Çok fazla kitap okumak,ya da hiç okumamak,işte bütün mesele!

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.

Trafik polisleri rutin bir kontrolde durdurdukları bir yolcu otobüsünde bulunan tüm yolculara,yolculukları sırasında okunmak üzere çok sayıda kitap dağıttı. (Medyadan)

Uygulama olarak bunu çok fazla da takdir etmemek elbette elde değil.Sosyal medyanın (facebook,twitter,youtube,vb.) çekiciliği ve insanlara hoşça vakit geçirmesinin dayanılmaz çekiciliği açısından bu olaya tam olarak da bakılırsa,uygulama kitap okuma alışkanlıklarını yeniden heveslendirme ve eski merakın yeniden uyandırılması açısından da oldukça güzeldir..

Olaya bir de madalyonun diğer bir yanından bakalım isterseniz.Seksenler öncesi ve sonrası hassas dönemde de (Seksenler dizisinde de ayni tema üzerinde durularak bu konu işleniyor,çoğu zaman da) insanlar çok fazla kitap okuduklarında,okudukları kitap cinsine dikkat edilerek aşırı fraksiyonlara eğilim gösterip göstermediği üzerinde hassaslıkla da durulmaktaydı,bir zamanlar çok iyi bildiğimiz gibi..

Yani sonuç olarak kitap okumada ya çok aşırıya kaçarak ya tam bir kitap kurdu oluyor,yani birilerinin çok fazla dikkatini çekecek kadar,bunu çok aşırı bir tutku haline de getiriyor,ya da günümüzde,sosyal medyada da çoğu kere yaptığımız gibi,çok önemli başlıkları gözümüzle okuyup tarayarak,tamamını okumuş gibi yaparak (Çok hızlı okuma tekniğinin çok daha gelişmiş ve yeni olan bu okuma şeklini hatırı sayılacak sosyal medya kullanıcılarının çoğu zaman okumaya gerekli ve yeterli zamanı ayırmadıklarıı/ayıramadıkları gerekçesiyle de kolayca yaptıklarını sanmaktayız.) bu işlemi de yapmaktayız sosyal medyada,çok hızlı araştırma ve incelemeyi çok kısa zaman aralıklarında da çoğu zaman da yapmak zorunda kaldığımızda..

Yani ya kitap kurdu olup da çok fazla dikkat çekecek kadar çok fazla kitap okuyor,ya da hemen hemen hiç kitap da okumayarak ortalamanın çok çok altında kitap okuyan konumunda da kalıyoruz.Bu alışkanlığın bir orta yolu,dengeli kitap kuma alışkanlığı yanını pek de yakalayamıyoruz görüldüğü kadarıyla,tüm anketler ve toplumun genelinde bu kitap okuma alışkanlığını ölçen çeşitli kaynaklar,göstergeler açısından da olaya tam bakılırsa eğer.

Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
..that is the question
Okumak üzerine ..

Şöyle aktarıyor birisi okuma öyküsünü :

Okudum ki sigara öldürüyor , sigarayı bıraktım
Okudum ki alkol öldürüyor , alkolü bıraktım
Okudum ki seks öldürüyor , okumayı bıraktım...:rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar