Çizgi İzleyen Robot Yardım

isomanya

Üye
arkadaşlar konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum ama bana 3 sensörlü ucuz pic li bir çizgi izleyen robot baskı devresi eleman listesi kodları felan lazım internetten baktım ama kafama göre seveceğim bi şey bulamadım ama sizin yaptığınız bulduğunuz varsa linkini felan koyarsanız sevinirim iyi günler...:confused:

Arkadaşlar ares çizimi hex kodu da olursa benim çok iyi olur teşekkürler...

Moderatör tarafında düzenlendi:
öğrencilerime bunu yaptırdım basit ama idare eder bence

https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/robotik__1-pdf.33207/

istersen kendi yazdığım basic kodunu da atabilirim. kolay gele.

yalnız şunu belirteliyim 3 sensörlü çizgi izleyen pek mantıklı değil çünkü düz giderken fazla yalpalama yapıyor. en az 4 veya 5 sensörlü olursa daha mantıklı olur

Ekli dosyalar

• robotik__1.pdf
    792.7 KB · Görüntüleme: 5
(AMA BENDE PİC 16F84A VAR FARKEDERMİ) öncelikle link için teşekkürler ama aklıma birşey takıldı burda voltaj regülatör devresi varya ben bunu yaptım ama bunu ana devrenin neresine takacaz sensörleri o 5 li girişe takacaz nu biliyorum ama bu voltaj regülatör devresini ana devrenin hangi girişine takacaz onu bilmiyorum bu arada HEX KODUNUDA GÖNDERİRSEN ÇOK İKRAMA GEÇER İYİ GÜNLER...

Genede pic16f628 al dersen o zaman pic16f628 in hex kodunu gönder

regülatör devresinin çıkışını yani 5 voltu şemada gösterilen j5 e götürmelisin. (+) ucu iç tarafta olacak. j3 ile gösterilen yerede motorları sürmek için 9-12 V vermelisin. yine (+) uç iç tarafta olmalı. 16f628a yerine 16f84 büyük ihtimal olur ama hiç denemedim emin değilim. ben sana her ikisi için de programı derleyip yollayayım en iyisi. birde birden fazla program var çünkü öğrencilerin aldıkları motorların devir sayıları birbirlerinden farklı olduğu için dönüşlerde pwm kullandık. sen deneyerek sana en uygun programı bul. kolay gelsin.

Kodlar için çok teşekkür ederim çizgi izleyenn robotu yaptım az önce bitirdim ama çalışmadı rica etsem bi kontrol edermisiniz linkteki çizgi izlyeni çok sağolun...

diğer sitedeki hex kodunu yükledin mi?
eğer yüklediysen ve yine çalışmıyorsa ölçü aletiyle adım adım ölçmelisin.
ilk olarak pic e 5 volt geliyor mu.
cny70 ler doğru çalışıyormu yani sensörlerden pic e gelen bacaklarda sensörler beyaz gördüğünde ve siyah gördüğünde değişiklik oluyormu. eğer pic e düzgün 5 volt gelmiyorsa ya sensörler bozuktur yada picten önceki entegre. entegre girişine ölçü aletiyle bakabilirsin eğer değişiklik oluyorsa yani sensörler bişey görmüyorken 3-5 volt arası bişey elinle kapattığında 0 volt oluyorsa sensör sağlamdır.
eğer sensörlerden pic e düzgün gerilim geliyorsa diğer adım motor sürücü entegresine bakmalısın. pic i çıkartıp sokette portb.4 ve portb.5 nolu yerlere gelen bacaklara bir iletken yardımıyla 5 volt ver. motorlar düzgün çalışırsa sürücü entegrende sağlam demektir. en son geriye hata olabilecek şey pic ve yazılım kalıyor. bir de pic i değiştir. öyle dene.
Kolay gelsin.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim bana zaman ayırıp yardım ettiğiniz için gene de takıldığım yer olursa sizden yardım isteyeceğim ben en üsteki sizin verdiğiniz linkteki çizgi izleyeni yapmaya karar verdim zaten voltaaj regülatör devresini yaptım geriye sensör ile ana devre kaldı bu arada bana verdiğiniz bu hex kodları en üsteki linkteki robota uyuyor değilmi bide bende 74hc14 değilde 74hc04 var farkedermi bunları öğrenmek istedim biliyorum sizinde kafanızı ağrıttım cevap verirseniz mutlu olurum iyi günler iyi akşamlar

evet hexler uyuyor. 74hc14 entegresi trigger ve inverter dir yani hem tetikleyici, hemde tersleyicidir. analog veriyi logic 1 yada logic 0 olarak verir.

74hc04 ise sadece tersleyicidir. cny70den iyi veri almak için ayrıca trigger kullanmak gerekir.
ayrıca cny70 yerine qrd de kullanabilirsin.

Sn isomanya kardeşim bu link tam senin işini görecektir 84 lü bi devre buyurun.
özür dilerim acilstop bi an unuttum link bulunca kuralları.

Son düzenleme:
Moonday bi açıklık getirdiğiniz için çok teşekkür ederim çok sağolun eyupbakan kardeşim eğer sende linki bana özelden gönderebilirsen çok iyi olur hepinize teşekkürler...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri