Çok Sayıda Aküyü Paralel Bağlamak (Güneş Enerjisi)

BozBeyaz

Üye
Selamlar,

Bir konuda birikim ve tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum.

Bağ evimde kullandığım güneş paneli - akü grubu yapısını geliştirmek istiyorum. Şuan 125W panel ve 6x12v paralel akü grubu ile aydınlatma ihtiyacımı karşılıyorum. (İlkel ve mahsurlu bir yapı olduğunun farkındayım)

Elimde çok sayıda, muhtelif ömürlerde 12W-9ah (Yuasa NPW45-12) akü mevcut. Bunlardan istifade etmek istiyorum ve yaklaşık 30 adedini, ideal bir paralel yapıyla kullanmayı planlıyorum.

Akülerin birbirine yük bindirmesi, kablo güvenliği ve şarj/deşarj değerlerini optimize etmek için ekteki görselde anlatmaya çalıştığım bir yapı kurguladım. Sizce bu yapı doğru ve ideal midir? Ayrıca direnç ve diyotlarda hangi modelleri kullanmalıyım?

Ek olarak; elektronikçi olmadığımı belirtmek istiyorum. Mantık ve kurgu hataları olabilir hatta teamüllere aykırı şekilde ifade etmiş olabilirim. Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• panel.png
    panel.png
    17.1 KB · Görüntüleme: 204
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Çizdiğiniz şemada solar panel> şotki (bariyer) diyot> solar regülatör>akü/aküler > 220 volt AC için uygun inverter > 12 volt DC için sigortayla aküden direk kullanma şeklinde sizin belirtmiş olduğunuzdan farklı olarak nizami (değişmez) solar sistem bağlantıları genellikle bu sistmelerde tercih edilerek yapılır. 125 watt panelden çıkışta yalnız + uç bir solar regülatöre tek kutupla girmiş, - uç da düz (bypass) olarak giderek bu aküye ulaşmış bu solar devrenizde, Solar reg.'ün iki ucundan + ve - şeklinde girip + ve - olarak ayrı uçlarla rteg. içinden çıkması gerekiyordu, dirençleri akımı sınırlamak için koyabilmek, eğer geçen akımı sınırlamak amaçlı ise zaten solar regülatörler akü şarj akımını akü şarjı için kendi içinden regüle edip sınırlamış oluyor, bu şarj şeklinizde nizami olmayan bazı yanlışlar var yani.

Solar sistem bağlantılarının doğru şeklini internetteki kaynaklardan da araştırıp en doğru olan elektrik bağlantı devre şemaları şeklinde kolayca bulursunuz. Regülatör hakkında ise doğru bir seçimi yapıp yapmadığınızı anlayabilmemiz için reg. ün bir resmini çekip forumdan bize göstermeniz çok daha iyi olur.

Şunu net olarak belirtmek isterim ki, çok sayıda aküyü çok fazla sayıda paralel bağlamak çok uygun değildir, örneğin 36-48 volt DC solar sistemleri düşünmek, elinizdeki bu düşük amperli aküleri değerlendirmek için iyi bir çözüm olarak düşünülebilir,ancak o zaman da panel sayısının da katlanarak artabilmesi şartı olur. İki adet akünün bile çok uzun vadelerde (bağ evinde uzun vadede kullanacağınız için) paralel bağlı kalmasını çoğu zaman (idealinde) bizler önermiyoruz ve genellikle aküler ayni UPS'lerdeki gibi güç artırılması için seri olarak bağlanıyor veya amper*saat kapasitesi büyük aküler tek, 2, 3, 4 adedi seri bağlı olarak (12, 24, 36, 48 volt DC solar DC sistemleri oluşturulmak amacıyla) kullanılıyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Solar panel> şotki (bariyer) diyot> solar regülatör>akü/aküler şeklinde sizin belirtmiş olduğunuzdan farklı olarak nizami (değişmez) solar sistem bağlantıları genellikle bu sistmelerde tercih edilerek yapılır. 125 watt panelden çıkışta yalnız + uç bir solar regülatöre tek kutupla girmiş, - uç da düz (bypass) olarak giderek bu aküye ulaşmış bu solar devrenizde, Solar reg.'ün iki ucundan + ve - şeklinde girip + ve - olarak ayrı uçlarla rteg. içinden çıkması gerekiyordu, dirençleri akımı sınırlamak için koyabilmek, eğer geçen akımı sınırlamak amaçlı ise zaten solar regülatörler akü şarj akımını akü şarjı için kendi içinden regüle edip sınırlamış oluyor, bu şarj şeklinizde nizami olmayan bazı yanlışlar var yani.

Solar sistem bağlantılarının doğru şeklini internetteki kaynaklardan da araştırıp en doğru olan elektrik bağlantı devre şemaları şeklinde kolayca bulursunuz. Regülatör hakkında ise doğru bir seçimi yapıp yapmadığınızı anlayabilmemiz için reg. ün bir resmini çekip forumdan bize göstermeniz çok daha iyi olur. Kolay gelsin.

Çizim hatalı olmuş evet. Güncelliyorum hemen. Şarj kontrolü için şunu kullanmayı planlıyorum;

https://www.motorobit.com/urun/sarj-kontrol-devresi-12-24v-aku-ve-lityum-pil-uyumlu

Regülatörü son aşamaya bıraktım. Standart güneş paneli kontrolörleri aküyü algıladıkları için onu kullanamam sanıyorum. DC'yi 18'den 15'e düşürecek alelade bir regülatör tercih ederim diye planlıyorum. Sizin bu konuda öneriniz var mı?

Diyot ve dirençlerin konumları uygunudur sizce? Hangi modelleri kullanmalıyım açıklamalarından pek anlayamadım açıkçası.

Merhaba. Kurşun asit-lityum uyumlu (üniversal tip) reg. kartının amper değerini bu linkten göremedim, sizin işinize yaraması için 125 watt panelin amper çıkış değeri için buna uygun olabilmeli, sizin öncelikle bunu araştırıp bulmanız da gerekiyor. Yani linkteki reg. 'ün en az 10 ampere sahip olması, solar panelin 6.94 A max. amperi (solar panel çıkışındaki) için en az 10 amper kapasitesinde bir solar regülatörü olmalıdır. Diyot ve dirençlerin asıl konuluş amacını tam anlayamadığım için bu konudaki şahsi fikrimi de pek belirtemiyorum. Solar sistemlerde bunlara hiç gerek yoktur, parçalar ayni PC'ler toplanır gibi arada diyot, direnç, vb. harici elemanlar (panelden sonraki şotki diyodun kllanımı hariçtir) kullanılmadan genellikle kullanılıyor. Kolay gelsin.

Diyotları kullanmaktaki amacım akülerin birbirlerini şarj etmemeleri. Bir aküm 12.8v iken diğer aküm 13v, bir diğeri 12.6v tam dolumda şarj değeri veriyor. İleride akümün biri 11v'a düşecek olursa inverter güç çekmese bile diğer aküler bu arızalı aküyü beslemeye çalışacaktır.

Diğer taraftan, akünün hızlı şarj ve hızlı deşarj olmasının önüne geçmek istiyorum. Her akü en fazla 1am ile şarj olup 3am ile deşarj olmalı. Böylece kabloların güvenliği ve enerji kaybını önleyebilirim diye düşünüyorum.

Konuyu etraflıca düşündüğünüzde eminmisiniz? Düşük kapasiteli şarj olduğunda diğerlerini nasıl devam edecek nasıl dolacak?

Her sistem en zayıf halka kadar sağlam, en düşük kapasite kadar verimlidir.

Akülerin gerilim eşitliği sağlandığı sürece parelel bağlanmasında hiçbir sakınca olmaz.
12V luk bir akü aslında 12V değildir. Akü tipine ve ömrüne bağlı olarak, 13.8 hatta 14V çıkış gerilimi bile verebilir.
Eğer akü miadını doldurmuş ise tam şarjda asla 13.8 volta ulaşamayacaktır.
Bu sebeple....
Eski aküleri mümkün mertebe bağlamayınız.
Aküler arasında direnç veya diyot kullanımı olmaz.
Eski aküler asla şarj olamayacakları için parelel bağlantıda bir çeşit yük (direnç) olarak görev yapacaklardır. Yani şarj olmaya çalışacaklar ve akım çekecekler ama asla tam şarj olamayacaklardır.
Aydınlatma için eğer mecbur değilseniz inverter kullanmayınız. 12V ile çalışan power LED'ler size yeterli aydınlatmayı sağlayabilir. Üstelik daha az enerji harcarlar.

Konuyu etraflıca düşündüğünüzde eminmisiniz? Düşük kapasiteli şarj olduğunda diğerlerini nasıl devam edecek nasıl dolacak?

Her sistem en zayıf halka kadar sağlam, en düşük kapasite kadar verimlidir.

Edindiğim bilgiler ve öngörebildiğim çözümlerle ilgili kafa yoruyorum aslında.

Her akünün farklı şarj değeri olduğu için her bir aküye müstakil bir şarj kontrol devresi koyarak çözmeyi düşünüyorum. Örneğin bir akü 12'de şarj etmeye başlayıp 12.8 de duracak, diğer akü 11.8'da başlayıp 13.2 de şarjı kesecek. Ayda bir akülerin tam şarjdaki voltajını ölçüp şarj kontrol devresini ayarlarsam bu sorunu aşarım diye düşünüyorum.
Akülerin gerilim eşitliği sağlandığı sürece parelel bağlanmasında hiçbir sakınca olmaz.
12V luk bir akü aslında 12V değildir. Akü tipine ve ömrüne bağlı olarak, 13.8 hatta 14V çıkış gerilimi bile verebilir.
Eğer akü miadını doldurmuş ise tam şarjda asla 13.8 volta ulaşamayacaktır.
Bu sebeple....
Eski aküleri mümkün mertebe bağlamayınız.
Aküler arasında direnç veya diyot kullanımı olmaz.
Eski aküler asla şarj olamayacakları için parelel bağlantıda bir çeşit yük (direnç) olarak görev yapacaklardır. Yani şarj olmaya çalışacaklar ve akım çekecekler ama asla tam şarj olamayacaklardır.
Aydınlatma için eğer mecbur değilseniz inverter kullanmayınız. 12V ile çalışan power LED'ler size yeterli aydınlatmayı sağlayabilir. Üstelik daha az enerji harcarlar.

Akülerin değerleri eşit değil maalesef. Eşit olsa bile zamanla farklar oluşacaktır. Her aküye ayrı şarj kontrol devresi verip akü çıkışlarına diyotlarla diğer akülerden şarj gelmesini engellemeyi bu amaçla düşündüm. Elbette yük önce yüksek voltaj üreten akülerden gelecek, durumu iyi olan aküler daha çok yorulacaktır.

Çıkışta inverter kullanmak mecburiyetindeyim, buz dolabı ve bilgisayar şarjının bağlıyorum.

Edindiğim bilgiler ve öngörebildiğim çözümlerle ilgili kafa yoruyorum aslında.

Her akünün farklı şarj değeri olduğu için her bir aküye müstakil bir şarj kontrol devresi koyarak çözmeyi düşünüyorum. Örneğin bir akü 12'de şarj etmeye başlayıp 12.8 de duracak, diğer akü 11.8'da başlayıp 13.2 de şarjı kesecek. Ayda bir akülerin tam şarjdaki voltajını ölçüp şarj kontrol devresini ayarlarsam bu sorunu aşarım diye düşünüyorum.

Akülerin değerleri eşit değil maalesef. Eşit olsa bile zamanla farklar oluşacaktır. Her aküye ayrı şarj kontrol devresi verip akü çıkışlarına diyotlarla diğer akülerden şarj gelmesini engellemeyi bu amaçla düşündüm. Elbette yük önce yüksek voltaj üreten akülerden gelecek, durumu iyi olan aküler daha çok yorulacaktır.

Çıkışta inverter kullanmak mecburiyetindeyim, buz dolabı ve bilgisayar şarjının bağlıyorum.
Akülerin tamamını paralel bağlayacaksınız. Voltaj farklarını kafanıza takmaya gerek yoktur. Diyot direnç kullanmaya da gerek yoktur.
Fazla ayrıntı hesap ediyorsunuz ancak bu paralel bağlantı yapıldığında bütün akü voltajları sabit kalır. Tek tek ölçüm yanlış. Tamamını paralel bağlayıp o şekilde voltaj ölçeceksiniz. Konuyu fazla karıştırmaya gerek yok. Kafanızı karıştırıyorsunuz sadece. Paralel bağlantılarınızı yapın şarj cihazınızı bağlayın ve sonrada inverter bağlantınızla kullanmaya başlayın hepsi bu kadar. Kolay gelsin. Ayrıca @Mr_YAMYAM da gerekli bilgileri vermiş okursanız iyi olur.

Akülerin tamamını paralel bağlayacaksınız. Voltaj farklarını kafanıza takmaya gerek yoktur. Diyot direnç kullanmaya da gerek yoktur.
Fazla ayrıntı hesap ediyorsunuz ancak bu paralel bağlantı yapıldığında bütün akü voltajları sabit kalır. Tek tek ölçüm yanlış. Tamamını paralel bağlayıp o şekilde voltaj ölçeceksiniz. Konuyu fazla karıştırmaya gerek yok. Kafanızı karıştırıyorsunuz sadece. Paralel bağlantılarınızı yapın şarj cihazınızı bağlayın ve sonrada inverter bağlantınızla kullanmaya başlayın hepsi bu kadar. Kolay gelsin. Ayrıca @Mr_YAMYAM da gerekli bilgileri vermiş okursanız iyi olur.

Hali hazırda bu şeklide çalışıyor. Danıştığım hemen her elektronikçi verimli ve güvenli olmadığını söyledi.

Gerçekten söylediğiniz gibi olmasını arzu ediyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri