Çadır ısıtma hakkında

atillayild

Üye
Selamün aleyküm,
Dostlar öncelikle belirteyim elektrik bilgim yok, hani yaptığınız açıklamalardaki kritik hesaplamaları muhtemelen anlayamam. O yüzden ben size elimdekileri ve de amacımı yazmak ve de sizin engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.
Yaşım 44 ama eşim ve çocuklarla birlikte kamp yapmayı, çadır kamplarını seviyoruz. Mevsim ve coğrafi şartlara göre kimi zaman uyku tulumunun içerisinde vücudumuz sıcaklığını korusa da açıkta kalan yüz ve kollarımız bazen donacak gibi hissettiğimiz, yüz felci olur muyum diye düşündüğümüz anlar da yaşamadık değil. Çadırımızın içi sıcacık olsan isteriz tabi ki ama pek mümkün değil eldeki imkanlar ile.
Elimde 12 volt 14 amper bir jel aküm var,
12 volt ile çalışan bir salyangoz fanım var
Isıtma için düşündüğüm 12 volt 40 watt ile çalışan bir 3d printer ısıtıcım veya sizin tavsiyeniz ile bu daha iyi olur derseniz kullanacağım rezistans telim var.
Amaç çadır içerisinde bir kaç derece de olsa sıcaklık farkı oluşturabilmek, en azından fanı açıkta kalan yüzü bölgemize doğru üfletip nispi rahatlama elde etmek.
Tavsiyeleriniz nelerdir? Oluru var mıdır? Rezistans teli ile bir proje mi yoksa printer ısıtıcı ile bir yüzeyi ısıtıp onu da fan ile dağıtmak mı daha mantıklı? Bu akü kaç saat çalışır yapılacak sistem ile, veya başakaca fikirleriniz var mı amacıma hizmet edebilecek. Aşağıda sistemde kullanacağım elemanlar hakkında bilgi verebilmek için linkler ekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler
https://urun.n11.com/guc-kaynagi/12v-14-ah-jel-aku-12v-14a-solar-gunes-sistemleri-akusu-P336193166
https://urun.n11.com/diger/3d-yazici-isitici-12v-40w-P349909521

Arkadaşım öyle bir şey istemişsinki varsayalım o dediklerin oldu seni akü vb kaç saat idare edecek? yaptığın masrafda cabası. Ben olsam kamp yaptığın yer zemin düz ise saç soba en ıdealı olur diye düşünüyorum. Boruyuda dışarı vereceksin etrafına zarar vermeyecek şekilde çadırın içi hamam gibi olur. ikinci şık gazyağı (neft) sobalarıda harika ebatlarıda küçük. üçüncü şık küçük tüp kafasına ısıtıcı takılıp kullanılır. Yalnız yatarken kapatman şart olur gaz sakat olmasın.

Omik Yükler Akü gibi Güç Kaynakları için sağlıklı değildir, bu sorunu Akü'lü bir sistem ile çözmek hem maliyet hem de süreklilik bakımından pek uygun olmayacaktır.

Bence de sn. @GUNAY ELEKTRIK 'in Gazyağı tavsiyesi akla uygun geliyor. Şarj sorunu yok. Şebeke bağımsızlığı da garanti.

Değişik çözümler mevcut hazır da alabilir mevcutları kopyalayabilirsiniz de, 12v ile 100w ısıtıcı sizin aküyle yaklaşık 1,5 saat kullanırsınız, sonra nasıl şarj edersiniz ayrı sorun. Tabi bu işin ısınma kısmı çadırın yalıtımını arttırabilirseniz ısınma sorunlarınız biraz azalır;

https://www.google.com/search?q=çad...pdTlAhVRKBoKHZDjBewQ_AUIEygC&biw=1280&bih=881

Selamün aleyküm,
Dostlar öncelikle belirteyim elektrik bilgim yok, hani yaptığınız açıklamalardaki kritik hesaplamaları muhtemelen anlayamam. O yüzden ben size elimdekileri ve de amacımı yazmak ve de sizin engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.
Yaşım 44 ama eşim ve çocuklarla birlikte kamp yapmayı, çadır kamplarını seviyoruz. Mevsim ve coğrafi şartlara göre kimi zaman uyku tulumunun içerisinde vücudumuz sıcaklığını korusa da açıkta kalan yüz ve kollarımız bazen donacak gibi hissettiğimiz, yüz felci olur muyum diye düşündüğümüz anlar da yaşamadık değil. Çadırımızın içi sıcacık olsan isteriz tabi ki ama pek mümkün değil eldeki imkanlar ile.
Elimde 12 volt 14 amper bir jel aküm var,
12 volt ile çalışan bir salyangoz fanım var
Isıtma için düşündüğüm 12 volt 40 watt ile çalışan bir 3d printer ısıtıcım veya sizin tavsiyeniz ile bu daha iyi olur derseniz kullanacağım rezistans telim var.
Amaç çadır içerisinde bir kaç derece de olsa sıcaklık farkı oluşturabilmek, en azından fanı açıkta kalan yüzü bölgemize doğru üfletip nispi rahatlama elde etmek.
Tavsiyeleriniz nelerdir? Oluru var mıdır? Rezistans teli ile bir proje mi yoksa printer ısıtıcı ile bir yüzeyi ısıtıp onu da fan ile dağıtmak mı daha mantıklı? Bu akü kaç saat çalışır yapılacak sistem ile, veya başakaca fikirleriniz var mı amacıma hizmet edebilecek. Aşağıda sistemde kullanacağım elemanlar hakkında bilgi verebilmek için linkler ekleyeceğim. Şimdiden teşekkürler
https://urun.n11.com/guc-kaynagi/12v-14-ah-jel-aku-12v-14a-solar-gunes-sistemleri-akusu-P336193166
https://urun.n11.com/diger/3d-yazici-isitici-12v-40w-P349909521
Linkteki ürünü inceleyiniz. Kapalı alan kullanımı hakkında bilgi almanız gerekir.
https://www.nurgazshop.com.tr/nurgaz-kamp-soba

Son düzenleme:
Hepinize teşekkürler ama çadır içerisinde yer yok ve ateşi çadır içerisine almak da istemem doğrusu. Tatilci çadırı değil çadırım ancak yataklar sığıyor. Ama ben cevabımı aldım. Kısaca olmaz diyorsunuz. Bu arada saydığım ürünler elimde zaten var olan ürünlerdi, satın alarak masraf yapacağım ürünler değil. Isıtsa dahi 1,5 saat civarı çalışacaktır cevabı sanırım doğru olan benim için.

Kamp ateşinde ısııtığınız büyükçe bir kayayı (10-20kg) çadırın içine taşıyın . Sabaha kadar içeriyi sıcak tutar. Taşı aluminyum folyoyla sarabilirsiniz. Veya bir teneke kutu içine koyabilirsiniz.

Kamp ateşinde ısııtığınız büyükçe bir kayayı (10-20kg) çadırın içine taşıyın . Sabaha kadar içeriyi sıcak tutar. Taşı aluminyum folyoyla sarabilirsiniz. Veya bir teneke kutu içine koyabilirsiniz.
teşekkürler.
Ya da metal bir boruyu dışarıda ortasından ısıtıp (teneke içerisinde köz ile gibi, meşe odunu atarsak sabaha kadar yanar) bir ucuna salyangoz fanı diğer ucuna ise yalıtımlı uzunca bir soru ile içeri az da olsa sıcak hava girişi sağlanabilir mi deneyeceğim

fana gerek yok. ısınan boru kısmı aşağıda hava çıkışı yukarıda olursa ısınan hava yükseleceğinden yine sıcak hava akışı olur. fakat metrelerce demir boru taşımak ve ateşe bağımlı olma durumu var.

ÇADIRI SOĞUK İKLİM ÇADIRI AL İZELASYON COK FAR EDER

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri