Çalar Saat Buzzer (ses) Yerine titreşim motoru

Nurullah22

Üye
İyi Günler Beyler

Ben Nurullah İşitme engelliyim cep telefondan yastığın kenara koyup titreşimden uyanıyorum ama cep telefon zararlı diye çalar saat aldım bu çalar saatin Buzzer yani çalar saat sesi söktüm bir telefondan titreşim motoru taktım ses gibi ding ding - ding ding - ding ding diyor motorda aynı zil sesi gibi titriyor dırt dırt - dırt dırt gibi ama bu sürekli titremesi lazım yani tırrrrrrr gibi onu ding ding yapan sürekli tekrarlayan parçayı bulamadım bulursanız fotoğraftan işaretleyin teşekkür ederim kolay gelsin

En Alttaki Bağlantı Titreşim Motorudur Kablolar kısa olduğu için Kopmasın diye silikon çektim :)

https://i.kontrolkalemi.com/8/IMG-20190101-122733.jpg

Buda Ok Yerine Gösterdiğim Titreşim Motoru bağlandığı yerler hata falan yoktur

https://i.kontrolkalemi.com/8/IMG-20190101-122641.jpg

Not Linke Girdiğiniz Zaman Load full resolution Tıklayın Net Görürsünüz İyi Günler

Nurullah aramiza hosgeldin.

Eger Antalyada isen beraber yapabiliriz. Degilsen bu surekli calisma icin transistorlu vr konfansatorle kucuk bir devre kurmak gerekiyor. Alarm caldiginda transistorun base ucuna bagli kondansatoru sarj eder vr sarj olan kondansator transistoru iletime sokar. Ne zaman alarm durdu kapasitor boşalınca titresim susar. Ana mantik bu.

Farkli fikri olan varsa da konuya ekleyebilir el elden ustundur.

Dijital saatlere de bu devreyle özellik kazandırabilirsiniz hatta röle ekleyip 1dk boyunca buna cihazı çalıştırabilirsiniz. 7476 ent, zaman gecikmesini 10M vee 1000mF elemanlarıyla oynayara değiştirebilirsiniz.
1546406966346.png

ca7ab938d6013ebe4721b5ddbb90c7b0.png

s2 yi iptal edip tristörün gate ucunu saatin alarmına bağlarsanız ilk sinyal geldikten sonra motor devamlı çalışacaktır. motoru susturmak isterseniz sinyal kesildikten sonra s1 anahtarını kısa devre etmeniz gerekir.
tristör olarak çekilen akıma göre bt168 tristör yada triyak kullanabilirsiniz.

Dün akşam Böyle yaptım titreşim yüksek yapıyor titreşim tamam ama şimdi motor ayarı tekrarlama yapmasın dırrrrrr diye iyi günler ama digital saat 1.5 Volt ile çalışıyor
Nurullah aramiza hosgeldin.

Eger Antalyada isen beraber yapabiliriz. Degilsen bu surekli calisma icin transistorlu vr konfansatorle kucuk bir devre kurmak gerekiyor. Alarm caldiginda transistorun base ucuna bagli kondansatoru sarj eder vr sarj olan kondansator transistoru iletime sokar. Ne zaman alarm durdu kapasitor boşalınca titresim susar. Ana mantik bu.

Edirnedeyim abi :)

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Dün akşam Böyle yaptım titreşim yüksek yapıyor titreşim tamam ama şimdi motor ayarı tekrarlama yapmasın dırrrrrr diye iyi günler ama digital saat 1.5 Volt ile çalışıyor

Edirnedeyim abi :)

Bu bağlantı şekli ile 4.5 volt güç kaynağı saatin buzer devresinden akım akıtıyor. Bu durum saatin buzer devresine zarar verebilir.

Araya sayın @mehmet.bey in çizdiği gibi bir transistör ve kondansatörle işinizi görebilirsiniz.

Eğer anlamaz yapamazsanız bir elektronikçiden rica edin genelde vakit harcamazlar ama doğru kişi ise yardımcı olacaktır.

Keşke yakın olsaydık.

Bu bağlantı şekli ile 4.5 volt güç kaynağı saatin buzer devresinden akım akıtıyor. Bu durum saatin buzer devresine zarar verebilir.

Araya sayın @mehmet.bey in çizdiği gibi bir transistör ve kondansatörle işinizi görebilirsiniz.

Eğer anlamaz yapamazsanız bir elektronikçiden rica edin genelde vakit harcamazlar ama doğru kişi ise yardımcı olacaktır.

Keşke yakın olsaydık.
yanlış anlamadın değil mi buzzer yerine titreşim motoru koydum ama onun gibi yaptıracağım

Ama sürekli titresin diyorum durmasın o verdiği devre nereye bağlancak fotoğrafta gösterir misiniz ?
Teşekkür ederim

Son düzenleme:
yanlış anlamadın değil mi buzzer yerine titreşim motoru koydum ama onun gibi yaptıracağım

Ama sürekli titresin diyorum durmasın o verdiği devre nereye bağlancak fotoğrafta gösterir misiniz ?
Teşekkür ederim

Uygun bir zaman da yarin pc basina gectigimde cizebilirim.

Nurullah uygulaman gereken devre aşağı yukarı alttaki resimdeki gibi olmalı. Bu şekilde olması hem saatini koruyacak hemde düzgüb çalışacak. Burada belki direnç yada kondansatörlerde ince ayar gerekebilir. Denemediğim için kapasitörün değerini büyültmek yada kuçultmek gerekebilir. Yada dirençleride.

Ama temel şema bu.
Adsız.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri