Çamaşır makinası ısıtma sorunu

Arkadaşlar arçelik çamaşır makinamda ısıtma sorunu var .
Rezistans sağlam kart üzerinde bir sorunda görünmüyor kartı kontrol ettim nerden olabilir.

Ekli dosyalar

• 1554630473081-1995650410.jpg
    1554630473081-1995650410.jpg
    378.3 KB · Görüntüleme: 32
Makine tam bir programı tamamlayabiliyor mu.

Arka kapağı açıp multimetre ile ısıtıcının direncini ölçtüğünüzde 20 ila 50 ohm arasında olması gerekiyormuş. Isı sensörü için bu değerler 20.000 ila 50.000 ohm arasında olması gerekiyor. Gene arka tarafta kablolarda yanma olup olmadığını test edin.

Eğer tüm bunlar sorunsuzsa bir sonraki aşamaya geçilebilir.

Makine herhangi bir hata kodu veriyor mu. Kablodan kontrol kartına doğru kontrol ettiğinizde herhangi bir kısa devre var mı.

Bir sonraki aşamayı anlatmak yerine buraya ekledim.

Sonra kontrol kartının alt kısmının resmini de ekler misiniz. Alt kısımda yanma belirtisi herhangi bir bağlantısızlık var mı.

Kontrol kartının devre şeması var mı. Devre şeması olmadan yorum yapabilmek oldukça zor.

Ama diyelim ki devre şeması da yok.

Bu durumda arıza tespiti için kıvrım izleyen ('curve tracer') kullanabilirsiniz. Kullanımı da oldukça basit. Toprak ucu tüm devrenin toprak ucuna diğer ucu ise tüm devrenin çıkış uçlarına sırayla değdiriliyor. Eğer ki tüm devrelerin bir tanesi diğerleriyle tutmuyorsa onu arızalı olma ihtimali var diye işaretleyebilirsiniz.

Bakın burada kıvrım izleyen ile arıza tespitinin ne kadar kolay yapıldığını görebilirsiniz.

Aslında kıvrım izleyen ile bir yükseltece ya da tüm devreye bakmak adeta birisinin kimliğinin üzerindeki resme bakmak gibi. Ya da o devre elemanının imzası diye de düşünebiliriz.

Şimdi bunu gerçek bir devre üzerinde göstermek istiyorum.

fy1.png

Bu bir fark yükselteci. W1 ve W2 girişlerine uygulanan sinyaller şu şekilde. Dikkat ederseniz bu sinyallerin arasında 180 derece faz farkı var.

fy2.png

Fark yükseltecinin 2+ ve 2- çıkışlarında bu sinyaller nasıl gözüküyor ona bakalım.
fy3.png

Şimdi konumuza geri dönelim. Burada kıvrım izleyenin yaptığı aynı işi LTSpice benzetim programı ile yapıyorum. y ekseninde fark yükseltecinin çıkış uçları olan 2+ ve 2- uçlarındaki gerilimi, x ekseninde ise giriş ucu olan w2'deki gerilimi gösteriyorum.

Eğer bir kıvrım izleyen kullanıp bunu bu devrede kullansaydık sanırım benzer bir çıktı verirdi.
fy4.png

Şimdi çok ilginç bir şey yapıyorum. Alt tarafta mosfetlerden oluşan bir akım kaynağım var ve burada akımın miktarını ayarladığım bir R3 direncim var. Bunu 15K'dan 5 K'ya düşürüyorum.

Aktarım işlevini gösteren grafiğin, ya da yükseltecimin imzasının nasıl değiştiğini görebiliyormusunuz.
fy5k.png

Şimdi biraz daha düşürüp R3'ü 1K yapıyorum.

fy1k.png

Gördüğünüz üzere kıvrım izleyen bize devre üzerindeki bir değişimi (bu bir arıza da olabilirdi) kolayca gösterdi.

Buradan bu deneyleri yaptığım LTSpice kütüklerini indirebilir, hatta devreyi kendiniz kurup test edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Rezistans sağlam kart üzerinde bir sorunda görünmüyor kartı kontrol ettim nerden olabilir.
bu modelde ısıtma kart üzerinden değil mekanik beyin üzerinden sağlanır.beyin yada rezistansı kontrol ediniz aklınıza takılan bir durum olursada beni 0536 462 18 59 dan arayanız

Kartı kontrol ettim derken ısıtıcıyı devreye sokan kart üzerindeki röleyi de kontrol ettiniz mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri