Çevre aydınlatma tavsiye

kurut09

Üye
55309

Kabaca çizdim arkadaşlar.Toplam 6 direk.Armatür içlerinde 150 watt(sanırım sodyum buharlı)ampül kullanılacak.
Bizim burda kaçlık kabloya ihtiyacımız var. 4x4 cekip her faza 2 şer armatür paylaştırsam yeterli olur mu.
Gerekli kablo sizce nedir ?
Birde aynı sistemde mesafeler geçerli olacak yine 12 direk diksem kaçlık kablo kullanmak gerek.
Son olarakta 150 wattlık ampül için direk içine kaç amper sigorta koymam gerek.
Umarım anlaşılır olmuştur.Şimdiden herkese teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ekli dosyayı görüntüle 55309

Kabaca çizdim arkadaşlar.Toplam 6 direk.Armatür içlerinde 150 watt(sanırım sodyum buharlı)ampül kullanılacak.
Bizim burda kaçlık kabloya ihtiyacımız var. 4x4 cekip her faza 2 şer armatür paylaştırsam yeterli olur mu.
Gerekli kablo sizce nedir ?
Birde aynı sistemde mesafeler geçerli olacak yine 12 direk diksem kaçlık kablo kullanmak gerek.
Son olarakta 150 wattlık ampül için direk içine kaç amper sigorta koymam gerek.
Umarım anlaşılır olmuştur.Şimdiden herkese teşekkürler.
Enerjinin alinacagi pano ile cevre aydinlatma direkleri arasi mesafe kaç mt?.en yakin olana mesela?

4*4 ideal.dediginiz gibi her faza iki armatur bağlayıp devam edin.atlamalı olarak mi baglayacaksiniz yoksa ortaya kadar 4 luk kabloyu getirip ordan 2.5 ile mi devam edeceksinz
Direk arası mesafe 25 metre. Enerji alınacak pano ilk direkle 10 metre

Direk arası 25 metre.enerji verilecek pano ile ilk direk 10 metre

4*4 ideal.dediginiz gibi her faza iki armatur bağlayıp devam edin.atlamalı olarak mi baglayacaksiniz yoksa ortaya kadar 4 luk kabloyu getirip ordan 2.5 ile mi devam edeceksinz
4 lük getirip direk içi 2,5 luk cekmek mantıklı gibi geliyor şuanlık.Eklerde problem yaşanırmı diye düşünüyorum.
Birde sizce topraklama yapmaya gerek var mı.Düz mantık direk zaten toprak içinde gömülü olacak diye düşünüyorum.Yönetmelik kısmında topraklama yapılması yazıyor.Uygulama kısmında yapmasak sorun cıkartırmı

Son düzenleme:
4 lük getirip direk içi 2,5 luk cekmek mantıklı gibi geliyor şuanlık.Eklerde problem yaşanırmı diye düşünüyorum.

Birde sizce topraklama yapmaya gerek var mı.Düz mantık direk zaten toprak içinde gömülü olacak diye düşünüyorum.Yönetmelik kısmında topraklama yapılması yazıyor.Uygulama kısmında yapmasak sorun cıkartırmı
Ekleri klemens ile yaptıktan sonra hic bir sıkıntı olmaz.direkler toprağa gömülü ise zaten gövdesi topraklama aliyor..ayri bir toprak hattina gerek yok bana kalirsa.ama topraklama ölçümü yaptirmaniz gerekebilir.

Cok saolun bilgiler için teşekkür ederim

Merhaba,
benim tavsiyem 4x4 mm2 kablo ile başlayarak son direklerde 3x2,5mm2 ve 2x2,5mm2 kablo ile tesisatı bitirebilirsin. Topraklama hattını için çıplak örgülü bakır kullanarak direkleri atlayarak çekebilirsiniz. ilk direk ve son direğe topaklama kazığı çakmanızda faydalı olacaktır.
Ayrıca pano içerisinde 30mA kaçak akım koruma rölesi bulunmalı.
direklerde 1x6A Değerinde B sınıf anahtarlı otomatik sigorta kullanınız.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri