli değil ( hem sağcısını, hem de solcusunu), kişilerin milletvekili olduktan sonraki söylemlerinin ve yaptıklarının ne kadar değiştiğine şahit oldum. ya işin ucu polemiğe gidiyor en iyisi konuşmayalım. bu arada sizin o OYAK dediğiniz kuruma da ben yakından şahitlik ettim. zannettiğiniz kadar sütten çıkmış ak kaşık değillerdi.

Beklemedeyiz . ( ücrete zam - ürünlere zam )

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri