Çekirdeksiz Motor

sunuYcakoT

Üye
Drone yapmaya karar verdim ve 4 tane çekirdeksiz motor aldım. Bir motoru direk 5 voltta bağladığımda, 1.2 amper akım çekiyor. Ancak, motor sürücüsü veya mosfet ile kullanmayı denediğimde, 0.3 amper civarında bir akım çekiyor. Neden aynı voltajda motoru motor sürücüsü veya mosfete bağladığımda ciddi bir performans kaybı oluyor?
Mosfet irfz44n
Motor sürücü l298n

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İtiş gücü ve sesinde belirgin bir düşüş oluyor. Performansının düştüğünden kesinlikle eminim.

İtiş gücü ve sesinde belirgin bir düşüş oluyor. Performansının düştüğünden kesinlikle eminim.
1 demek ki uygun sürücüyü kullanmıyorsun
2- sürücü ne işe yarar bir araştır, en kötüsü bile hız kontrolü sağlar. motoru direkt 5 volt ile sürüp dronu uçuramazsın. hadi uçurdun kontrol edemezsin.
3- motorunun, sürücünün datashettlerini paylaşmazsan yorumlar hiç bir işe yaramaz.

Mosfeti dümdüz bağladım herhangi bir devre yapmadım. Motor sürücünün ise ismini verdim isteyen internetten datasheet'ine bakabilir. Ben pek anlamıyorum.
Gate ucuna arduino'dan gelen pwm pinini. Drain ucuna motorun eksi ucunu(motorun eksi ucu olmaz ama işte öyle düşünün) source ucuna ise güç kaynağının eksi ucunu bağladım. Arduino'dan 255 pwm değerini versem de tam güçte çalışmıyor.

Mosfeti dümdüz bağladım herhangi bir devre yapmadım. Motor sürücünün ise ismini verdim isteyen internetten datasheet'ine bakabilir. Ben pek anlamıyorum.
Gate ucuna arduino'dan gelen pwm pinini. Drain ucuna motorun eksi ucunu(motorun eksi ucu olmaz ama işte öyle düşünün) source ucuna ise güç kaynağının eksi ucunu bağladım. Arduino'dan 255 pwm değerini versem de tam güçte çalışmıyor.
özür dilerim dikkat etmemişim ama, birden fazla hata yapıyorsun
1- mosfetler direkt sürülmez
2- o sürücü dediğin step motor sürer, senin motoru sadece döndürür
3- neymiş? dersini biraz daha çalış. her motorda her sürücü kullanılmazmış, neymiş. mosferler tek başına kullanılmazmış.

Bu mosfeti nasıl kullanabilirim? Drone motoru olacağı için tek yönlü çalışması yeterli benim için.

Bu mosfeti nasıl kullanabilirim? Drone motoru olacağı için tek yönlü çalışması yeterli benim için.
ben tamirciyim, öyle şeylerden anlamam. ama sen esc motor sürücü yazarsan google amca sana örnekleri gösterir. o dediğin şeyler tek mosfetle filan olmuyor.

Son düzenleme:
Devre yok. Mosfete dümdüz bağladım. Transistörle denedim base ucuna 40 miliamperden fazla vermem gerekiyor seri bağlı transistör yapmam gerekecek galiba. Mosfet çalışsaydı çok daha iyi olurdu.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri